Darius Foroux: kui suudad muuta oma meelt, suudad kõike

Kui oled suutnud kujundada endale harjumuse, hakkab see sinu eest tööle. Foto: Unsplash.com

Positiivse mõjuga harjumuste kujundamine on üks kõige efektiivsem enesearengu strateegia. Seetõttu keerlevadki paljud soovitused just selle ümber, kuidas muuta oma meelt ja harjumusi.

Ent harjumuste-eksperdid jätavad siin tähelepanuta ühe olulise negatiivse aspekti. Seda on tabavalt väljendanud 17. sajandist pärit inglise poeet John Dryden, kelle sulest pärinevad järgmised sõnad: “Kõigepealt loome endale harjumusi, seejärel loovad harjumused meid.”

Selle tsitaadi ilu peitub selle kahetises mõttes. Seda tsitaati võib lugeda kui kinnitust, et harjumused on meile head. Kui oled suutnud kujundada endale harjumuse, hakkab see sinu eest tööle. Sa ei pea enam mõtlema tegevuse tegemisele. Olgu selleks siis treening, kirjutamine, tänulik olemine vms.

Kuid see tsitaat hoiatab meid ka võimaliku ohu eest. Mõtle sellele. Kas sina tahad kaotada kontrolli selle üle, kes sa oled? Kui harjumused teevad sinust selle, kes sa oled, siis pole sina enam see, kes asju juhib. Sa oled oma käitumise ori.

Muuta saab kõike, mille üle sul on kontroll

Aastatega olen õppinud aktsepteerima, et ainus kindel asi elus on muutus. Ainus asi, milles olen 100% kindel (kui välja jätta surm ja maksud), on see, et asjad muutuvad kogu aeg. Mitte miski ei jää liiga kauaks samaks.

Niisiis, miks ei peaks me oma harjumusi muutma? Pole just eriti arukas kujundada harjumusi, aga neid mitte kunagi tagantjärele hinnata. Pole just eriti arukas võtta omaks mingi kindel eluviis ja järgida seda kuni surmani. Ent kahjuks paljud meist teevad just nii.

Ainus filosoofiasuund, mis sellisele vormimata eluviisile ligilähedaselt vastab, on pragmatism. Pragmaatik keskendub sellele, mis töötab. Muus osas on pragmaatik nagu agnostik.

Mina muudan pidevalt oma meelt. Varem arvasin kogu aeg, et see on halb. Aga muutustele avatud meelelaad annab rohkem tööriistu muutustega kohanemiseks. Seda pean ma 21. sajandil kõige olulisemaks. Me elame maailmas, kus meie tööd ei pruugi homme enam olemas olla.

Iiri näitekirjanik ja Nobeli kirjanduspreemia laureaat (1925) George Bernard Shaw on öelnud: “Need, kes ei suuda muuta oma meelt, ei suuda muuta midagi.” Kõike, mis on sinu kontrolli all, on sul võimalik muuta. Ent kui sa ei suuda muuta oma meelt, ei suuda sa muuta endas mitte midagi. Seda tõde meenutan endale pidevalt.

Mõtlen sageli, kas mu harjumused tulevad mulle kasuks või pigem pidurdavad minu kasvamist. Kui märkan teatud käitumist, oskust või uskumust, mis enam ei aita mul tänapäeva maailmaga kohaneda, saan sellest lahti – samamoodi nagu meie keha vabaneb surnud naharakkudest.

Kuidas muutsin jooksmise ja kirjutamise suhtes meelt

Mõni aasta tagasi hakkasin kujundama harjumust iga päev jooksmas käia. Iga päev jooksmas käimine võttis mõnda aega harjumist – nii mentaalselt kui ka füüsiliselt. Ent mõne kuu möödudes saavutasin väga hea rutiini. Tundsin end iga nädalaga aina tugevama ja energilisemana. Ent aasta pärast hakkasid tekkima väiksed pahkluu- ja põlvevigastused. See polnud küll midagi märkimisväärselt tõsist, aga ei tundunud ka päris õige.

Tulemuseks oli see, et võitlesin pidevalt oma mõtetes iseendaga. “Kas ma peaksin jooksma minema? Kuidas see mu pahkluule mõjuks? Kas see teeks asja hullemaks?” Mu igapäevane harjumus jooksmas käia hakkas segama mu igapäevaelu. Selle elushoidmisele kulus liiga palju energiat, niisiis otsustasin sellest loobuda ja teha midagi muud. Viimased kaks aastat olen regulaarselt teinud kogu keha treenivaid harjutusi raskustega. Jooksmas käin vaid kord nädalas. Ja nendel päevadel, mil ma trenni ei tee, käin jalutamas või sõidan rattaga. Tunnen, et mu keha on tugevam. Ja mu mõistus selgem.

Teine näide puudutab kirjutamist. Enamik kirjutajaid-kirjanikke soovib saada kirjastamislepingut mõne suure kirjastusega. Paljude jaoks on just see edukas olemise märk. Alustades püüdlesin minagi sellesama eesmärgi poole, sest arvasin, et nii tuleb teha.

Aga viis, kuidas sisu tarbitakse, on mõne viimase aasta jooksul drastiliselt muutunud. Üha enam on inimesed valmis sisu eest maksma. Ja nad eelistavad tarbida lühikesi, praktilisi ning kasulikke artikleid. Viimase pooleteise aasta jooksul olen oma eesmärke ja mõtteviisi muutnud.

Ma ei pea enam raamatu kirjastamise lepingut ihaldusväärseks – ja mul ei ole seda ka vaja. Sõltumatu kirjutajana on mul mitmesuguseid sissetulekuallikaid ning võimalus ise oma raamatuid kirjastada. Samuti meeldib mulle kirjutada lühikesi artikleid nagu see siin. Aga mis kõige olulisem, lugejad on mulle öelnud, et nende jaoks on need artiklid väärtuslikud. Ja see läheb mulle korda.

Blogimis- ja kirjutamismaailmas on toimunud palju muutusi. Inimesed, kes nendega ei harju, jäävad maha. See kehtib kõigi ametite kohta.

Nagu ütles Shaw, kui tahad kasvada, pead olema valmis muutuma. Mõte korraks oma elule. Millised harjumused või uskumused ei ole sulle enam kasulikud? Leia need üles ja seejärel saa neist lahti. Ning lõpuks võta asemele midagi sellist, millest on sulle abi.

Allikas: Darius Foroux’ blogi. Tõlge Egle Taklai

Darius Foroux

Darius Foroux

Darius Foroux on blogija, kes kirjutab enesejuhtimise teemal. Tema blogi fookus on küsimusel, kuidas elada kasulikku ja tähendusrikast elu. Oma lühikestes artiklites käsitleb ta 4 peamist teemat: kuidas kujundada harjumusi ja teha paremaid otsuseid ning kuidas olla oma tegevustes tulemuslikum ja luua rahalist jõukust, seejuures ohverdamata enda jaoks olulisi väärtusi. Tema populaarset blogi jälgib igas kuus pool miljonit inimest ja ta on kirjutanud parema enesejuhtimise teemal 6 raamatut. Edasi avaldab kokkuleppel autoriga valitud artikleid tema blogist. Loe artikleid (5)