Meelis Kubits: kõigi näpud on nõgised. Ülestunnistus #34

ENPA täiskogu istungitesaal Foto: ENPA

Jaanipäeva järel, traditsiooniliselt Eesti kõige uudistevaesemal perioodil plahvatas Euroopa südames pomm, mis äratas ka kõige unisema pühadejärgse poliitikahuvilise.  Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) hääletas Venemaa delegatsiooni õiguste taastamise poolt viis aastat pärast seda, kui need Krimmi annekteerimise tõttu ära võeti.

„Ülestunnistus“ on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

Eesti avalikule ruumile omaselt kommenteeritakse seda sündmust valdavalt ühest nurgast ja stiilis „jälle need kavalad ja korrumpeerunud venelased toimetavad“. Jah, seda on nad ka, aga mitte ainult. Selleks, et kedagi üle kavaldada, kelleski segadust tekitada või lihtsalt brutaalselt ära osta, on vaja teist poolt. Tihtipeale kolmandatki. Võiks minna veelgi kaugemale. Niivõrd esindusliku otsuse formaalseks tegemiseks on tarvis sisulist, oma valitsuste poolt toetatud argumentatsiooni. Seega võib nende ENPA Strasbourgis toimunud ajalooliste hääletuste puhul esile tuua mõned olulised sihtgrupid, kuigi päriselus on neid palju rohkem ja üritada leida põhjuseid, miks läks nii nagu läks. Lisaks sellelel piinlikule liikmemaksu 33 miljonile eurole.

Kunagi ammu-ammu, kui Eesti TV kommertskanalid hakkasid tootma esimesi meie oma tõelisi reality sarju, teate küll „Buss“, „Baar“ ja kõik see muu imearmas meelelahutus,  sõlmisid telekanalid sarjas osalejatega põhjaliku lepingu. Leping nagu leping ikka, honorarid, ajagraafikud ja mis reality puhul eriti oluline – suvel filmitu peab jääma hooaja lõpuni vaid tegijate teada. Ehk siis telekanal „X“ ühel poolt ja tulevane staar „Y“ teiselt poolt.

Töötanud lepingu sugulasest juristiga põhjalikult läbi, sõnas tulevane staar „Y“ irooniliselt: “Tekkis küsimus. Miks teie olete esimene pool ja mina teine pool?” Seepärast rõhutan ette, et alljärgnev järjekord gruppidest, kelle tegevust põgusalt ENPA hääletuste kontekstis vaadata, on juhuslik ega sea kedagi teistest olulisemaks. Niisiis, kaks riiki ja kaks riikide blokki.

Esiteks oma liikmelisuse taastamisega täieliku revanši saavutanud Venemaa. Teiseks, viimase naasmist Euroopa riikide poolse isikliku reetmisena käsitlev Ukraina. Kolmandaks Euroopa Nõukogu liikmesriigid, täpsemalt öeldes liikmesriikide saadikud, kes hääletasid Venemaa naasmise poolt. Ja neljandaks riigid ja nende saadikud, kes hääletasid Venemaa naasmise vastu. Viimaste sekka kuulub Yana Toomi näol ainsa avaliku erandina, kogu Eesti poliitiline liin, konkreetse hääletuse puhul kolm Eestit neis hääletustes esindanud ENPA saadikut Indrek Saar, Erik Niiles Kross ja Raivo Tamm.

Venemaa naasmist on jõutud võrrelda Molotov-Ribbentropi paktiga.

Selle peamiste põhjustena on esile toodud Euroopa suuriikide poliitika järk-järgulist muutumist, eesmärgiga tuua Venemaa isolatsioonist tagasi laua taha ja viimase lobby võimekust, et mitte öelda võimet mõjutada sularahaga poliitilisi otsuseid maailmas. Kui vaadata, kuidas teatud riigid on ostnud endale olümpiamänge, jalgpalli MM turniire ja palju muid väiksemaidki spordivõistlusi, siis küllap saame sellest varem või hiljem detailides lugeda. Meenutan siinkohal varasemat korruptsioonikahtlust, mis puudutab ENPA kunagise hispaanlasest presidendi Pedro Agramunti ametisse määramist. Nimelt olevat sellega seotud ka “rahalise iseloomuga toetus” Aserbaidžaanilt. Hiljem selgus, et Aserbaidžaanil oli terve Euroopa poliitikute määrimise süsteem.

Korruptsioon on alati kahepoolne nähtus. Selleks, et keegi annab, peab olemas olema võtja. Nõudlus ja pakkumine. See ei ole mingi kana ja muna jutt. Samas on absoluutselt tähelepanuta jäänud fakt, et suur osas Euroopast on väsinud ja / või pettunud Ukrainat viimased viis, tegelikult küll pigem viisteist aastat juhtinud poliitilise eliidi tegevuses. Nähtus, milleta Venemaa õiguste taastamine ei oleks olnud võimalik.

Ajaloolise kokkusattumise tõttu teatas Austria kohus ENPA otsusega samal päeval otsusest anda USA ametivõimude nõudmisel neile välja omaaegse Ukraina üks mõjukaimaid oligarhe, Dmitri Firtaš.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.

Tasulise sisu lugemiseks tee püsimakse pangas.
Teine võimalus on allolev mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)