Kadri Kroon: Aasia köök Tallinnas

Foto: Lauri Laan.

Suvel on Eesti elul piisavalt sisu ja vürtsi, aga kohe kui õues kipub heitlikumaks minema ja temperatuurid langevad, hakkab hing ihkama Aasia toidu soojust, värvi ja särtsu.

Põhjuseid, miks Tallinna Aasia toitude valik on kesine, leiab mitmeid. Punkt üks – me ei ole metropol. Me ei suuda meelitada siia hordide viisi asiaate, kes parema äraelamise otsingutel oma pererestorane avaks. Pigem on asiaatidest välismaalastel pea võimatu elamis- ja töölubade poliitika tõttu end Eestisse ümber positsioneerida. Siia tuuakse põhiliselt läbi raske kadalipu restoraniomanike poolt hotellikokki, neid on lihtsam leida ja euroopaliku töökultuuriga ollakse varem kokku puutunud. Ent toidud, mida sellised profid valmistavad, on mugandused Euroopa maitsemeelte jaoks. Ei ole neis üllatust, ehmatust ega luksuma panevat vürtsirünnakut. Kõik on hügieeniline ja vaoshoitud.

Sellised popid New Yorgi Hiinalinna urkad, kus tuleb pauguga uks lahti lüüa, et prussakate hordid eest ära sibaks, ei ole eestlaste silmis üldse vastuvõetavad. Ebaesteetiliselt silma riivavad plasttoolid ja kleepuvad vakstud pole ka in. Eestlase jaoks algab restoran interjöörist. Kohalik tahaks nii väga ulmehead Aasia toitu valgete linade ja kristallpokaalide taustal nautida. CHEDI on Eesti koopia fancy’st Hakkasanist Londonis ja meenutab vägagi Buddakani Ameerikas. Esialgsed retseptid osteti sisse frantsiisina. Siis oli menüüs signatuurtoit kuulus must tursk vürtsikas soja ja mee kastmes. Juba aastast 2008 tegutsenud restorani tasub minna pidulikul puhul sööma dim sum’i ja Pipa parti. Või moodsa elu kohaselt woltida lemmikpalad koju kohale.

Kadri Kroon

Kadri Kroon on paadunud foodie, andunud veinifänn ja tulihingeline reisihull, kellele meeldib kogeda ehedaid hetki puhtast uudishimust elu ja maailma vastu. Tema soovituste järgi suurlinnades seigeldes on reisielamus garanteeritud. Kadri on Edasi toidu-, veini- ja reisirubriigi toimetaja. Loe artikleid (87)