Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Juuli

Frankie Animal. | Foto: Kristiin Elmat

Juuli, oh magus küps juuli! Vastavalt mahlasele suvekuule valitud ka mahlast muusikat ja muusikat edasi (k)andvaid üritusi. Leidub peavoolu ehedust, kohalikku neo soulilikku orkestrikvaliteediga helinektarit, sulnist indie-poppi ja elektroonika ning keelpillikvarteti kohtumisi.

Reliisid

Liisi soovitab: Miley Cyrus – She’s Coming

“Ah, nii mainstream. See Wrecking Balli teema viskas üle. Kas on vaja oma noore (vanuse poolest) kuulajaskonna seas end nii provokatiivselt väljendada…”nii mõtlesin ma mõned aastad tagasi, kui teemaks oli Miley Cyrus. Mõtted kipuvad ikka kogemuste ja aja sõelast läbi käies muutuma ja nii juhtuski mul tema mõnusalt pehme ja kulgeva loo “Malibu ilmudes” (2017). Järsku nägin Mileyt ilusas valguses – nii mõtteliselt kui ka videos oligi ilus suvevalgus – ja vana kriitika hakkas õrnalt lahustuma. Siis jõudis kätte aasta 2019 – Mark Ronsoni ja Miley singel “Nothing Breaks Like a Heart”, mis mulle esimesest kuulamisest viskiklaasi kätte andis ja Nevada maastikele ratsutama viis. Super vokaal, suhtumine ja ilus, hetkega kujutluspilti maaliv lüürika, pluss muidugi lõplik liim – Ronsoni kvaliteedipitseriga produktsioon. Ja nüüd olengi fänn ja vaatan Mileyle küll Hollywoodi pakendis, aga sisult kõrbe-kantrinaisele alt üles.

Nägin juuni alguses Miley’t Barcelonas Primavera festivalil klassikalise rokkbändi koosseisuga laval rokkimas ja lummus ainult süvenes, koos usuga temasse kui originaalsesse ja oma põhimõtete ja sõnumiga artisti. Ja inimesesse.

Okei, eelnenud eepose lõpuks paar sõna ka uuest, juuni alguses ilmunud albumist – üsna paksud ja rajud biidid, veidi isegi hip-hopiga flirtiv produktsioon (loos D.R.E.A.M teeb kaasa ka vanakooli räppar Ghostface Killah, kahjuks küll tema osa loole midagi juurde ei anna..) ja ennast kehtestavad sõnumid. Liberaalne, julge, otsekohene. Meloodiates ja vokaalis avab ennast üleni äge, ilusa hinge ja jõulise kohalolekuga naine, kes toetab inimlikkust, on tolerantne ja taob kõiki neid väärtuseid hoidva rusikaga kuulaja südemetunnistuse uksele. Kel minuga sarnaselt kunagine kriitika hingel, siis ehk tasub anda uus võimalus. Miley on usutav artist.

Liisi soovitab: Cosmoskva – Spider

Väikestviisi orkestris, Saaremaa juurtega ansamblis Cosmoskva musitseerib grupp andekaid inimesi, lastes loomingul liuelda erinevate instrumentide abil – flöödist elektroonikani. Nad on tegutsenud aastast 2001, andes 2004. aastal välja EP ja 2006. aastal täispika albumi. Bändi kuuluvad Ranno Paukson (trummid), Priit Pruul (kitarr), Mihkel Koppel (kontrabass), Sander Mölder (klahvpillid), Marili Randla (flööt), Liisu Ots (vokaal), Karlis Saar (trompet) ja Indrek Varend (saksofon).

Juunis avaldatud lugu “Spider” on esimene üle kümne aasta ja ühtlasi tiiseriks sügisel ilmuvale albumile plaadifirma TIKS Rekordsi alt (avaldanud seni Sander Mölder “TIKS 068” ja “TIKS 071” ning Eik “Unerohi” albumid). Ülimõnus, sume ja nõksuv minek, ühtaegu pehme meloodia ja enesekindla biidiga neo soulikas lugu. Ei tahaks üldse millegagi ega kellagagi võrrelda, sest selline paralleeli välja toomine loob tihti enne kuulamist eelarvamuse, aga olemuselt ja stiililt meenutab küps ja värvikas kõlapilt The Brand New Heaviest ning mahe vokaal omakorda vihjab Jill Scottile. Magus.

Johanna soovitab: Frankie Animal – Playful

Melomaanide lemmik indie-pop grupp Frankie Animal lennutas juunis helimaastikule mahedalt põksuva singli “Playful” ning juba on rada jõudnud oma sundimatu lahedusega nii mitmegi suvise väljasõidu heliriba rikastada. Salmide sillerdav kergus kerib end refräänis rütmikimbu puhanguks, mis Marie Vaigla vokaaliga pehmelt kokku sulab ning kuulaja kõrva poeb.

”Playful” loksub raadiolainetel värskendava vaheldusena regudele “suvehittidele”, mis justkui šablooni järgi loodud on. “Uue loo ‘’Playful’’ sünd oli tegelikult üsna pikk protsess – Janil oli bassikäik vist juba 2 aastat kuskil salves ja siis ühes suvises bändilaagris korjasime selle taas üles,’’ räägib solist Marie Vaigla loo valmimist kirjeldades. ‘’Me pole kunagi tahtnud oma asjadega liigselt kiirustada, mistõttu jäigi eelmise ja uue singli vahele pikem paus. Tahtsime tunda, et uued lood kõlaksid meie enda jaoks värskelt ning kirjutasime väga palju uut muusikat,’’ lisab bassist Jan Soovik.

Johanna soovitab: MIANG – Life of Patterns

Mick ja Angeelia Pedaja ühine projekt MIANG on muusikutest hingesugulaste esimene n-ö ametlik ühine helirännak. Juuli lõpus näeb ilmavalgust duo kauamängiv, mille kõlakeele esimeseks vihjeks lansseeriti möödunud kuul singel “Life of Patterns”. Helimuster hakkab end kerima vokaali ning dramaatilise keelpillikvartetiga, mille sisse jooksevad peagi ka elektroonilised kõlksud ja krõbinad ning virvendavad sündikiired. Lõpuks paiskub helipulse enda loodud õhulisse atmosfääri, kus see mõne hetke keerisena pöörleb, et siis taas rahulikku algusesse tagasi maanduda. MIANGI albumi esmaettekanne toimub 25. juulil üritusel HOOVUS 2019, kus lisaks MIANGile astuvad üles Erki Pärnoja & Anna Kaneelina ning Rootsi folkansambel duo Beerten/Finsson. Hoovuse kohta loe rohkem Edasi Festivalifiltrist.

Põnevad muusikaüritused juulis

Liisi soovitab: Co-Lab tantsutöötoad 24.-26. juulil Tallinnas

CO-LåB on 3-päevane erinevate koreograafide töötubadest koosnev linnalaager, mis on mõeldud kõigile tantsuarmastajatele harrastajatest kuni tantsuprofessionaalideni välja. Laagri eesmärk on pakkuda võimalikult laiahaardelist stiilidevalikut, et arendada mitmekülgseid tantsijaid ning tutvustada erinevaid tantsuvõimalusi. Tunde viivad läbi oma ala parimad nii Eestist kui ka välismaalt. Tutvu stiilide, õpetajate ja ajakavaga Facebookis.

Johanna soovitab: Kassari Kitarrid 12.-13. juuli Hiiumaal

Kuuendat suve saab linnast Hiiumaale põgeneda, et saare idüllis ja õdusates helides mõnuleda. Kassari Kitarrid intiimsetel kontsertidel astuvad sel korral teiste seas üles Raul Ukareda ja Raul Vaigla, Tõnis Mägi ja Kärt Johanson ning Vaiko Eplik. Lisaks Hiiumaa üldisele võlule lisavad elamusi ka kontsertpaigad, milleks on hubane Orjaku külamaja ning 18. sajandist pärit Kassari kabel, mis on ainus Eestis tegutsev rookatusega kivikirik. Rohkem infot siin.