Hannes Kuhlbach: viirusehirmu psühholoogiast

Foto: Unsplash.com

Viimaste nädalate jooksul on üks Hiinast alguse saanud viirus, rahvasuus tuntud kui koroonaviirus, hakanud ehmatava kiirusega maailmas levima. Uudiseid levimise, uute nakatunute, surnute, piiramismeetmete rakendamise kohta kuuleme nüüd juba iga päev, teema on kuum ja kõiki puudutav.

Ma ei soovi ega oskagi allpool käsitleda selle nähtuse meditsiinilist aspekti, kuid tahaksin välja tuua, et igal vähegi mastaapsemal sündmusel on mitu muudki külge. Juba arvutatakse, millist kahju teeb see haigus majandusele, kaubavahetusele, rahvusvahelistele suhetele jne. Mina keskendun nähtuse psühholoogilisele küljele ning kahjule, mida võib põhjustada massiliselt leviv hirm.

Hirmul on alati suured silmad

Evolutsioon on meid õpetanud ohtu pigem üle hindama ja halvima vältimiseks pigem üle reageerima. Teaduslikumalt kõneledes on info töötlemise kalle negatiivse suunas tugevalt võimendatud. Me kipume nägema varjus kolli, kuigi hiljem võib selguda, et midagi ülihirmsat tegelikult polnudki. Enamikul juhtudel on suurem ettevaatlikkus inimkonnale kasuks tulnud ehk ettevaatlike geenid kandusid edasi. Samamoodi on kasulik olnud võõraste suhtes tunda umbusku, häda korral loota ainult omadele, eraldada end teistsugustest, potentsiaalselt ohtlikest inimestest ning püüda omalt poolt taastada mingitki kontrolli, võttes selleks mõnikord kasutusele vahendeid, mille abifunktsioon on vahel jäänudki kaheldavaks. Häda korral haarab hädasolija õlekõrrestki, ütleb rahvatarkus.

Hannes Kuhlbach

Hannes Kuhlbach on kliiniline psühholoog. Tegusa elu jooksul on ta olnud erinevates ametites kinnisvaramaailmas, suhtekorralduses ja panganduses. “Kõiges, mida saab nimetada äriks, on sügav inimlik ja isiklik pool ning just see aspekt huvitabki mind oma tänastes tegevustes. Omades oma töös privileegi näha sügavale inimeste eludesse ja sisemaailma, äratab see ka endas varjatud tundeid ja mõtteid. Neid ongi heameel üldistatud ja põimitud kujul Edasi veergudel avatud ja mõtelda armastavale lugejale edastada." Loe artikleid (57)