Keiser Karl. 9 hetke, mis muutsid Lagerfeldi unustamatuks moelegendiks

Autoportree. Karl Lagerfeld.

Karl Lagerfeld. 65 aastat maailma moepildis figureerinud mehe lahkumine tundub isegi natuke uskumatu – ta oli ju alati olemas, igal kümnendil, iga trendi ajal. Ja ehkki viimastel kümnenditel pakkusid tema loomingust suurematki kõneainet Lagerfeldi väga radikaalsed väljaütlemised, veel radikaalsem dieet ning eralennukiga ringi kihutav kass, on Lagerfeldi pärand selline, et moemaailmast ei lahku ta veel niipea.

Vahendame moepiibli Vogue ja The Guardiani  koostatud ülevaateid Karl Lagerfeldi 85 aasta pikkuseks kujunenud elu ja peaaegu sama pika karjääri võtmemomentidest.

1954: Woolmarki auhind

Hamburgis sündinud Karl Lagerfeld kolis juba teismelisena Pariisi. Ja ehkki tal ei olnud moealast haridust, võitis ta tol ajal üliolulise Woolmarki auhinna parima mantli eest. Ta oli 21-aastane. Lagerfeldi rivaal Yves Saint Laurent oli ennast selleks ajaks juba moepildile saanud ja võitis parima kleidi kategooria, seda vaid 18-aastaselt. Mehed jäid suurteks sõpradeks ja rivaalideks nii töös kui armastuses kogu eluks. Võit tõi töökoha Pierre Balmaini juures, kus ta lõi filmikostüüme ja riietas staare nagu näiteks Sophia Loren.

1965: Fendi moemaja

Lagerfeld töötas uskumatult pika aja – 54 aastat –  Itaalia moemajas Fendi, luues neile rohkem kui 100 kollektsiooni.

1973: teeb kaasa Andy Warholi filmis “L’Amour”

70ndatel oli Lagerfeld osa boheemlaslikust grupist, kes veetis oma päevi ja öid tillukeses Pariisi ööklubis Le Sept koos Saint Laurenti, modell Donna Jordani, illustraator Antonio Lopezi ja oma armastatu ning partneriga läbi 18 aasta, Jacques de Bascheriga. Warhol muutis seltskonna surematuks oma filmiga  “L’Amour”.

1983: asub tööle Chanelis

Lagerfeld alustas Chanelis osalise tööajaga, jätkates kollektsioonide loomist nii Fendile kui ka Chloe’le ning teistele brändidele. Kuid just need 36 aastat Chanelis tegid ta maailmakuulsaks.

2001: kaalulangus ja imago kujunemine

Lagerfeldi välimus oli tema visiitkaart: must ülikond, valge särk, sõrmedeta kindad, päikseprillid. Selle juurde kuulus ka tema dramaatiliselt kukkunud kaal.  Supermodelli kaalu eesmärgiks seades läks Lagerfeld rangele dieedile: ei mingit suhkrut, juustu ega leiba ja umbes 10 purki dieetkoolat päevas.

2004: koostöö H&M’iga

H&Mi igaaastased koostööprojektid staardisaineritega on muutunud rutiiniks – ehkki need kollektsioonid müüakse jätkuvalt läbi loetud tundidega. Sellele kõigele ehitas kindla vundamendi esimene tippdisaineri ja kiirmoebrändi koostöö, mis andis peaaegu igaühele siin planeedil vähemalt teoreetilise võimaluse osta midagi maailmakuulsa disaineri loodut.

2011: sünnib Choupette, tõenäoliselt maailma rikkaim kass

Lagerfeld võtab kassi, kellel on peagi oma teenijad, oma kokk ja keda ta lennutab oma eralennukis. Kass alustab ka kiirelt modellikarjääri ja annab välja raamatu. Spekuleeritakse, et kiisu teenis mõne aastaga paar miljonit eurot.

2012: teravad väljaütlemised

Kuulsuse kasvades kasvas ka Lagerfeldi ülbus ja üleolek. Stella McCartney Chloé’sse tööle asumise järel teatas ta:” Ma arvan, et nad oleks pidanud valima mõne suure nime. Nad valisidki – aga muusikast, mitte moest.”

Pippa Middleton, Hedi Klum, Lana Del Rey ja paljud teised said oma osa. Möödunud aastaks laienes ta ampluaa ning Lagerfeld võrdles Merkeli sisserändepoliitikat holokaustiga ning ähvardas Saksa kodakondsusest loobuda.

2014: Chaneli moešõu supermarketis

Aastaks 2010 olid Chaneli moeetenduses kuulsad mitte lihtsalt oma kollektsioonide vaid sõnatuks võtvate toimumiskohtade poolest. Ent see jääb legendaarseimaks.

Vaata lisaks: 20 uhkemat Chaneli moeetenduste asukohta

Chaneli 2018 sügis-talvise moeetenduse asukoht metsas
Silvia Pärmann

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann on Edasi toimetaja, fotograaf ja ajakirjanik, kes on viimased kümme aastat toimetanud mitut arhitektuurile, disainile või moele keskenduvat ajakirja. Loe artikleid (125)