Meelis Kubits: disko pole oluline, punk on põhiline. Ülestunnistus #23

Peeter Volkonski, Vladimir Zelenski

Eesti punklegendi Velikije Luki kaheksakümnendate aastate esimeses pooles USA president Ronald Reaganile pühendatud lugu on jälle aktuaalne.

Ukrainas toimub pühapäeval presidendivalimiste esimene voor ja nii nagu viitasin 6. jaanuari artiklis: “…iseenesest mõista lööb see (Vladimir Zelenski tulemine) kõikidel vanadel, Ukraina näitel pea kakskümmend aastat muutumatul poliitilisel eliidil, kõhu lahti“. Valimiseelne ja valimistepäev ise on Ukrainas seaduse järgi vaikuse päevad, mil on keelatud isegi sotsioloogiliste küsitluste avaldamine. Võrreldava arengutaseme ja ajalooga riikides on kõik võimuga mitteseotud kandidaadid kogu kampaania vältel ebavõrdses olukorras, kuna administratiivne ressurss kuulub ühele, tavapäraselt valimistel osalevale riigipeale. Ukraina 2019. aasta presidendivalimised on sellest traditsioonist mõnevõrra erinevad, aga iseenesest mõista mitte võimude väärika käitumise tõttu.

Valimiste selge favoriit Vladimir Zelenski on ise seesama otsitud retsept riikliku ressursi väärkasutuste vastu. Kirsina tordil läks laupäeva õhtul Zelenski kodueetris, oligarh Igor Kolomoiskile kuuluvas riigi ühes juhtivas telekanalis „1+1“ eetrisse Kvartal 95 kontsert, õhtu pärliks oli aga dokumentaalfilm Ronald Reaganist. Vaikuse päeval on võimu poolt kosta raevu. Aga nagu armastas öelda kohaliku omavalitsuste valimistel 29 häält saanud omaaegne Eesti kultuuriminister: „juriidiliselt on kõik korrektne“, JOKK.

Filminäitlejast on saanud president

Kastidest on kokku löödud maja
Sellelgi on liiga kõrge rent
Rõõmsat uudist teatab päevakaja
Filminäitlejast on saanud president

Refr. Vastik mister Ronald Reagan
Naeratava näoga keigar
Sulle meeldib pommimüra
Oled vana ilge türklane

Võtan börsi ukse taha sappa
Taskust kadunud on viimne sent
Unistused ammu uppund rappa
Filminäitlejast on saanud president

Meil on pommid meie omaks saavad
Salvador ja Kuuba ja Taškent
Varsti meile allub terve maailm
Filminäitlejast on saanud president

Võimu lüüakse nende enda relvaga. Nii palju on Velikije Luki sõnu vaja siiski korrigeerida, et pommimüra meeldib eeskätt sõjapartei esindajatele, kelle kandidaat lubas 2014. aastal sõja nelja kuuga lõpetada. Ei lõpetanud. Sugulaste ja sõprade elustandard nõuab uusi ohvreid.

1. aprill on teatavasti naljapäev. On igati õiglane, et Euroopa ühes suurimas riigis ärkavad miljonid inimesed teadmisega, et riigi suurim naljamees on asetanud jala troonile. Aga tõeline lahing alles algab. Ukraina presidendivalimiste teine voor toimub aprilli lõpus. President Porošenko peab korraldama midagi dramaatilist (lihtsalt võltsimine enam ei aita) või leidma kokkuleppe võitjaga. Muidu on kinniminek. Katsed selliseid läbirääkimisi pidada, toimuvad kuulu järgi intensiivselt.

Pea samal ajal kui Krivoi Rogis sündis Vladimir Zelenski, tuli Tallinnas kokku ansambel Propeller. Järgmisel laupäeval, 6. aprillil toimub Vürst Volkonski juhitud kollektiivi üleriigilise (Tartu-Tallinn) turnee viimane kontsert Tallinnas, Rock Cafes. Minul oli au Vürstiga tutvuda Jerevani kesklinnas 2012. aasta oktoobrikuus, tol samal esmavisiidil Armeenia pealinna, et valmistada ette rahvadiplomaatia missiooni „kõik sõidavad Jerevani“. Kuuldused Peeter Volkonski poolt ettevõetud aukartustäravast tööst tõlkida vana-armeenia keelest OTSE eesti keelde enam kui tuhat aastat tagasi kirjutatud munga Nareki Grigori „Nutulaulude raamat“ olid kohalike armeenlaste seas juba levinud.

Täispikkuses saavad tasulisi artikleid lugeda püsitellijad.

Aita luua innustavat ja harivat keskkonda!
Artiklite lugemiseks loo EDASI.org lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS 5€/kuus.
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (61)