Kadri Liik: poliitikutel on puudu tõsidusest ja sügavusest. EKRE on sõnumitooja

Kadri Liik ja Ivan Lavrentjev I Foto: Iris Kivisalu

“Nüüd on ka Eesti astunud sammu lähemale lõhele valijate tahte ja valitsejate tegevuse vahel ning seda ma pean ohtlikuks,” ütleb välispoliitika ekspert Kadri Liik usutluses Edasile. “Ma kardan, et see muudab valimised kui sellised vähem ratsionaalseks ja erodeerib usaldust. Aga ühiskonna sisese usalduse hoidmine ja tugevdamine on kõige olulisem asi, mida me praegu saame teha, et Eestit rahututel aegadel hästi hoida ja kaitsta.

Samal ajal, kui me sinuga seda intervjuud teeme (intervjuu toimus 23. märtsil – toim.), istuvad kusagil Stenbocki majas mõned härrad ja räägivad võib-olla juba teist juttu kui varasemalt, et see Euroopa Liit on ikkagi selline moodustis, mida võiks kas laiali saata või väga kõvasti reformida. Kas see, et selline poliitiline mõte jõuab Eestis kõrgemaile võimalikule tasemele – kas see on oht või on see mitte nii hull, kui praegu ajakirjandusest paistab?

EKRE?

Noh ma arvan, et ka Keskerakonnas on üksjagu selliseid poliitikuid, kes ühel või teisel viisil võiks olla kriitilised.

Aga teistel põhjustel. EKRE suhtes… ma arvan, et EKRE on sõnumitooja. Ta on sõnumitooja hirmudest ja pingetest, mis on ühiskonnas olemas. Neid hirme oleks vaja võtta tõsiselt – ja ma ei ole kindel, et seda on alati suudetud. Kas aga nende tõsiselt võtmine tähendab seda, et EKRE peab tulema valitsusse – selles ma ei ole üldse kindel. See, et nad oskavad mingeid inimeste hirme kanaliseerida oma valimistulemuseks, ei tähenda veel, et nad oskavad nendega päriselt tegeleda ja neid lahendada. Natukene nagu Suurbritannias – eks Brexitil on ju ka reaalelulised põhjused. Kogu Põhja- ja Kesk-Inglismaa tööstuslinnade depressiivsus kanaliseerus häälteks Brexiti poolt; see aga ei tähenda, et brexiteerid oskaksid sellega midagi peale hakata. Nad ei ole suutnud Brexititki läbi viia ning veel vähem suudaksid nad näiteks Sunderlandi või Middlesbrough’ inimestele luua väärikaid töökohti ja hubast elukeskkonda.

Ma arvan, et EKRE valitsusse tulek on halb ennekõike sellepärast, et valdav osa Eesti valijatest, vähemalt nagu mina seda tunnetan, neid valitsusse ei tahtnud. Reformierakonna, sotsiaaldemokraatide, Keskerakonna valijad – ma arvan, et nemad olid EKRE vastu. Mitte ükskõiksed, vaid ikka kohe vastu. Ja neid veetakse praegu alt. Olnuks EKRE võimuletulek valdava osa valijate reaalne tahtmine, siis oleks teine asi, aga praegu, ma leian, patustatakse Eesti valija suhtes.

Rahulik keskkond ei teki iseenesest.
Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks (5€ kuus)!

Häid lugemiselamusi!

 

Ivan Lavrentjev

Ivan Lavrentjev

Ivan Lavrentjev on Edasi kaasautor. Tal on kõrgharidus ajaloo erialal ning 8-aastane töökogemus kommunikatsiooni valdkonnas. Loe artikleid (29)