Eripalgelised vabariigi aastapäeva vastuvõtud

Eesti Vabariigi 99. sünnipäev Estonia kontserdisaalis

Pidulik kontsert ning Vabariigi Presidendi vastuvõtt Estonia teatrimajas ei toimu 99ndat korda nagu võiks järeldada vabariigi vanusest. Ennesõjaaegsel perioodil selliseid vastuvõtte ei korraldatud. Eestil on president alles alates juulist 1937, mil uude kehtestatud põhiseadusse viidi sisse presidendi institutsioon.

Ennesõjaaegsed iseseisvuspäeva tähistamised: 1938, 1939 ja 1940.

Toonane Vabariigi President hr. Konstantin Päts andis Kadrioru lossis ehk praeguses Kunstimuuseumis piduliku õhtusöögi. Kutsutud külalisi oli oluliselt vähem kui praegu. 1940. aasta õhtusöök jäi seoses sõjaga ära ja President Päts korraldas siis väiksemale ringile ainult kella-viie-tee stiilis vastuvõtu. Enne 1937. aastat oli Eesti esipaariks riigivanem koos abikaasaga, kes kutsusid samuti valitud külalisi pidulikule õhtusöögile. Enamuses neist leidsid aset Estonia teatrimaja restoranides.

Esimene taasisiseisvumisjärgne pidu oli 24. veebruaril 1992

Selleks ajaks ei olnud veel uut põhiseadust ega ka Vabariigi Presidenti, kes valiti alles sama aasta septembris. Peoperemeheks oli Ülemnõukogu Presiidiumi esimees Arnold Rüütel. Organiseeriti nii kontsert kui tagasihoidlik vastuvõtt Estonia teatrisaalis. Esimene pidulik kontsert ning Vabariigi Presidendi ja tema abikaasa vastuvõtt kaasaegses vormis toimus 1993. aastal. Alguses peeti kontserdijärgne pidu Vanas Sakalas, siis Uues Sakalas ja alates 1997. aastast Estonia Teatrimajas. President Toomas Hendrik Ilvese ajal hakati peopaiku roteerima ja vastuvõtud leidsid aset nii Tartus kui Pärnus.

Kadri Kroon

Kadri Kroon on paadunud foodie, andunud veinifänn ja tulihingeline reisihull, kellele meeldib kogeda ehedaid hetki puhtast uudishimust elu ja maailma vastu. Tema soovituste järgi suurlinnades seigeldes on reisielamus garanteeritud. Kadri on Edasi toidu-, veini- ja reisirubriigi toimetaja. Loe artikleid (94)