Matk. Kunnar Karu: emotsioonid Etioopiast – silmipimestav loodus ning kargeks tegev vaesus

Etioopia. | Foto: Nipernaadi Etioopia matkagrupp

Simieni looduspark Etioopias võlub kõiki seda külastavaid matkajaid nii puutumatu ja mitmekesise looduse kui ka unikaalsete vaadetega. Kuidas muidu oleks see UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud looduspark. Sealsetel matkaradadel liikudes märkab isegi treenimata silm, kui kiirelt ja sageli vahelduvad erinevad loodusvöötmed, kuidas kaovad puud, ilmuvad kaktused ja palmid – hetk hiljem aga laiutab vastu vaid tühjus, ei ühti puud ega taime, ainult kivid.

Simieni mägede loodusparki iseloomustavad muu hulgas ka unikaalsed vaated – matkarada kulgeb suuresti kõrgustiku piiril – jah, justnimelt piiril. Sageli vaid mõnikümmend sentimeetrit eemal algab enam kui tuhandemeetrine kukkumine madalikule, kus asuvad viljakad põllud ning sajad rohelised heinamaad. See järsak ning sellest lähtuvad uskumatud vaated on samuti põhjuseks, miks enam kui 2000 matkajat igal aastal seda loodusparki külastavad.

Simieni loodusparki iseloomustavad ka Gelada ahvid. Nende pered rändavad mägismaal puntidena ringi ning inimeste suhtes on nad vägagi sõbralikud – nad nopivad taimekesi, muru ja lehti edasi ka siis, kui inimesed on lähedal. Meie nimetasime neid 22. sajandi muruniidukiteks – täiesti hooldusvaba ning energiasäästlik. Neid on huvitav jälgida kasvõi tundide kaupa – lisaks muruniitmisele on nad kümneid kordi osavamad mägironijad kui inimesed või kaljukitsed; nad turnivad ja mängivad kaljuseintel ning neile on täiesti normaalne käitumine proovida üksteist alla lükata enam kui 10 m kõrguselt kaljuseinalt. Looduspargi vahtide sõnul koosneb nende elu mängust ja toitumisest, sageli läheb mäng muidugi edasi kaklemiseks, aga see käib ka nende igapäeva elu juurde. Meile tundus, et igas peres kakeldakse korra 10 minuti jooksul.

Kõige selle kõrval tuleb aga tõdeda, et palju sõnu ja minuteid kulus ka kohalike eluolu vaatlemisele – vilja tehakse endiselt laulu saatel ja sirbiga lõigates. Kogu vili tassitakse seljas alla külasse, kus viljapead eraldatakse taimedest, seejärel puhastatakse, sorteeritakse, kuivatatakse ning jahvatatakse – seda kõike ikka ja ainult käsitsi. Samamoodi toimetati Eesti põldudel enam kui 200 aastat tagasi.

Paljudel külaelanikel on riided räbaldunud – auke on nii palju, et lappi poleks võimalik pükstele õmmelda – lihtsalt auk ajab auku taga. Lapsed kaklevad tühja 1,5-liitrise plastpudeli pärast, et seda kui varandust omada. Küla läbides kõlab ainult üks ingliskeelne väljend: “Pen!” – lapsed loodavad valgetelt matkajatelt värvilist pastakat kingituseks saada. Elatakse savionnides, sageli pole isegi savi jõutud onni seinale panna.

Etioopia. | Foto: Kunnar Karu

Kohalik külaelu on karm reaalsus – kui kasinalt elatakse enamikus Aafrika külades. Samal ajal – mobiiltelefon, Coca-Cola ning mitmed muud maailma brändid riisuvad viimasegi raha kohalikelt elanikelt, kes on harjunud läänemaailma hüvesid tilkuva õlgkatusega onnis nautima.

Etioopia. | Foto: Kunnar Karu

Linnades on olukord õnneks natukene parem. Kuigi ka siin lokkab vaesus igal sammul ning turule minnes tuleb tõdeda, et lääne inimesel peab ikka julgust ja pealehakkamist olema, et sinna oma jalg tõsta. Autod, bussid on enamasti kusagil Euroopas või Aasias üle jäänud ning ammu maha kantud sõidukid, teedes on sageli auke rohkem kui teed ennast.

Aga sellest hoolimata on inimesed õnnelikud ning see nakatab ka matkajaid. Kuigi eluolu on karm ja raske, siis paratamatult tekib Etioopias liikudes soe ja positiivne tunne – just sellist positiivsust otsivad matkajad oma radasid ning sihtriike valides. Kõik on kuidagi hea – isegi kui peas ei suuda seletada, kuidas on sellises vaesuses võimalik elada.

Nipernaadidel õnnestus kaheksa päeva vältel kogeda mägismaal vägagi positiivseid elamusi, nii kauneid loodusvaateid kui ka ahhetama panevaid vaateid kohalike elule ja vaesusele. Ei saa märkimata jätta ka kauneid päikseloojanguid ning Etioopia kõrgeimasse tippu – Ras Dasheeni (4553 m) tippu jõudmist!

Kunnar Karu

Kunnar Karu on Nipernaadi reisiklubi matkajuht ja alpinist. Tema reisikirjad viivad lugeja erinevatele mäetippudele, tuues koju kätte ka vaated pilvepiirilt. Loe artikleid (16)