Festivalifilter. Suve eriilmelisi muusikaüritusi

Festivalifilter annab ülevaate suvekuudel toimuvatest eriilmelistest muusikaüritustest. Nimekirja koostamisel on Edasi muusikatoimetaja Johanna Maria Mängel noppinud parimaid pärleid laiast žanrispektrist selle kogu ulatuses. Lubage soovitada ja täita suvised nädalavahetused erakordsete helielamustega meilt ja mujalt.

Juuni

Võnge 14-16.06. Lääne Virumaa, Altja

Festivalihooaega saabki alustada juba sel nädalavahetusel rändava kultuurifestivaliga Võnge, mis tähistab oma viiendat sünnipäeva. Sel korral maandub üritus esmakordselt Lääne-Virumaale idüllilisse Altja rannakülakesse. Muusika ja looduse rüpes pakuvad helielamusi näiteks Vaiko Eplik & Eliit, Puuluup, Kadri Voorand & Andre Maaker, Lexsoul Dancemachine, Kali Briis ning erinevade DJ-de set’id. Kultuurimenüü ei piirdu ainult muusikaga ning külastajaid ootavad veel kunsti-, filmi- ja maitseelamused, joogatunnid ning lasteala. Veel jõuad piletid osta ja lähemalt uurida siit.

Mägede Hääl 29-30.06. Ida-Virumaa, Kohtla-Nõmme

Velly Joonas.

29. juunil toimub Kohtla-Nõmmel Eesti Kaevandusmuuseumi alal kolmandat korda muusikafestival Mägede Hääl. Ida-Virumaa tööstuslikul taustal pakutakse rappuvat räppi, ragisevat tehnot ja väljasõitu õlitehase katusele. Festivalil esineb ligi 40 artisti, teiste seas kodumaised muusikud ja selektorid Mart Avi, Ki En Ra & Sammalhabe, Luurel Varas, Triin Niinemets, Haigla Pidu, Briti duo Rezzett ning Ukraina surfirokki ja dub’i viljelev tüdrukutekamp Chillera. Üks oodatumaid artiste on kindlasti Velly Joonas. Neile, kes end kohalikul vinüülimaastikul koduselt tunnevad, peaks see nimi tuttav olema. Kui pisiplaadifirma Frotee Joonase 1980ndate hüpnotiseeriva souliloo “Stopp, seisku aeg!” mõni aasta tagasi uuesti pressis, reinkarneerus rada totaalselt ning 7-tolline plaat keerleb raadiotes ning plaadimängijatel siiani hoogsalt ringi. Elamusi pakub ka Narva räppar Propazha. Väljasõitude ning kõige muu kohta, mis Mägede Häälel veel toimub, saad rohkem infot siit.

Juuli

KÕU 5-7.07. Võrumaa

Ida-Virumaa eksootikast taastunud, võiks 6.–8. juulini tiksuda Võrumaal Vana-Roosi külas toimuvale elektroonilise muusika festivalile KÕU. Kahepäevase muusikamaratoni jooksul kõmiseb seitsmel laval kihilisemat ja minimaalsemat techno’t, house’i, trummi ja bassi ning atmosfäärilist ambienti, mille toovad loodusesse 80 erinevat selektorit nii kodu- kui ka välismaalt. Tänavu on esmakordselt kohal külalised Lätist ja Soomest. KÕU menüü on maitsev eelkõige alternatiivses klubikultuuris orienteeruvate ööloomade jaoks, kuid annab võimaluse ka uudishimulikumale külastajale end paariks päevaks Kagu-Eesti metsade vahel terveks tantsida. Vaata täpsemalt mis ja kuidas siit.

Pori Jazz 12-20.07. Pori, Soome

Selle nimekirja kõige väärikam festival saab sel aastal juba 54-aastaseks ning läbi aegade on sealsetel lavadel astunud üles sellised artistid nagu Muddy Waters, Miles Davis, Dizzy Gillespie, Erykah Badu, D’Angelo, The Roots, Herbie Hancock ja Ray Charles. Pori pole üldse, nagu Anu Saagim kunagi ütles, “kamala paikka”, vähemalt mitte jazzide ajal. Pisike jõeäärne linn täitub 10 päevaks klassikaliste ja alternatiivsete jazzihelidega, mida voolab kokku kuulama üle 300 000 külastaja.

Kes kümneks päevaks ei viitsi minna, võiks panustada 18.–20. juuli peale, mil esinevad headliner’id, kelleks on sel aastal maailmamuusika korüfee Angélique Kidjo, rütmimuusika mega-grupp Snarky Puppy, kes jazz fusion’ile värsket ja moodsat särtsu süstib, ning ajatu soulilegendi Bill Withersi (“Lovely Day”, “Ain’t No Sunshine”) loomingut oivaliselt tõlgendav José James. Jazzivõõrad kuulajad ei peaks festivali nimel end hirmutada laskma. Kuigi žanr moodustab 80% koguprogrammist, mis koosneb nii tasuta linnalavade kontsertidest kui ka atmosfäärirohketes kohvikutes ning suurtel lavadel toimuvatest piletiga esinemistest, siis on esinejatekaardis alati ka peavoolu-pärleid, kelleks sel aastal on näiteks Toto ja Christina Aguilera. Vii end kurssi siin.

Hoovus 25.07. Vääna-Jõesuu

25. juuli õhtuks põimub Vääna-Jõesuu Rannapealse hoovi rohelusse kokku hea muusika, kunst ning meelipaitavad elumaitsed. Kontserdid toimuvad idüllilisel tammelaval, kus astuvad üles Rootsist pärinev folkduo Beerten/Finsson, tunnustatud muusikud Erki Pärnoja & Anna Kaneelina ning lõpetuseks leiab aset uue indie-ambient-koosseisu MIANG (aka Mick Pedaja & Angeelia) eksklusiivne debüütalbumiesitlus. Hoovialal ja metsa all kohtab silmailu KunstiKuuris, mida ehivad kunstnik Elo Annioni tööd, ning kohvikualal pakutakse täistaimset sööki-jooki. Korraldajad Mick ja Angeelia ütlevad, et nende jaoks on oluline hea muusikaline elamus, kunst ja toit. “Rõhume keskkonna, looduse, inimeste ja loomade hoidmisele ning vastavalt sellele teeme ka oma samme. On viimane aeg tulla välja vananenud mustrist, mis meie Maad ei toeta.” Vaata lähemalt siit.

Kalana Saund 25-28.07. Hiiumaa.

Hiiumaa oaas ootab hedoniste juba 4. aastat. Kuigi nimi viitab sealsele Kalana külale, siis toimub festival teist aastat hoopis Sõru sadamas, aga vahet pole, sest mõnus on seal igal pool. Kohaliku plaadifirma Pudru Kuul eestvedamisel saabuvad rannaromantikasse ilusad kõlad žanrispektri eri otstest ning ootavad eelkõige neid, kes unistavad argipäevast võimalikult kaugele loksuda ning mõned päevad heade helide keskel hakuna matata’t elada. Laividel on esindatud peamiselt SoundCloudi räpp ning elektroonika ja selektorid valivad kõike techno’st, diskoni ja soulist räpini. Eraldi väljatoomist väärivad spetsiaalid ehk Aafrika sõge tantsumusa, mille eest vastutab Raul Saaremets; Sonic Youth, millele pühendavad end Sveta Baari vedajad Luke & Madleen Faulkner-Teetsov; ja Souli 7-tollised, mida keerutab Öömaja. Lisaks pakib Eiki Nestor taas kaasa Frank Zappa plaate oma erakogust, et eelneval aastal alustatud traditsiooni jätkata. Rohkem infot leiad siit.

August

Intsikurmu 2-4.08. Põlva

Augusti helimenüü algab Intsikurmu festivaliga, mis pakub eelkõige sulnist indie’t kõigis oma erinevates toonides, mille kõrval kõlab ka uue kooli hiphop. Festival toimub augusti esimesel nädalavahetusel Põlvas, lummavas Intsikurmu Metsapargis ja see aasta on neil juba seitsmes sünnipäev. Kohalike esinejate poolest on festival debüüdist alates muljetavaldav olnud, kuid aastatega on programmi aina rohkem ka välismaiseid artiste lisandunud. See aasta näiteks rahvusvaheline Londonis baseeruv psühhedeelne elektropopi grupp Superorganism, Prantsuse trip-hopi bänd Chinese Man ning Tallinn Music Weekil lummanud Iisraeli indie-popi ansambel Lola Marsh. Kodumaistest kangelastest on juba välja hõigatud näiteks Anna Kaneelina, YASMYN, Ewert and The Two Dragons, Mick Pedaja, Miljardid, villemdrillem, EiK ja Catapulta. Vaata lähemalt siit.

Flow 9-11.08. Helsingi, Soome.

15. aastat toimuv Flow on end kehtestanud ühe Euroopa parima muusikafestivalina. Eelneval aastal äratas Sweet Spot siinsetes melomaanides lootust, et Tallinngi saab endale Flow-laadse moodsa linnapeo, kus päeval oma pigem alternatiivsemaid helimaitseid rahuldada ning ööseks ilusti telgi asemel koju, oma voodisse magama minna, kuid nüüdseks on ürituse korraldustiim lõpuks olnud sunnitud tunnistama, et festival jääb ära. Kahju. Õnneks on vaid laevasõidu ja paarisaja euro kaugusel siiski Flow. Tõsi, üritus pole odavamate killast eelkõige seetõttu, et linnafestivalil telkimisvõimalus puudub ning lisakuluna tuleb arvestada ka majutusega. Kuid fantastiliselt kureeritud programm ja olustik on seda väärt.

Foto: Flow Festival

Suvilahti elektrijaama tööstuslikus miljöös astuvad üles näiteks neo-souli looja Erykah Badu, moodsa popi printsess Robyn, psühhedeelia uus tulemine Tame Impala, räpiareeni valitsejad Cardi B ja Earl Sweatshirt, alternatiivse hiphopi ja R’n’B saadikud Blood Orange ja Nao ning legendaarne The Cure. Lisaks muusikale pakub Flow alati ka ulatuslikku kunstiprogrammi. Et külastajad saaksid süümepiinadeta muusikas rõõmustada, vaatab Flow kriitiliselt ka massiüritustega kaasneva ökoloogilise jalajälje suurust ning näeb vaeva selle nimel, et olla keskkonda hoidev, jätkusuutlik korraldaja. Näiteks kasutab Flow energia tootmiseks 100% taastuvaid energiaallikaid ja paneb kõik festivalil tekkinud jäätmed uuesti ringlusesse, suunates need kas energiatootmisse või taaskasutamisse. Loe kõige ülalmainitu kohta rohkem siit.

Way out West 8-10.08. Göteborg, Rootsi.

Mõnes mõttes on tobe mainida nii Flow’d kui ka Way out Westi, sest praktiliselt on nad festivalikaksikud, aga las ma seletan. End Rootsis Göteborgi linnas asuvale Slottsskogeni pargi 137 hektarile laotav Way out West toimib Flow’ga sarnaselt – muusikaareeni hinnatud tipud saadavad oma helidega päeva õhtusse ning festivaliala suletakse ja külastajad liiguvad oma urgudesse, et järgmisel päeval naasta. Lisaks on naaberriikide ürituste line-up esinejate tuuritrajektoorist lähtuvalt identne, kuid sel korral ühe suure erinevusega. Way out West võidab, sest neil on Solange, kes andis kevadel välja albumi “When I Get Home”. Sellel kõlavat segu mesisest R’n’B-st ja psühhedeelsetest musta muusika helidest laivis kuulda on vast iga melomaani unistus. Minu oma kindlasti. Vaata lähemalt siit.

Johanna Maria Mängel

Johanna Maria Mängel on vabakutseline muusikaajakirjanik ja sotsiaalteaduse magister, keda paeluvad eelkõige eri kultuurinähtuste allikad, allhoovused ja mõjud ning muusika äärealad. Loe artikleid (63)