Heleene Tambet: põllumajanduse uus tulemine. Kuidas päästa maailm kliimasoojenemisest?

Eestimaa mullakamaral ei ole mitte ainult sõnnikut põldudele laotatud aegade algusest alates, jätkusuutlikud põllumajanduse vormid on ka ametkondlikult saamas üha rohkem tähelepanu ning  toetust. | Foto: Unsplash

Kliima soojenemist põhjustavat süsinikku on õhust võimalik kinni püüda palju lihtsamate meetoditega, kui me siiani arvasime. Vähemalt lääne meedia väidab nii.

45 dollarit The North Face’i halli villase mütsi eest kõlab krõbeda hinnana. Aga mis siis, kui mütsi tootmisprotsess aitab võidelda globaalse soojenemise vastu? Viimast lubab silti “kliimale kasulik” (climate beneficial) kandev, muidu tagasihoidlik peakate, mille jaoks villa tootnud talu lambakasvatusmeetodid eemaldavat The North Face’i kodulehe andmetel õhust sama palju süsinikdioksiidi kui 850 auto teedelt mahavõtmine. Misasja?

Trendikad rõivabrändid ei ole ainsad, kes on justkui üleöö aktiivselt ühinenud uutmoodi keskkonda päästva võitlusega. Möödunud kevadel saatis California, sageli USA kõige eesrindlikumaks keskkonnakaitsjaks tembeldatud osariik, valitud põldudele laiali kolonnid sõnnikuga täidetud veoautosid, asudes sellega katsetama oma uusimat relva kliimamuutuste-vastases võitluses: mulda. 7,5 miljoni dollarine Tervete Muldade Programm kaasab esialgu 50 selle osariigi talu. Igale neist eraldati paarkümmend tuhat dollarit, et talud saaksid kohalike piimatootjate või sigalatega lepingud sõlmida, sõnniku osta ja selle siis oma põldudele laiali laotada – 2,1 tonni hektari kohta, nagu osariigi juhised ette näevad. Sõnnikulaotamise järel külvatakse tavaliselt paljana seisvatele põldudele ristik või muu kattekultuur, ikka jälle osariigi raha eest. Sellised maaharimisviisid saavat hakkama põllumajanduskaugele inimesele mõeldamatuga – tõmmata süsinik välja õhust ja panna see tagasi maapinda.

Heleene Tambet

Heleene Tambet töötab analüütikuna Rahvusvahelises Toidupoliitika Uurimisinstituudis USA-s, Washington DC-s, kus ta põhiliselt teeb mõjuanalüüsi toidu- ja põllumajandusega seotud abiprojektidele arenguriikides. Tema südamele on kõige lähedasemad teemad jätkusuutlik põllumajandus, vastutustundlik tarbimine ning toidutootmise tulevik kuumeneval planeedil. Loe artikleid (1)