Aavo Kokk: kobraste mõrv. “Kuninga koprad”, Kent Monkman

Indiaani-iiri-inglise päritolu Monkman maalib oma teoseid nagu propagandakunstnik. Aga ta on ka provotseerija, kes mikserdab kunsti- ja ajalugu.

See pöörane maal on Montreali Kaunite Kunstide Muuseumis väga ebatavalises kohas. Muuseumid paigutavad teosed tavaliselt nende loomise perioodide kaupa. 2011. aastal muuseumi 150. sünnipäevaks tellitud maal on aga 18. sajandi ehk Kanada koloniaalajastu kunstiga samal korrusel. Õieti kõige esimene, mida siseneja näeb.

Indiaani-iiri-inglise päritolu Monkman maalib oma teoseid nagu propagandakunstnik: kõik on detailideni välja joonistatud, nagu värvifoto oleks hoogsa toimetamise hetke jäädvustanud. Aga ta on ka provotseerija, kes mikserdab kunsti- ja ajalugu.

Esmalt töö nimi – “Kuninga koprad”. Päikesekuningas Louis XIV, kes valitses Prantsusmaad aastatel 1654–1715, tellis 1736. aastal Versailles’ lossi kuus teost eksootilise jahi teemal.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja talvenumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites ja kaupluste ajakirjandusletis üle Eesti. Tellimisinfo.

Puhas ja rahulik keskkond ei teki iseenesest.
Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka püsitellijaks (5€ kuus)!
Häid lugemiselamusi!

Aavo Kokk

Aavo Kokk

Aavo Kokk on ettevõtja ja vabamõtleja. Mees, kes elab Tallinnas ja Kanepi vallas ning kelle ema on Petserist ja isa Mõnistest. Loe artikleid (2)