Darius Foroux: kuidas kiirendada oma isiklikku arengut?

Foto: Jesse Owens_wikipedia

Kas ja kuidas on võimalik kiirendada oma isiklikku arengut ja edeneda karjääris? Ettevõtja Darius Foroux “karjäär”on viimase kümne aasta jooksul olnud pigem tavatu: üliõpilane, ettevõtja, vabakutseline, siis karjäär korporatiivses ettevõttes, täna on ta eraettevõtja ja edukas blogija. Oma artiklis jagab ta kogemusi ja toob välja kümme mõtet, mida ta enda arengu ja tööalase karjääri planeerimisel on õppinud ja vead, mida ta soovib, et poleks teinud.

1. Eeldamine, et karjäär on lineaarne

See on kaugelt kõige tähtsam õppetund. Areng võib toimuda ka hüpetena edasi või hoopis tagasisammudena, neist kogemustest saab õppida, vajadusel suundagi vahetada ja uusi oskusi omandada.

2. Raha tähtsustamine

Rahale keskendumine võib lõppeda sellega, et nõustud tegema tööd, mis närib hinge seest või mida lausa vihkad ja see pole jätkusuutlik strateegia.

Kui soovid teada, kuidas vähendada oma sõltuvust rahast, loe Seneca — Moraalikirjad Luciliusele.

3. Ajaraiskamine

Meelelahutus on hea, aga sa ei pea meelt lahutama iga vaba minut, mis sul on. Kui sa ei oska vastata küsimusele „Mida sa suurepäraselt oskad?“, siis on aeg sellele mõelda – hakka õppima, harjutama, tegema, ükskõik mida, mis teeks sinust eksperdi milleski.

4. Töö valimine ameti, mitte valdkonna järgi

Enamus inimesi mõtlevad välja, kellena tahavad töötada ja siis otsivad seda tööd ükskõik mis valdkonnas. Aga igal valdkonnal on oma spetsiifika ja taustsüsteem, mida ei saa ühest valdkonnast teise hüpates hoobilt omandada, see tuleb ajaga. Et olla milleski ekspert, tasub valida üks-kaks valdkonda, millega ennast kurssi viia ja siis sealt tööd leida.

5. Mugavaks muutumine

Loorberitel puhkajate oskused võivad märkamatult ajale jalgu jääda ja töökohad värsked entusiastide poolt ohustatud saada.

6. Asjade mitte küsimine

Äri on äri ja võistlus, igal alal. Kui soovid midagi, pead küsima. Muidu küsib keegi teine ja sina saad edasi kena ja viisakas olla. Seda juba naljalt ei juhtu, et keegi näiteks palka tuleks juurde pakkuma.

7. Oma huvialadega mittearvestamine

Siin on 2 leeri: ühed, kes ütlevad, et sa peaksid järgima oma kirge, ja teised, kes ütlevad, et ei peaks. Mulle ei meeldi sõna “kirg” ja kogu arutelu selle ümber, aga seda ma võin lüll öelda: elu pole lõpmatu ja kas sa tõesti tahad teha tööd, mida vihkad?

8. Teiste mitte kuulamine

Ülikoolidiplom ja praktiline kogemus on erinevad asjad. Tasub kuulata ja õppida kõigilt, ka algajatelt, kel on tihti parimad ideed.

9. Kärsitus

Areng ei pruugi toimuda lineaarselt, aga ka mitte hiiglaslike hüpetega, eriti  mitte iga päev. Astmed võivad olla sügavad, tuleb olla kannatlik, nii õpitaksegi.

Enne kui ma alustasin blogimisega, kirjutasin sadu esseesid; enne, kui alustasin koolitajakarjääri, töötasin aastaid “kaevikus.” Sellest tavaliselt ei teata.

10. Abi mitteküsimine

Ükskõik, kas abi mitteküsimise põhjuseks on uhkus, häbi või muu, selge on see, et kui ei küsi, siis abi ei saa. Peaaegu kõik siin elus on tiimitöö ja enamus „self-made“ edulugusid võltsid. Meie vajame inimesi ja inimesed vajavad meid. Kui tunne läheb liiga hõredaks, pöördu kolleegide, sõprade, pere, võõraste poole ja nad aitavad.

Lõpetuseks: see on sinu karjäär – võta seda tõsiselt

Kui soovid muutust, ole aktiivne, mitte ära oota passiivselt, et keegi või miski tuleks ja muudaks midagi või muutuks ise. Ja tee seda täna. Sest me mõlemad teame vastust küsimusele, mis juhtub siis, kui sa seda ei tee.

Artikkel tervikuna: 10 karjääriviga, mida ma soovin, et poleks teinud