Meelis Kubits: lugeda või mitte, selles on küsimus. Ülestunnistus. #47

Sergei Dovlatovi plakat Vabaduse väljakul. I Foto: Ilmar Saabas, Scanpix

Augusti lõpus toimuvad Dovlatovi päevad on oodatud sündmuseks Tallinna suviste kultuuriürituste kalendris alates 2011. aastast. Jelena Skulskaja, Oliver Loode ja Igor Kotjuh on selle traditsioonilise, pika kirjandusliku nädalalõpu tekkimise ja organiseerimise, Dovlatovi kui just Eesti brändi arendamise eest peamised “vastutajad”. Igaüks omas ajas ja rollis. Dovlatovi tekki sikutavad enda peale päris mitmed rahvad.

Ülestunnistus” on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

Mõned aastad on korraldajad ideede ja jõu kogumise nimel vahele jätnud, et siis uuesti ja värske energiaga naasta. Üks neist vaheaastatest oli 2016, Sergei Dovlatovi 75. sünniaastapäev, mil pidustused koondusid Peterburi.

Kuid tallinlastel oli öelda oma sõna. Sinna, kus nõudlus, saabub teatavasti ka pakkumine. Idee ühislugemisest, sadade inimeste ühisest lugemisest tänaval, tekkis veel kevadel 2016. aastal. Markeerisin selle veidi etteruttavalt vahetult enne kodanikudiplomaatia initsiatiivi „1000 eestlast Peterburis“ antud intervjuus.

Inspiratsiooni üheks allikaks oli algselt Sergei Dovlatovi Tallinna perioodi elupaik 70ndate esimesel poolel, Vabriku tänaval, mõned sajad meetrid majast, kus elab tänaseni Dovlatovi tütre Aleksandra ema, Tamara Zibunova. Sellest majast, Tamara ja Sergei ühisest kodust oli Dovlatovi töökohani Ajakirjandusmajas linnulennul 2,5-3 kilomeetrit.

Algse idee järgi kogunenuks inimesed septembri alguses, kirjaniku 75. sünniaastapäevaks, pooleks tunniks kõnnitee äärtele seisma ja läbi linna looklev inimkett lugenuks üheaegselt  Dovlatovi teoseid neis keeltes, millesse need on tõlgitud. Selline väike sumisev, rahvusvaheline Tallinn, mis droonidega filmituna võiks hiljem vaatajale päris atraktiivne välja näha. Igas maailma nurgas. Kirjanduslik flash mob. Sellisel kujul teadaolevalt esimene.

Või siis teha kõike sedasama näiteks veidi lihtsamas vormis Kuku klubist Ajakirjandusmajani. Marsruut ei ole peamine ja sõltub eelkõige sellest, kui palju suudame rahvast kaasa haarata.

Nii või naa, päris ilma ebamugavusteta, näiteks mõne väiksema tänava sulgemiseta, asjaajamiseta linnas, seda ära ei tee. Vähemalt mina ei teinud. Tallinnas. Ühislugemine hakkas otsima sobivamat keskkonda.

Sellegipoolest ei jäänud Dovlatovi sünniaastapäev Tallinnas tähistamata. Ööl vastu 3. septembrit kerkis Vabaduse platsile, parajasti renoveerimisel oleva Tallinna Kunstihoone hoone ette, Kuku klubi “katusele” suur, 21 meetrit kõrge ja 19 meetrit lai plakat.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.
Välismaale tellimiseks kirjuta hello@edasi.org 

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (60)