Meelis Kubits: Aurora on Armeeniast suurem. Ülestunnistus #50

Järjekorras neljanda Aurora auhinna laureaadiks kuulutati tänavu Mirza Dinnay (vasakult kolmas), Saksamaa, Iraagi ja Süüria vahel liikuv arst kes on Islamiriigi terroristide käest ära toonud 1100 piinatud ja vägistatud naist ning last. I Foto: auroraprize.com

Üks miljon dollarit laureaadile ja 50 tuhat lisaks kahele nominendile. Jerevanis lõppenud Aurora Forumi ürituste sari oli tänavu tavapärasest pikem, programm mitmekülgsem, kestes kokku veidi üle nädala.

“Ülestunnistus” on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

Pealt üheksakümnest üritusest koosneva programmi kulminatsiooniks oli Aurora Prize  pidulik väljakuulutamine 20. oktoobri õhtul, Jerevani kesklinnas, ooperimajaga külgneval vabaduse platsil. Korraldajad olid astunud sõna otseses mõttes sammu rahvale lähemale, liigse eksklusiivsuse vältimiseks toimus televisioonis otse ülekantud tseremoonia vabas õhus, mida Jerevan oma päikselises sügises endale veel vabalt lubada võis.

Aurora Prize peaauhinnale kandideerivate sadade nominetide vahel teeb valiku komitee, mille liikmete seas on mitmed suurriikide endised välisministrid, Nobeli preemia laureaadid, aga ka prominentsed ühiskonnategelased, teiste seas juba esimestest aastatest alates George Clooney.

Järjekorras neljanda Aurora auhinna laureaadiks kuulutati tänavu Mirza Dinnay, Saksamaa, Iraagi ja Süüria vahel liikuv arst kes on Islamiriigi terroristide käest ära toonud 1100 piinatud ja vägistatud naist ning last. Aurora reglemendi kohaselt peab preemia saaja kolm neljandikku sellest panustama edaspidi heategevuslikesse projektidesse. Mirzai Dinnay annetas kohe raha edasi kolmele heategevusorganisatsioonile, mis tegelevad mainitud piirkonnas analoogsete probleemide lahendamisega.

Vahel kostuvad ka meieni uudised kuidas Boko Haram või mõne teise organisatsooni maskides liikmed marsivad näiteks Nigeerias kuskil kooliuksest sisse ja viivad endaga kaasa sadu tüdrukuid ja poisse. Lapsed ja uudised kaovad peale seda silmapiirilt. Veelgi harvemini ületavad uudiskünnist lood inimestest, kes ohvreid päästavad, ravivad ja üritavad ellu tagasi tuua. Üks tänavustest nominentidest oli Zannah Bukar Mustapha.

Kolme globaalselt mõtleva ja mitte väiksema haardega tegutseva armeenia juurtega ettevõtja initsiatiivil ja rahastusel loodud Aurora Forum otsib ja tunnustab just nende inimeste, 21. sajandi misjonäride ja praktiliste heategijate igapäevast tegevust.

2014. aasta sügisel oli mul võimalus viibida UWC Dilijan kooli avamisel, Jerevanist saja kilomeetri kaugusel Diljani, formaalselt linnas, sisult külas. See on väga laiapõhjalise grupi erainvestorite poolt loodud rahusvaheline kool, kus praegu õpib 200 last 80 riigist, teiste seas ka üks Tallinna tüdruk Maria-Elisabeth.

Kooli avamisel jäi silma soliidne, kuid tagasihoidlik härrasmees, kõnet ta ei pidanud ja linti ei lõiganud. See mees on Vartan Gregorian,  USA ajalugu ühe enim mõjutanud töösturi ja filantroobi Andrew Carnegie poolt asutatud Carengie korporatsiooni, järjekorras kaheteistkümnes president.

Mõned kuud hiljem avalikustasid Gregorian, Noubar Afeyan ja Ruben Vardanyan plaani asutada Auroa auhind, mida on hellitlevalt nimetatud väikeseks Nobeli preemiaks. Aurora teeb katse positsioneerida ümber rahva kallal sooritatud genotsiidi mõtestamine ja tuua armeenlased välja ohvripositsioonist.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.
Välismaale tellimiseks kirjuta hello@edasi.org 

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (61)