Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Märts

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Tähistame helikevade algust eklektiliste helirännakutega folgist psühhedeelse rütmimuusikani, soojalt saatmas uuekooli soul. Ka Tallinn Music Week pole enam mägede taga ning fookuses on ka üks põnev muusikat ja teraapiat siduv kontserdisari.

Reliisid

Johanna soovitab: Misha Panfilov x3

Väsimatu helivõlur on seekord oma erinevatest kübaratest kolm reliisi välja tõmmanud ning igaüks neist väärib mainimist. Kui traditsiooniliselt hõljub Panfilov oma helidega kosmilistel radadel, siis koostöös legendaarse muusikameistri Shawn Lee’ga kahasse loodud EP viib kuulaja psühhedeelselt lainetavate vete sügavustesse. Nii “Mic Wallace” kui “Miraggio” võnguvad Panfilovile omases nostalgilises hoovuses, mida rikastavad kihilised rütmimustrid ja mahlane vaib.

Hanz Mambo & His Cigarettesi alt välja antud minialbum on võõbatud samuti Panfilovile omase helipintsliga ja loksuvad pigem lainetel kui linnuteel. Karedas raamis kõlavad kaks lugu “The Rays” kui “Fisherman’s Day”.

Dead End Boogie lansseeringud “New Tires” ja “Dance With A Blizzard” on nauditavalt kulgevad seiklused uudishimulikele melomaanidele. Esimene algab mõnusa funk loopiga, mis lõpuks žanrikirjule helimaastikule rändama läheb ning B-pool sillerdab aegluubis tiksuva dub’i kajas.

Liisi soovitab: Emily King “Scenery”

Emily King võlus mind aastal 2011 looga “Georgia”. Lauldes nii kurbilusalt ja maalides kujutluspildi kõrbemaja terrassil, tee ja viski vahel valides, kombinees ja kampsunis istuvast lahkest ja intelligentsest naisest, kel nii kodu- kui armastuse igatsus. Veebruaris andis Ameerika laulja-lauljakirjutaja välja uue albumi, mis liigub tugevama ja nõks ka positiivsema emotsiooni najal. Uus värskus, julgus, otsustusvõime ja sihikindlus, aga ka seksikus. Need on märksõnad, mida see küps album kuulates jagab. Siit saab souli, siin on tummisust, voolavat mett, ja naiselikkust.

Kuu video

Anna Kaneelina “Thunder”

Veebruaris astus areenile Anna Pärnoja ehk Anna Kaneelina ja debüüdil kõlav materjal paneb soovima, et ta oleks seda varem teinud. Lummav helisegu Björkist, Beth Gibbonsist, Kate Bushist ja Appalachia folgi elementidest on tervitatav lisa kohalikku skeenesse. Esiksingliks valitud “Thunder” lugu räägib enese seatud raamidest välja murdmisest. Kultuurikatlas loole tehtud minimalistlikult võluv video on suurepäraselt Anna Kaneelina saundi visuaaliks võlunud. “Tundsin, et läbi tantsu saan neid hirme veel rohkem endast eemale “nõiduda”,” räägib Anna. Valguse ja ruumi lahendused on operaatori ning režissööri Jekaterina Abramova visioon. “Sellisel moel valguse kasutamisest andis mulle vabaduse läbi liikumise olla mina ise. Mitte tantsijana oli enda avamine läbi liikumise mulle päris suur julgustükk, kuid see kannab samuti seda suurt mõtet – elan vaid üks kord ning oma hirmudest saab üle neile otsa vaadates,” lisab Anna.

Põnevad muusikasündmused märtsis

Liisi soovitab:  Kontserdisari “Mängud alateadvusega”

Mind on juba mõnda aega paelunud kontsertsari “Mängud alateadvusega”, mis on kirjelduse järgi muusika, teaduse  ja psühholoogia puutepunkt. Muusikud esitavad erinevaid (ajatuid) muusikapalu, keskkonnas, kus ümbritsev on viidud miinumimini, istudes ümber interpreedi mugavatel kotttoolidel. Pärast kontserti toimub vestlus publiku, muusikaterapeudi ja esinejatega ootustest ja kogetust. Rohkem infot kontsedisarja ja toimumisaegade kohta leiab Piletilevist.

Johanna soovitab: Tallinn Music Week – Kalana Saund Festival Night 30/03

Head uudised musapeadele on, et TMW’l peaks see aasta olema pisut kergem lavade vahel orienteeruda, sest muusikafestival on end Telliskivi aladele koondanud. Õhtu, mida oodata, on teiste seas Kalana Saundi oma. Kõigi lemmik lebofestivali TMW esindus tuleb kokku Kauplus Aasia ruumidesse, kus saab end mässida nii ambientsete ja elektrooniliste kui moodsa räpi ja musta muusika helidesse. Vaata lähemalt siit.