Meelis Kubits: DDT ja RAM. Ülestunnistus #38

Korporatiivpidudel Juri Ševtšuk ja DDT ei mängi. See on vanade rokkarite teada ja tuntud põhimõte, mida siiski aegajalt kutsujate poolt testitakse.

“Ülestunnistus” on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

„Meil on ainult omad inimesed, nad ostavad samuti pileteid ja see ei ole klassikaline korporatiiv“, üritasin grupi mänedžeri veenda. 2013. aasta suvel oli DDT inimestega Jerevanis tekkinud hea kontakt ja surusin 15 kuud hiljem, 2014. aasta sügisel eelkõige Armeenia emotsioonile. Arsens, lätlasest DDT grupi direktor oli resoluutne, “Juri Julianovitšhi ei ole mõtet sel teemal isegi tülitada. Teed piletitega ürituse rahvale, millest on kõigil fännidel võimalik osa saada, oleme kohal nagu viis kopikat”.

Korraldada päev peale Tööjuubelit Tallinnas DDT kontsert, oli nii tehnilises kui eelarvelises mõttes suur väljakutse. Aga mitte sisulises, emotsionaalses tähenduses. Juba 2013. aastal oli mul idee panna DDT Jerevanis, Vabariigi väljakul, platsil, kus viis aastat hiljem toimus maailma kõigi aegade kõige kaunim sametrevolutsioon, kokku Armeenia noorte sümfooniaorkestriga. No et ei oleks lihtsalt lahe kontsert, vaid mastaapsem, jälge jättev ühisprojekt. Inspiratsioon oli pärit telekanali Kultura 10. aasta sünnipäevalt, kus Ševtšuk esines koos Tšaikovski-nimelise orkestriga, tänavu Saaremaa Ooperipäevi väisanud maestro Vladimir Fedossejevi juhatamisel. Mööngem, oli ilus.

Leppinud Tallinna kontserdi tingimustes ja kuupäevas, 15. veebruaris, kokku, ei andnud kontserdi täiendamise mõte endiselt asu. Eesti koorilaulu au ja uhkus Rahvusmeeskoor oli samuti koos sadade rahvuskaaslastega teinud kaasa 2013. aasta rahvadiplomaatia missiooni „kõik sõidavad Jerevani“. Tunne sellest sõidust jäi hea ja testisin RAMI direktori Indrek Umbergi peal ideed, „mida arvata, kui RAM oleks DDT kontserdi külalisesinejaks; mõni lugu oma repertuaarist, et näidata esmakordselt Tondiraba Jäähalli tulevale, valdavalt venekeelsele publikule Eesti koorilaulu ja teha koos vene rockilegendiga kaasa mõned nende hitid“. No, et saaks mõned hirmud jälle vähemaks, mida mõlema poole tulisemad pead pidevalt juurde toodavad.

RAMi juht, rääkinud selle oma meestega läbi ja saanud kellelt ettevaatlikuma, kellelt vaimustunud tagasiside, ütles „teeme ära“. Nüüd oli tarvis mõte maha müüa ka Ševtšukile endale.

Meie kohtumine 2014. aasta detsembri lõpus DDT Peterburi stuudios jäi väga keerulisse perioodi. Konflikt Ukrainaga, sanktsioonid (viisin Jurale keelatud kaupa, parmesani juustu ja vorsti) rubla sisuline devalveerumine, igas mõttes närviline olukord kogu maailmas. Enne 15. veebruari kontserti Tallinnas pidi neil olema mäng Tbilisis ja mõned kodumaal. „Mis lugusid kannatab mängida, et valesti ei mõistaks põlisrahvad ja pihta ei saaks kohalikud venelaed“, selline võis olla bändisisene arutelu, kui meenutada hilisemat Tallinna kontserti, täpsemalt öeldes lugusid, mis meil esitamisele ei tulnud. Ja mina siis oma RAMi ideega.

Ei saa öelda, et see oleks olnud mõte, mis oleks „Jura muzykandile“ liialt meeldinud, aga meenutus sellest, mis asja me üheskoos selles elus ajame, aitas meid taas ühe joone peale. Viis päeva peale Tallinna kontserti läks DDT oma esimesele Valgevene tuurile üle kümne aasta ja vastates Minski kontserdi eel ajakirjaniku küsimusele ütles, Juri „me tegeleme rahvadiplomaatiaga“. Tegi soojaks.

Sõnaga, DDT ostis RAMi kui külalisesineja idee ära.

DDT nõudmised tehnika osas on kõrged, kompromisse ei tehta, pettust ei taluta. Ainuüksi kogu valgus maksis Tondiraba Jäähallis pealt 20 000 eurot. Kõik muu sinna juurde. Pileteid müüsime hästi, aga mitte nii, et lisaks emotsioonile olnuks sellest muud tulu. Ilma ühegi potentsiaalse sponsori poole pöördumata, andis sõber, kes oli ise selleks ajaks juba 3-4 aastat seda tegevust kõrvalt vaadanud ja osagi saanud, poole valguse eelarvest sulas. „Kulub ära“. See kümme tuhat päästis meid ca kümne tuhandelisest miinusest. Aitäh, Urmas L.

DDT lava ülespanek algas 15. veebruari varahommikul kella 4 paiku, kui viimased Tööjuubeli külalised veel peost viimast võtsid. Tehnikud olid välja arvutanud, et järgmise päeva 16.00-ks peaks lava üleval olema. Siis jõuavad veel bänd ja RAM oma proovid teha, tehnikat testida.

Minu jaoks oli võtmeküsimus, kuidas publik DDT 2015. aasta alguses Tallinnas vastu võtab. Ja seekord veel koos Rahvusmeeskooriga. Jamaks ei ole palju vaja. Üks lendav õllepudel, kaks suurt vene lippu ja läheb nii käest ära, et ühegi turvaga ei pane seda purki. 2014-2015 aastad olid Vene-Ukraina konflikti tõttu nii hull periood, et rahvusvaheline tulekahi võis tõusta suvalisest tikust. Ja nüüd meie Lasnamäel, Tondiraba Jäähallis vene bändi ja eesti kooriga.

Tulemus ületas muidugi kõik ootused. Kui RAM kaks päeva hiljem Peterburis kohaliku esindusorkestriga kontserti lindistas, ei tahtnud Piiteri sümfoonikud alguses kuidagi uskuda, et vaid mõni päev varem oli sama kollektiiv jaganud lava Ševtšuki endaga. Selles ongi konservatiivse DDT fenomen, minimaalselt eksperimente ja välistatud korporatiivid.

Ja nii kuulatasidki paar tuhat eesti venelast esimest korda meie Rahvusmeeskoori absoluutses vaikuses ja kes teab, ehk jõudis keegi neist hiljem ka Estonia saali. Kontserdi lõppakordiks vahetasid gruppide juhid salle ja plaate, nii nagu jalgpallitähed pärast mängu ja sõltumata tulemust.

Mõni kuu hiljem käisin Juri kutsel DDT kontserdil Riias, kus veetsime õhtupooliku tema Ufaa-aegse kooliõe köögis, saatjaks kastrul pelmeene ja abiks teadagi mis. Ja minul oli neile võimalus näidata 2008. aastal Juri Ufaa vanemate koduukse ees tehtud pilti.

Vene rokkansambli DDT asutaja Juri Ševtšuk ja Meelis Kubits Riia korteri köögis I Foto: erakogu

Kuidagi juhtus nii, et tund aega enne selle loo valmimist tuli teadmine, et Peterburis suri Juri Ševtšuki ema. Sügav kaastunne vene rocki ühele ausamale pojale.

Eesti publik näeb DDT- d taas kolme kuu pärast, Alexela Kontserdimajas. Kivi langes südamelt. Endal ei ole täna enam nii uhke asja tegemiseks riskijulgust ja võimekust ette võtta.

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (61)