Kuidas kiirendada oma isiklikku arengut?

Foto: Jesse Owens_wikipedia

Kas ja kuidas on võimalik kiirendada oma isiklikku arengut ja edeneda karjääris? Ettevõtja Darius Foroux “karjäär”on viimase kümne aasta jooksul olnud pigem tavatu: üliõpilane, ettevõtja, vabakutseline, siis karjäär korporatiivses ettevõttes, täna on ta blogija ja õpetaja. Oma artiklis jagab ta kogemusi ja toob välja kümme peamist viga, mida tema oma arengus on teinud. Ehk on teistel sellest mõnda õppida.

1. Eeldamine, et karjääri areng on lineaarne

Areng võib toimuda ka hüpetena edasi või hoopis tagasisammudena, et kogemusest õppida, vajadusel suundagi vahetada ja uusi oskusi omandada.

2. Raha prioritiseerimine

Rahale keskendumine võib lõppeda sellega, et nõustud tegema tööd, mis närib hinge seest või mida lausa vihkad ja see pole jätkusuutlik strateegia.

3. Ajaraiskamine

Meelelahutus on hea, aga sa ei pea meelt lahutama iga vaba minut, mis sul on.
Kui sa ei oska vastata küsimusele „Mida sa suurepäraselt oskad?“, siis on aeg sellele mõelda – hakka õppima, harjutama, tegema, ükskõik mida, mis teeks sinust eksperdi milleski.

4. Töö valimine ameti, mitte valdkonna järgi

Enamus inimesi mõtlevad välja, kellena tahavad töötada ja siis otsivad seda tööd ükskõik mis valdkonnas. Aga igal valdkonnal on oma spetsiifika ja taustsüsteem, mida ei saa ühest valdkonnast teise hüpates hoobilt omandada, see tuleb ajaga. Et olla milleski ekspert, tasub valida üks-kaks valdkonda, millega ennast kurssi viia ja siis sealt tööd leida.

5. Mugavaks muutumine

Loorberitel puhkajate oskused võivad märkamatult ajale jalgu jääda ja töökohad värsked entusiastide poolt ohustatud saada.

6. Asjade mitte küsimine

Äri on äri ja võistlus, igal alal. Kui soovid midagi, pead küsima. Muidu küsib keegi teine ja sina saad edasi kena ja viisakas olla. Seda juba naljalt ei juhtu, et keegi näiteks palka tuleks juurde pakkuma.

7. Oma huvialadega mittearvestamine

Elu pole lõpmatu. Millega tahad oma aja tegeleda?

8. Inimeste mittekuulamine

Ülikooli diplom ja praktiline kogemus on erinevad asjad. Tasub kuulata ja õppida kõigilt, ka algajatelt, kel on tihti parimad ideed.

9. Kärsitus

Areng ei pruugi toimuda lineaarselt, aga ka mitte hiiglaslike hüpetega, eriti iga päev. Astmed võivad olla sügavad, tuleb olla kannatlik, nii õpitakse.

10. Abi mitteküsimine

Ükskõik, kas abi mitteküsimise põhjuseks on uhkus, häbi või muu, selge on see, et kui ei küsi, siis abi ei saa. Peaaegu kõik siin elus on tiimitöö ja enamus „self-made“ edulugusid võltsid. Meie vajame inimesi ja inimesed vajavad meid.
Kui tunne läheb liiga hõredaks, pöördu kolleegide, sõprade, pere, võõraste poole ja nad aitavad.

Lõpetuseks – see on sinu areng, karjäär – võta seda tõsiselt.

Kui soovid muutust, ole aktiivne, mitte ära oota passiivselt, et keegi või miski tuleks ja muudaks midagi või muutuks ise.
Ja tee seda täna.

Artikkel tervikuna: How can I accelerate my personal growth?