Katrin Saali Saul: vägivaldsed naised

Emotsionaalne vägivald ei pea olema alati teise inimese otsene solvamine või ta peale karjumine. See võib väljenduda ka peenekoelise ja oskusliku manipuleerimise ja alandamise kaudu. I Foto: Unsplash.com

Loen uudistest meie presidendi tõdemust, et naistevastase vägivalla puhul oleme lõpuks ometi julgenud peeglisse vaadata. See on hirmus, et veel tänasel päeval nii paljud mehed end oma naiste peal vägivaldselt välja elavad.

Jah, statistika räägib ennekõike vägivaldsetest meestest. Kuid kas me julgeme peeglit silmitseda ka selle nurga alt, kust paistab, et ka naised võivad olla vägivaldsed meeste suhtes?

Ma ei tea, kas Hollywoodi filmidest või lihtsalt sisemisest nõiast inspireerituna, aga mina olen oma kabinetis kuulnud lugusid vägivaldsetest Eesti naistest, kes on hävitanud mehe parimad särgid, lipsud, purustanud mehe telefoni, visanud arvuti tükkideks, sodinud huulepulgaga mehe elamise, lõhkunud mehe spordivarustuse. Rebinud puruks fotod, valanud diivani üle haisva hapupiimaga ja raputanud auto katusele tatart, et linnud seal nokkides katuse perforeeriksid.

Kõige küünilisemad lood, mida kuulnud olen, on sellised, kus naine mingi eesmärgi saavutamiseks (et saada lahutusprotsessis laste ainuhooldajaks või nõuda mehelt rahalist kompensatsiooni) provotseerib meest vaimse terroriga niikaua, kuni mees enam ei suuda vastu pidada ja lahkub sündmuspaigalt. See omakorda vihastab naist veelgi enam ning mees saab mõni aeg hiljem kutse uurijalt. Naine on ise ennast vigastanud ja väidab, et sinikate autor on hoopis mees. Ja tõestagu mees politseis nüüd vastupidist. Väga raske.

Need mehed ei raporteeri võimukandjatele ega ohvriabisse. Nad ei räägi sellest ka oma sõpradele. Neil pole meeste varjupaika, kust abi nõutada. No kuidas ma lähen ja räägin, et mu naine mulle kallale tuleb ja mu delikaatsetesse kehaosadesse jalaga hoope annab ning noaga vehib? Ma pole siis justkui mees, kui tunnistan, et sain naise käest tohlaka. Neil on piinlik ja häbi.

Need lood ei kajastu statistikas.

Need mehed jalutavad kuskil ja heal juhul, kui nad on materiaalselt kindlustatud, pöörduvad terapeudi poole. Halval juhul lähevad jooma või sulguvad endasse.

Mu kirjutamise mõte pole kuidagi pisendada naistevastast vägivalda. See on hea, et me sellest räägime. Aga võiksime võtta fookusesse vägivalla kõigis tema avaldumise vormides. Mulle tundub, et on aeg tunnistada, et vaimne vägivald on relv mõlema soo arsenalis, mida frustratsiooni kuhjudes automaatselt käiku lastakse.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus. Edasi püsitellimuse vormistamisel on ka tugev ühiskondlik mõõde.
Välismaale tellimiseks kirjuta hello@edasi.org 

Häid lugemiselamusi!

 

Katrin Saali Saul

Katrin Saali Saul

Katrin Saali Saul on pereterapeut ja Vikerraadio psühholoogia-alase saate „Peresaade“ autor ja saatejuht. Oma kolumnides uurib ja kirjeldab suhteid, nende toimimise ja mittetoimimise seaduspärasusi. Tema sulest on ilmunud kolm raamatut: "Naiseks olemise kunst. Avasta oma naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma" (2015), kirjanduskonkursi BestSeller aimekirjanduse kategooria võidutöö "Eluterve kärgpere käsiraamat"(2016) ja logiraamat „Aasta eredad hetked“ (2017). Loe artikleid (26)