Romet Vaino: pühendusega Sulle, mu loodus!

Foto: Romet Vaino

Mõtted Sinust käivad minuga alati kaasas. Need kerkivad pähe hommikuse päikesega ja pühitakse alles öise unemaailmaga. Vahel tuled minuga kuhugi teisele poole unenägude horisonti isegi kaasa. Pole liialdatult öeldud, et Sina oledki minu loomulik olek. Seejuures ei ole Sa mitte kunagi minu jaoks olnud iseenesestmõistetav. Introverdina olen oma tundemaailma väljendamisega jäänud ehk tagasihoidlikuks, kuid kestev looduskaitsekuu ja üleilmselt süvenenud mure Sinu käekäigu pärast on loomas pretsedenti. Eestlasena ei leia ma end just tihti emotsioonide keerises valdavast uppumisohust, kuid tavapärasest suuremat tundelisust luban endale siinkohal küll. Olgu need read siin midagi tänu- ja armastuskirja vahepealset. Need otse südamest, ilma liigse analüüsita.

Mul on olnud õnn sündida Su vahetusse lähedusse. Lapsepõlves ei ma pidanud Sinust lugema raamatutest – olid alati mõne sammu kaugusel päriselt olemas. Alati pakkumas mõnd seiklust. Sellest hoolimata täitusid riiulid just kirjandusega, millest peegeldus Sinu erinevaid väljendusvorme. Entsüklopeediad, määrajad, atlased. Tundus võimatu, et selline huvi võiks olla pigem erand kui normaalsus. Ometigi avastasin hiljem, et paljud inimesed kuulsid Sinust rohkem kuulnud koolitunnis kui olid isiklikult roheluses kogenud. Veelgi kummastavam – kuskil metsaveere talus olid olnud lastele  veel lähemal kui minule väikelinnas, ent seejuures oldi Sust justkui mööda kasvanud. Tundub, et vajad inimeste hulgas saadikuid, kas pole? Kedagi, kes aitaks uudishimu tekitada, innustada ja lahti mõtestada Sinu hoomamatut ruumi. Nagu ka inimsuhete puhul, ei piisa ainult Sinu olemasolust.

Kuigi mind juhatati Sinuni läbi loomade, lindude ja taimede, on vanus pannud mind kogema Su mittefüüsilist poolt. Võib öelda, et meievaheline suhe on liikunud mingisugustele kõrgematele tasanditele, kus ma ei suudagi oma kogemusi ja elamusi päris lõpuni aduda. Veel vähem arusaadavalt teistele edastada.

Kuitahes sõlme ei õnnestu mul oma elu vahel ka elada, ikka tõmban viimses hädas jalga saapad ja sean sammud metsikusse. Need on sellised “äraminemise kohad”, kus elu jääb hetkeks seisma ja kõikide teiste hinnangud ja nõuanded kaotavad kehtivuse. Seal olen mina oma unikaalse eluoluga, millele saavad lahendused tulla üksnes mu enda seest. Kuigi ma seda sageli ei usu, õngitsen selles raba- või metsavaikuses ikkagi enda seest need vastused välja. Ja lõpuks argipäeva naastes taipan, et pakudki mulle hinnangute- ja ootustevaba ruumi olla mina ise. Kui mul need võimalused kaoksid, kaotaksin nendega koos ka iseend. Vahel küsivad meie kodumaa maastikke väisavad välismaalased, et kas ma ise ka mõistan kui erilisse paika ma sündinud olen. Julgen neile täiesti vankumatult tunnistada oma priviligeeritud seisust. Sinu lähedus on mulle kõrgema tähendusega kui poliitiline või majanduslik olukord.

Ent nendest samadest kaugete maade rändurite unistavatest pilkudest vaatab mulle vastu ka ebavõrdsus. Sind ei kohelda igalpool üht moodi. Miljonite jaoks oledki Sa ainult kujutis teleekraanil või raamatus. Sind on betooni ja asfaltiga eemale tõrjutud. Või lämmatatud mürkide ja plastiga. Irooniline, et seeläbi kägistame ka iseendid ja oma järelkasvu. Näen, kuidas arenenud riikidest siia tullakse ja ohatakse, et miks neil küll kordategemata loodust enam pole. Aga meie tahame olla ikka nagu nemad. Näib, nagu hooliksime Sinust alles puuduses. Siis kui oled kadumas või lootusetult hääbunud. Enne seda vaataksime Sinust otsekui läbi.

Aita luua rahulikku keskkonda ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.

Tasulise sisu lugemiseks tee püsimakse pangas.
Teine võimalus on allolev mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Romet Vaino

Romet Vaino

Romet Vaino kulgeb viiel meelel läbi nelja aastaaja üle kodumaa maastike. Selline teadlik looduses liikumine pakub suurel hulgal märkamisi nii inimpsüühika kui looduse enda kohta. Tema igakuine kolumn pakubki vahetuid emotsioone ja mõtteid loodusest ning käib ühte sammu loodusliku aastaringiga. Loe artikleid (33)