Meelis Kubits: kultuur on tugevatele. Ülestunnistus #29

Mihhail Žvanetski ja Neeme Järvi

Kõige uhkemadki suursündmused meenuvad eeskätt läbi detailide. Emotsioonid kipuvad ununema ja nii mõnegi nende ajel tehtud otsuste motivatsiooni ei ole võimalik algsel kujul enam usutaval moel meenutada. Rääkimata siis lugude ümberjutustamisest.

1988. aastal toimunud esimesest Rock Summerist ei olnud minul luba osa saada, festivali uksed avanesid esmakordselt aasta hiljem. Meenub korraldajate mure seoses ühe peaesineja, Genesisest “pärit” Steve Hackettiga, täpsemalt öeldes võimalik mure seoses meie publikuga. Õnneks selgus, asjatu.

“Nad olid ikka täiesti hämmingus, sest esiteks ei olnud nad kuulnud midagi Eestist ja ega nad ka teadnud, mis neid ees ootab. Ilmselt olid nad valmistunud palju hullemaks. Mis neid ennekõike hämmastas, oli publik, et rahvas on nii muusikajanune. Eriti hakkas see silma Steve Hacketti esinemise ajal. Ta oli ju laval akustilise kitarriga, aga samas võis kuulda nõela mahakukkumist”, meenutas üks esimese Rock Summeri korraldajatest Erkki Berends.

Jüri Makarovi sõnul hoidis kogu meeskond Hacketti kontserdi ajal hinge kinni. „Kujutate ette, lendab üks õllepudel ja ..“

Ei lennanud. Glasnost 88 sildi ja üldise vabanemise tähe all, kus õllepudeli lendamine oli igati aktsepteeritud tegevus ja õieti alles hoogu saamas, austas publik esinejat absoluutse vaikusega. Kultuur on tugevatele.

Lõppeva nädala reede õhtul oli Hackett taas Tallinnas ja rõõmustas oma fänne Alexela Kontserdimajas esinedes. Täpselt samal hetkel astus Estonia kontserdisaalis publiku ette 140 orkestranti ja lauljat, meie esindusorkester ERSO, saatjaks segakoor Latvija. Kontserdi teises osas võlusid publikut võrratu Elina Netšajeva ja Atlan Karp, hea sõber, Eesti tänavuse muusikaauhinna laureaat. ERSO hooaja viimaste kontserti dirigeeris andunud täismaja ees maestro Neeme Järvi.

Silma järgi hinnates on Estonia kontserdisaali ja Vene Kultuurikeskuse lava laius täiesti võrreldavad. Võimalik, et kümnekonna ruutmeetri jagu on Estonia lava mahukam. Samaaegselt Neeme Järvi ja 85 Eesti muusiku ja 55 Läti lauljaga andis oma järjekordse etenduse Tallinna publikule märtsis 85. sünniaastapäeva tähistanud Mihhail Žvanetski. Üksi. Laval saatjaks laud, tool ja legendaarne portfell, lava taga sõber ja „direktor“, Oleg Staskevitš. Žvanetski kontrollis publikut 2 tunni jooksul tingimusteta. Kõik see, mis oli Estonias ja Alexela Kontserdimajas reede õhtul keelatud, oli Vene Kultuurikeskuses lubatud. Publiku naer ei katkenud hetkeski. Ja nii juba pealt pool sajandit.

Miks see kultuur just tugevatele on?

Aga seepärast, et ERSO kontserti ei ole võimalik kuulata ilma, et ei tekiks vastupandumatut soovi taaskord midagi lahedat ette võtta. Mõistus ja rahakott ütlevad ühte, aga pragamatism kaotab saalis emotsioonile hoobilt.

Täispikkuses saavad Edasi Eksklusiiv artikleid lugeda püsitellijad.

Edasi lugemiseks loo lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS 5€/kuus.
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)