Ilmar Raag: kus elab tasakaal ja kus tsensuur?

Foto: Jared Rodriguez / Truthout, CC

Tundub, et pööris on pea sassi ajanud. Ühelt poolt kostab tahet kallutatud „meediatööstuse kompleksile“ ära teha ja teiselt poolt nähakse tsensuuri juba toimimas. Minul on tunne, et nii siin kui seal on pähe pandud silmaklapid, mis lubavad vaid ühes suunas vaadata. Samas ei suudaks ma EKRE-t kuidagi lohutada, sest nende nägemust tasakaalustatud meediast ei ole reaalselt võimalik saavutada kogu ühiskonna lõikes. Sõnavabaduse kaitsjaid seevastu kimbutab oht, et aur lastakse välja valest ventiilist ja oma leeri lõhestatakse seal, kus tegelikult võiks üht asja ajada.

Igal juhul on vaja analüüsipilti laiendada ja läbi käia kõik praeguse probleemistiku peamised elemendid. Ühe hingetõmbega ei saa kõiki faktoreid arvestada, sest nende omavahelised suhted on vastuolulised.

Ajakirjanik ei ole robot

Esimene element selles võrrandis on ajakirjanik. EKRE juhtide käsitluses on enamik peavoolu ajakirjanikest puhtal kujul ideoloogilised töötajad, kes vaid täidavad kõrgemalt poolt antud korraldusi. Selle vastandina eksisteerib ka ideaal ajakirjanikust, kes taandab kõik oma vaated, et meediatarbijale tuua kõige neutraalsemal ja tasakaalustatumal kujul objektiivseid uudiseid. Kas selline ideaal on võimalik? Kindlasti õpetatakse ajakirjandusüliõpilastele vormilisi reegleid, mis peaksid tagama faktide ja kommentaaride eristumist või teise osapoolega arvestamist. Väga tihti on need reeglid ka kvaliteetajakirjanduse standardite aluseks. Paulo Coelho rääkis kümme aastat tagasi, kuidas ta küsis kord Norra rahvusringhäälingus otseeetris teda intervjueerinud ajakirjanikult: „Aga kas teie olete usklik?“ Ajakirjanik oli mõelnud veidi ja siis vastanud: „Ma ei saa sellele vastata, sest siis hakkaksid minu hoiakud seda intervjuud mõjutama.“  Coelho meelest oli taoline ajakirjaniku enesetaandamine jabur, sest sisimas olid tal kõik vaated muidugi olemas.

Ilmar Raag

Ilmar Raag on otsija ja filmilavastaja. Aga ta on olnud ka Riigikantselei Strateegilise kommunikatsiooni nõunik, kus ta tegeles peamiselt kriisikommunikatsiooniga. Loe artikleid (54)