Meelis Kubits: lõppsõnatu. Ülestunnistus #53

Meelis Kubits Peterburi Kultuurifoorumil. Foto: erakogu

Üritustest ja kontserdist, isegi kui nad on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale ja sisustatud ERSO ajaloolise turneega Gruusia ja Armeenia pealinnades, võib saada suursündmus rahvusvahelises plaanis, kui neile lisada kolmas linn, antud juhul Batumi ja nn veidi missioonirikkam vaade, kaasates veel üks, väga kaasamist vajav riik. Antud juhul siis Ukraina. Et ERSO ajalooline turnee sai punkti 2018. aasta 15. juunil Odessa Classics Batumi Weekend raames, tuleb esmalt selgitada miks ja kelle jaoks oli see väikefestival mõeldud. Sellest mõned lõigud allpool.

“Ülestunnistus” on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

Seoses ERSO turnee ja projektiga „kõik armastavad Gruusiat“, markeerin ajaloo ja tulevaste Riigikogu koosseisude jaoks idee, mida jagasin meie parlamendi juhtidele 2018. aasta alguses. “Kas ei võiks me 2018. aasta 14. juunil korraldada Gruusia parlamendi kodulinnas Kutaisis Eesti ja Gruusia parlamentide ühisistungi? Tähistame mõlema riigi sajandat sünnipäeva, langetame pea leinapäeva puhul ja teeme parlamentide ühisavalduse turbulentse maailma liidrite poole üleskutsega meenutada ja sellest järeldusi teha. Pole vist raske arvata, mida see aktsioon võiks tähendada kahe riigi suhetes, rääkimata maailma tähelepanust”. Parlamentide ühisistungid on erakordse sõpruse märk, mis Eesti ja Gruusia puhul sobitunuks ilusti mustrisse. Iseenesest mõista väärtustanuks see nii päev varem Tbilisis toimunud, kui järgmisel päeval Batumis toimunud ERSO kontserti, seda juba täpina „i“ peal.

Jäägu see idee tulevaste valitsuste ja parlamentide realiseerida. Leida aeg ja lennata ei ole isegi meie kliimamürglis midagi ületamatut.

Nii kulus 14. juuni ära sõiduks Tbilist Batumisse, Kutaisisse sisse põikamata.

Odessa Classics Batumi Weekend (OCBW) oli 2015. aasta suvel Odessas meie väiksel toel hoo sisse saanud ja tänaseks suurimaks Ukraina klassikalise muusika festivaliks kasvanud ürituse eksport-toode, muusikaline nädalalõpp Batumis. Ja loomulikult sai iseseisva väikefestivali mainega loodud Batumi nädalalõpp teoks seetõttu, et tähistasime Eesti riigi sajandat sünnipäeva ja ERSO oli piirkonda tulemas nii või naa. Ehk, siis kui Jeravani ja Tbilisi kontserdid algasid kultuuriministrite ja suursaadiku tervitustega, sissejuhatuseks riikide hümnid, siis OCBW oli katse tuua lisaks Eestile selles piirkonnas pildile ka Ukraina ja meie, eestlased, seetõttu Batumis oma lippu nii väga ei lehvitanud. Ja selle kuludegi katteks ei sobinud meil raha otsida Eesti maksumaksjate käest, ei otseses ega kaudses mõttes.

Võtsime Odessast teadlikult kaasa ühe neist euroopalikest ja uutest kultuuriprojektidest, mis ei ole seotud varasema Odessa, olgu selleks siis krimi-ja kirjanduse sajandivanused või nõukogudeaegse huumori müüdid. Odessa Classics sündis vastusena 2014. aasta sündmustele Ukrainas ja on oma funktsiooni kultuuriturismi kaudu linna euroopalikumaks muutmisel võimaluste piires edukalt täitnud. Odessa Classics on Euroopa muusikafestivalide kaardil, mis omakorda tähendab, et arvestatava osa saalidest moodustavad külalised Euroopa riikidest.

Odessa Classics Batumi Weekend kujunes kahepäevaliseks. 15. juuni ERSO kontsert, Eesti publikulegi teada noore Gruusia talendi Nikolaz Rachveli juhtimisel, solistideks meie Mihkel Poll, Gruusia viiulitalent Giorgi Zagreli ja Odessa festivali asutaja Alexey Botvinov ning teisel päeval kui ERSO rahva jalad juba Eestimaad tallasid, Gia Kancheli poolt patroneeritud heategevuskontsert raskesti haigestunud Gruusia noore muusiku toetuseks.

Kuu aega tagasi meie seast lahkunud Gruusia suurmees Gia Kancheli tuli meid Batumisse toetama ühiste sõprade palvel. Kui Jerevani ja Tbilisi kontserdid toimusid kohalike professionaalsete korraldajate ja Armeenia näitel ka kohaliku riigi toel, siis Batumis moodustas korraldusmeeskonna suures osas üks tubli kohalik noor daam. Lisaks on Batumi vaatamata oma ilusale ja uuele kontserdisaalile siiski eeskätt kuurortlinn, mille kinnituseks olid muidu väärika publiku seas aegajalt helisenud telefonid. Saada tuhat inimest keset suve, linna ääres asuvasse kontserdisaali klassikalist muusikat kuulama, ei ole kuurortlinnas lihtne ülesanne. Kancheli kohalolek oli tulijate peamine argument.

Odessa Classics Batumi Weekend on Ülestunnistuse sarjas kirjeldatud tegevusi kokkuvõttev diagnoos.

Kas olnuks lihtsam teha Batumis tavaline ERSO kontsert, panna Gruusia ja Eesti lipud lavale, alustada hümnidega ja pääseda korraldaja jaoks ca 40 000 eurot odavamalt? Kahtlemata olnuks.

Selle, pea kümme aastat kestva vabatahtliku kultuuridiplomaatia sisustamise mõte ei ole aga olnud kontserdi-või muu ürituskorraldus vaid laiem, inimeste, ehk isegi rahvaste ja riikidevahelist vastastikust mõistmist taotlev kontakti otsimine ja loomine.

Iseenesest mõista tekitab see piiratud mõtlemisega inimeses segadust ja küsimusi, millele vastuseid samas ei oodatagi. Idee autori ja korraldaja jaoks tähendavad need aga seetõttu reeglina lisakulusid kui meenutada kulukamaid näiteid, rahvadiplomaatia missioonist „kõik sõidavad Jerevani“ või kodanikudiplomaatia aktsioonist „1000 eestlast St Peterburis“, kus kokkupõrge võimudega oli kõige selgem. Selge see, et iga, kõige läbimõeldumaltki planeeritud sündmuste kulud kasvavad, eriti kui tegutseda piirkondades, mis armastavad sula, nüüd, kohe ja ette. Võib teha kontserdi, aga võib kutsuda kaasa kümme ajakirjanikku kolmest riigist ja sellest saab sündmus sadadele tuhandetele. Võib öelda muusikutele peale kontserti „aitäh“, aga võib katta laua ja kui formaat kannatab, teha after party-gi.

Ülestunnistuse artiklisarja mõte tekkis möödunud aastal Pärnus toimunud Eesti juudi kogukonna üritusel esinemise järel, kui korraldajad palusid rääkima oma mittetulunduslikust tegevusest. Teisel korral tuli analoogne palve täpselt aasta hiljem, kõnelemiseks lõppenud nädalal Peterburis toimunud hiiglaslikul Kultuurifoorumil, õnneks mitte nii hiiglaslikus sessioonis.

Ehk siis, asjadele võib vaadata ka nii – ERSO 2018. aasta Gruusia ja Armeenia turneele juurde nõelutud Odessa Classics Batumi Weekend oli sisendiks millegi uue, võib olla märksa suurema ja olulisema nähtuse sünnil.

Olen Ukraina noore poliitilise juhtkonna usku, kuigi tänu varasemale võimule on seis päris hapu. Midagi sõltub neist, midagi sõltub paljudest teistest ja ühte ja teist sõltub ka meist. Kultuur veab majandust, see ei ole 21. sajandil enam uudis.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.
Välismaale tellimiseks kirjuta hello@edasi.org 

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)