Kadri Kroon: Aasia köök Tallinnas

Foto: Lauri Laan.

Suvel on Eesti elul piisavalt sisu ja vürtsi, aga kohe kui õues kipub heitlikumaks minema ja temperatuurid langevad, hakkab hing ihkama Aasia toidu soojust, värvi ja särtsu.

Põhjuseid, miks Tallinna Aasia toitude valik on kesine, leiab mitmeid. Punkt üks – me ei ole metropol. Me ei suuda meelitada siia hordide viisi asiaate, kes parema äraelamise otsingutel oma pererestorane avaks. Pigem on asiaatidest välismaalastel pea võimatu elamis- ja töölubade poliitika tõttu end Eestisse ümber positsioneerida. Siia tuuakse põhiliselt läbi raske kadalipu restoraniomanike poolt hotellikokki, neid on lihtsam leida ja euroopaliku töökultuuriga ollakse varem kokku puutunud. Ent toidud, mida sellised profid valmistavad, on mugandused Euroopa maitsemeelte jaoks. Ei ole neis üllatust, ehmatust ega luksuma panevat vürtsirünnakut. Kõik on hügieeniline ja vaoshoitud.

Sellised popid New Yorgi Hiinalinna urkad, kus tuleb pauguga uks lahti lüüa, et prussakate hordid eest ära sibaks, ei ole eestlaste silmis üldse vastuvõetavad. Ebaesteetiliselt silma riivavad plasttoolid ja kleepuvad vakstud pole ka in. Eestlase jaoks algab restoran interjöörist. Kohalik tahaks nii väga ulmehead Aasia toitu valgete linade ja kristallpokaalide taustal nautida. Chedi on Eesti koopia fancy’st Hakkasanist Londonis ja meenutab vägagi Buddakani Ameerikas. Esialgsed retseptid osteti sisse frantsiisina. Siis oli menüüs signatuurtoit kuulus must tursk vürtsikas soja ja mee kastmes. Juba aastast 2008 tegutsenud restorani tasub minna pidulikul puhul sööma dim sum’i ja Pipa parti. Või moodsa elu kohaselt woltida lemmikpalad koju kohale.

Aasia koht, mis pakub nii Hiina, India kui ka Tai toite, suisa karjub uksel, et kõnni meist heaga suure kaarega mööda. Sa ei lähe ju Euroopas restorani, kus serveeritakse Hispaania, Itaalia ja Taani sööki ühe katuse all ühe koka poolt valmistatuna. Tuleb tuttav ette, et Aasia restorani menüüs on nummerdatuna 78 rooga. Oleks tõsiselt naiivne arvata, et need toorained kõik värskena sinu saabumist ootavad. Sellises kohas võetakse asjad sügavkülmikust välja, kiireks ülessulatamiseks kasutatakse vana head mikrouuni ja glutamaadi ning tärklisega rikastatud suhkrusiirupisi purgikastmeid pannakse pea igale poole.

Päris õige Aasia toit ei ole Tallinnas kahjuks odav. Suurtes metropolides on konkurente tihedalt ja seetõttu hinnad vähemalt kolmandiku võrra leebemad. Ma pigem rõõmustaks hetkel, et meil hakkab õigeid ja autentseid kohti vaikselt juurde tekkima. Õnneks on peale tulnud noorem põlvkond, kes rohkelt Aasias reisinud ja oskab sealseid maitseid hinnata ning restoranist nõuda.

Artikkel on esmalt ilmunud ajakirja Edasi sügisnumbris, mis on saadaval suuremates ajalehekioskites üle Eesti. Täismahus artikli veebis lugemiseks palume teha Edasile püsimakse, mis annab lugejale ligipääsu kõikidele tasulise märkega artiklitele, kuni tellimus on aktiivne. Edasi püsitellimuse vormistamisel on ka tugev ühiskondlik mõõde, sellega aitab lugeja kaasa meediapildi rikastamisele ning luua suurtest meediamajadest sõltumatu väljaanne.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.
Välismaale tellimiseks kirjuta hello@edasi.org 

Häid lugemiselamusi!

 

Kadri Kroon

Kadri Kroon

Kadri Kroon on paadunud foodie, andunud veinifänn ja tulihingeline reisihull, kellele meeldib kogeda ehedaid hetki puhtast uudishimust elu ja maailma vastu. Tema soovituste järgi suurlinnades seigeldes on reisielamus garanteeritud. Kadri on Edasi toidu-, veini- ja reisirubriigi toimetaja. Loe artikleid (33)