Missiooniga mood

Xenia Joost. Foto: Jürgen Joost

Moetööstus on kurikuulus jäätmete tekitamise poolest ning järjest rohkem nimetatakse moodi üheks kõige saastavamaks tööstuseks meie planeedil. Igal aastal muutub prügiks üle kümne miljoni tonni rõivaesemeid.

Seoses inimeste teadlikkuse kasvuga on moemaailm sunnitud leidma uusi lahendusi. Ja ehkki kliimamuutuste mõjul on ka suured tootjad järjest enam hakanud rääkima vajadusest luua jätkusuutlikke süsteeme, on seda muutust jõuliselt vedamas just väikesed brändid. Ka Eestis, kus pisikesed moemärgid käivad radikaalselt erinevat teed ainsa suure omast.

“Mul tekkis küsimus, kellele ma neid riideid loon, maailmas on neist juba üleküllastus. Disaineri roll on probleeme lahendada, mitte neid juurde tekitada,” ütleb Eesti moelooja Xenia Joost, kes aastaid töötas suuremate brändidega nii Eestis kui ka Vietnamis.

Loomingulisele inimesele, kelle kogu töine elu on seotud moega, on selles olukorras uue tee leidmine eksistentsiaalne. Sel kevadel tuli ta välja oma kudumikollektsiooniga, mis valmib taaskasutuslõngast ning mida toodetakse Eestis – ka tootmise toomine kodu lähedale oli Xenia jaoks väga oluline samm.

“Kudumite mõte tekkiski mul sellest, et otsisin võimalust end väljendada nii, et sellest kurja juurde ei sünniks. Koostöös ühe Itaalia lõngavabrikuga sündis kudumikollektsioon. Nende lõngad on valmistatud ümbertöödeldud kiust, mis on uuesti kasutusse võetud.”

Isikupära tagasitulek

Uuskasutusele tuginev mood ei anna panust mitte üksnes puhtama keskkonna loomisesse, vaid upcycling-lähenemine tähendab tihti ka väga väikeste tiraažide loomist, mis on unikaalsed nagu kunstiteosedki.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja talvenumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites ja kaupluste ajakirjandusletis üle Eesti. Tellimisinfo.

 

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann on Edasi toimetaja, fotograaf ja ajakirjanik, kes on viimased kümme aastat toimetanud mitut arhitektuurile, disainile või moele keskenduvat ajakirja. Loe artikleid (102)