Jeff Haden: abiellu õige inimesega

Foto: Unsplash.com

Ühe hiljutise uuringu kohaselt on praegune enneolematult väike abiellumiste arv tingitud “majanduslikult atraktiivsete” meeste vähesusest. Ent üks asi võib olla siiski veel olulisem.

Kinnitamaks seda, mida võiski juba eeldada, toob uuring välja, et inimestel, kel on mõistvad ja usaldusväärsed partnerid, läheb tööl paremini: nad on oma tööga rohkem rahul, saavad sagedamini ametikõrgendust ja teenivad rohkem raha. Teadlaste keeles “partneri kohusetruudus” võib seega ennustada, kui rahul sa oma tööga tulevikus oled, milline saab olema su sissetulek ja kuivõrd tõenäoliselt võid sa saada ametikõrgendust.

Lühidalt öeldes: see, kellega sa abiellud, on oluline.

Ent neid, kes otsutavad üldse abielluda, on aina vähem. Abiellumiste arv on praegu USA-s 150 aasta kõige madalamal tasemel ja abiellumiste koguarv aastas on langenud 80ndate alguse kõrghetkel saavutatud 2,5 miljonilt 2,2 miljonile 2018. aastal. Vaid veidi üle poole täiskasvanutest ütleb, et nad elavad koos abikaasaga – see on statistiliselt kõigi aegade madalaim tase. (Ja veidi üle poole 18–34-aastastest ameeriklastest ütleb, et neil pole partnerit, kellega ollakse romantilises püsisuhtes.)

Miks? Üks äsja avaldatud uuring on tulnud välja teooriaga, et vallalisi naisi kimbutab praegu “USA abieluturul demograafiline abielupartnerite puudus.” Uurijad jõudsid sellisele järeldusele, kui nad võrdlesid “vallaliste naiste potentsiaalsete abikaasade sotsiaal-demograafilisi tunnuseid, kes sarnanevad muus osas võrreldavate abielus naiste abikaasadega.”

Tavakeeles tähendab see seda, et nad võrdlesid abielus ja vallaliste meeste haridustaset, tööhõivet ning palka. Ja leidsid, et vallalised mehed jäävad abielumeestele alla.

“Potentsiaalsetel abikaasadel” oli 58% kõrgem keskmine palk kui vallalistel, n-ö saadaval olevatel meestel. Neil oli 19% suurema tõenäosusega kõrgharidus ja neil oli 30% suurema tõenäosusega töö.

Uurijate sõnul põhjustab kõik see “majanduslikult atraktiivsete” meeste nappust, kes nende definitsiooni kohaselt on “partnerid, kel on kas bakalaureusekraad või kes teenivad aastas üle 40 000 USA dollari”.

Isegi kui nende järeldust uskuda – ausalt öeldes mina olen selle suhtes veidi skeptiline -, siis pole see kindlasti mitte ainus põhjus, miks abiellumiste arv on vähenenud. Üha enam inimesi elab koos ilma abielu sõlmimata. Üha enam inimesi elab ka veel pärast täiskasvanuks saamist koos oma vanematega.

Ja kuigi palgalõhe on (kahjuks) ikka veel olemas, on see vähenenud… ja esimest korda ajaloos on tööjõuturul rohkem kõrgharidusega naisi kui mehi – mis paneb uurijaid väitma, et “majanduslikult atraktiivseid” mehi napib.

Kuid vaieldamatult oluline on abielluda õige inimesega. Sellise inimesega, kes sind toetab. Kes sind kuulab. Kes on kannatlik, armastav ja südamlik. Kes annab sulle kerge tõuke edasi minna, aga ei suru tagant. Kes on valmis andma ilma vastutasu saamata. Kes tunneb sinu edust rõõmu. Kes tunneb, et tal on sinuga ühine eesmärk. 

Sest abieluliit on lõppkokkuvõttes meeskond – ja meeskonnas olemine tähendab ühise eesmärgi eest väljas olemist, vähemalt laias plaanis.

Aga võib-olla just selles ongi probleem.

Kui sa pead oluliseks eesmärkide saavutamist, siis see, kui palju teine inimene teenib, ei ole kaugeltki mitte nii oluline kui see, kas talle meeldib samuti eesmärke täide viia. Kui sa oled eluaegne õppija, siis pole see, kas teine inimene on ülikooli lõpetanud, kaugeltki mitte nii oluline kui see, kas talle meeldib samuti uusi asju õppida.

Nagu “partneri kohusetruuduse” uurijad ütlevad, “…selle inimese loomuomased kalduvused, kellega sa abiellud, mõjutavad sinu tööelu olulisi aspekte”.

Lihtsamalt öeldes: hea kaaslane aitab sul olla veelgi parem versioon endast.

Ja ta tahab, et ka sina aitaksid tal saada paremaks versiooniks temast. Hoolimata sellest, kui palju ta parasjagu raha teenib. Või sellest, kas ta on käinud ülikoolis.

Kui me oleme, nagu ütleb Jim Rohn, nende viie inimese keskmine, kellega me kõige enam koos aega veedame… siis eriti kehtib see meie partneri puhul.

Warren Buffett on öelnud: “Sa peaksid läbi käima selliste inimestega, kelle sarnane sa tahaksid olla. Siis sa liigudki selles suunas. Ja vaieldamatult kõige olulisem inimene selles osas on su abikaasa. Selle olulisust ei ole võimalik ületähtsustada. Abiellu õige inimesega. Ma mõtlen seda tõsiselt. See teeb su elu palju paremaks.”

Aga see võib omakorda olla veel üks abielude langustrendi põhjus.

Võib-olla on üha vähem naisi ja mehi valmis leppima vähemaga kui partneriga, keda nad mitte ainult ei armasta kogu oma ülejäänud elu… vaid kellega nad tunneksid end ka nagu päris meeskond kogu oma ülejäänud elu.

Artikkel on varem avaldatud ajakirjas Inc. Tõlge Egle Taklai

Jeff Haden

Jeff Haden

Jeff Haden on kõnekirjutaja ja avalik esineja, ta teeb kaastööd LinkedIn'ile ja äriajakirjale Inc.com. Ta on raamatu "The Motivation Myth: How High Achievers Really Set Themselves Up to Win" autor. Vastupidiselt tavaarusaamale, et motivatsioon viib edule, usub ta, et eduni viib ja püsiva motivatsiooni loovad väiksed edusammud. Edasi avaldab Jeff Hadeni ilmunud tekste autori nõusolekul. Loe artikleid (2)