7 küsimust Mandy Barkerile. Plastiuputus

Foto: Mandy Barker/Fotografiska

Intervjuu kulgeb briti fotograafi Mandy Barkeriga, kelle maailma tippgaleriides esitletud fotoprojekti “Mere leiud” saab nüüd vaadata ka Tallinna Fotografiska galeriis.

Ühel päeval oma kodukohas mere ääres jalutades märkas briti fotograaf Mandy Barker korraga, kui palju plasti igal pool vedeleb. See oli muidugi juba ammu seal olnud, võib-olla mitte siis, kui Mandy oli alles väike laps ja Humberi jõe kaldal Hulli linnas vee ääres mängis ning ringi jooksis, aga igatahes oli sellest saanud rannamaastiku lahutamatu osa.

Barker viis mõned asjad koju, et neid pildistada. Sellest kasvas praeguseks juba kümme aastat kestnud fotoprojekt “Mere leiud”, mida on saanud näha maailma tippgaleriides ning mis nüüd ka Tallinna Fotografiskasse jõudis. Jalutasime Mandy Barkeriga näituse avamise järgsel hommikul tema lummavate tööde vahel ringi ja rääkisime plastist, ilma milleta need tööd poleks võimalikus saanud – aga milles endas paraku mitte midagi lummavat ei ole.

Teie reisid, mida teete, et oma fotode jaoks plast ookeanidest kokku korjata, tunduvad päris ekstreemsed seiklused. Olete kirjeldanud, kuidas veetsite uurimislaeval 38 päeva kordagi maad või ühtegi teist laeva nägemata. Paljud inimesed, kes on pikalt merel aega veetnud, on tunnistanud, et need pealtnäha põnevad ekspeditsioonid on tegelikult piinavalt üksluised. Kuidas fotokunstniku elu merel on?

See reis, millele viitad, oli mu esimene merereis üldse. Ma polnud iial varem avamerel olnud ja tegeledes ookeanide plastireostuse teemaga ma muidugi väga tahtsin näha, milline see pilt keset ookeani on. Teadlased kutsusid mind kaasa ja ma ei mõelnud sekundikski selle reisi praktilisele poolele, ma lihtsalt ei kujutanud seda elu merel ette.

See oli kohutav!

Ma olin võidusõidujahil 12-liikmelise meeskonnaga, ma pidin oma objektid ookeanist kokku koguma ja sealsamas laevas all kajutis neid pildistama. Seal kõikus kogu aeg meeletult ja oli kohutavalt palav. Aga õnneks ei jäänud ma vähemalt kordagi merehaigeks.

 

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann on Edasi toimetaja, fotograaf ja ajakirjanik, kes on viimased kümme aastat toimetanud mitut arhitektuurile, disainile või moele keskenduvat ajakirja. Loe artikleid (93)