Joosep Matjus: loodus õpetab vaatlema ja süvenema

Joosep Matjus. |Foto: Jaan Tootsen

Viimastel aastatel loodusdokumentaalidega publiku südamesse jõudnud režissöör-operaator Joosep Matjuse viimane film on äsja linastunud portreefilm Fred Jüssi. Olemise ilu”, mis ühendab legendaarse loodusemehe mõtteviisi ja elutöö ning Eesti looduse. Edasi kaasautor Iiris Viirpalu vestles Matjusega loodusfilmidest, Fred Jüssist ning keskkonna hoidmisest.

Alustame sellest, mis praegu kõige aktuaalsem, ehk hiljuti esilinastunud filmist Fred Jüssist – “Fred Jüssi. Olemise ilu”. Kuidas jõudsite režissöör Jaan Tootseniga sellise kauni tulemuseni? Milline oli protsess? 

Filmi õnnestumises mängib suurt rolli tegijate vaheline hea keemia, et kõik oleks ühel lainel. Dokumentaalfilmi püha kolmainsus on režissöör-operaator-monteerija (selle filmi puhul Jaan Tootsen, Joosep Matjus, Katri Rannastu). Ma usun, et head filmi pole võimalik teha, see kas sünnib või ei – õnne on ka vaja. Mulle tundub, et Fredi-filmi tehes sündis see maagiline ime. Muidugi kulmineerub siin kõikide osaliste suure töö tulemus.

Iiris Viirpalu

Iiris Viirpalu on lõpetanud semiootika ja kultuuriteooria magistri ning tegutsenud aastaid nii kultuurikorraldaja kui ka vabakutselise kriitikuna. Ta on kirjutanud arvustusi, arvamusartikleid ja teinud intervjuusid kultuuriväljaannetele. Iiris on Edasi kultuurirubriigi kaasautor. Loe artikleid (51)