Vello Vikerkaar: Tõnu Õnnepalu sõjakäik

Legend räägib, et pärast "Aakri" ilmumist olla Kanada väliseestlaste seas alanud korjandus Hiiumaa ostmiseks. Foto: Shutterstock

Tõnu Õnnepalu 2019. aastal ilmunud raamat “Aaker” on mu väliseestlastest sõbrad barrikaadidele ajanud.

“Selle raamatu õige pealkiri oleks “Süüdistused”!”
De Tocqueville oli Ameerikas üheksa kuud ja rääkis kõikidega. Õnnepalu elas kuu aega metsas, ei rääkinud kellegagi ja tegi järeldusi?!”
“Tema arvates me räägime imelikult!”
“Ta ütleb, et me oleme nannipunnid ja eksime omaenda metsas ära.”
“Tema jaoks pole Kanadal ja USA-l mingit vahet.”
“Ja ise elas kellegi juures tasuta!

Seda kuuldes käis minu kui aastaid kutselise kodueestlaste uurijana tegutsenud väliseestlase peast läbi, et seda kõike oleks võinud ammu oodata. Kuigi mu enda meelest on minu kodueestlasi analüüsivad kirjatööd olnud õiglased ja erapooletud, pole kaugeltki kõik väliseesti kirjanikud olnud nii heatahtlikud. Ma pidasin kõnealuse raamatu ilmumist märgiks enesekindlusest – kodueestlase ausaks rusikavõitluseks oma Põhja-Ameerika rahvuskaaslastega.

Muidugi ei olnud ma raamatut ennast siis veel lugenud. Eesti keeles lugemine on minu jaoks paras pingutus. Suunavate toimetajate puudumisest Eesti kirjastustes ja kirjastamisteenuse enam-vähem igaühele kättesaadavusest tuleneb tihtipeale, et lugemisega kaasnev ajakulu ei tasu end ära. Nii mõnigi kord olen ma pidanud enne raamatu nurka viskamist hüüdma: “Seda sa ütlesid juba seitse lehekülge eespool!”

Õnnepalu puhul tuli siiski keeleline kondiproov läbi teha, sest mul oli tõsine himu teada saada, kas tema kohtuotsus “Ameerika” kultuuri suhtes on ka õiglane ja tabav.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja kevadnumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites ja kaupluste ajakirjandusletis üle Eesti. Tellimisinfo.

Puhas ja rahulik keskkond ei teki iseenesest.
Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka püsitellijaks (5€ kuus)!
Häid lugemiselamusi!

 

Vello Vikerkaar

Vello Vikerkaar

Vello Vikerkaar on Kanada eestlane, kes on omandanud Torontos traditsioonilise eesti hariduse. Pärast karjääri Kanada armees (missioonid: Molsonit juua ja välismaal viisakalt käituda) mängis trumme bändis nimega Reckless Dentistry. Muusikukarjäär jäi lühikeseks. Loe artikleid (10)