Ardo Hansson: eelarvetasakaal ja riiklikud investeeringud

Foto: Siim Lõvi, ERR

Majandusteadlane Ardo Hansson analüüsib eri riikide eelarvepoliitikat ja leiab, et leebemate eelarvepiirangute ja suuremate riiklike investeeringute vahel ei ole mingit garanteeritud seost. Investeeringute taset määravad teised riigispetsiifilised tegurid.

Eelarvepoliitilises debatis räägitakse vahel umbes nii. Eestis on palju kasulikke seni teostamata investeeringuid. Neljarealised maanteed võiksime kiiremini välja ehitada. Võiksime rajada kõiksugu uusi sildu, tunneleid, raudteid, koolimaju jne. Kõik need ideed aga seisavad rahapuuduse taga, mida osaliselt põhjustavad Eesti või Euroopa Liidu eelarvereeglid. Kui saaks vaid neid reegleid leevendada – kas otse, lubatud eelarvepuudujäägi suurendamise teel või kaudselt, eelarveväliste PPP-projektide läbi –, võiksime investeeringute mahtu suurendada.

Jätaks hetkeks kõrvale tõsiasja, et sarnaseid väiteid kuuleb ka sellistes ülihea taristuga riikides nagu Šveits või Soome. Ka seal pole raha kõikide heade ideede elluviimiseks. Ka seal jäävad rahva ootused ületama riigi võimekust neid täita.

Ardo Hansson

Ardo Hansson on majandusteadlane ja endine Eesti Panga president. Tal on majandusteaduste doktori kraad Harvardi ülikoolist. Loe artikleid (3)