Kunnar Karu: 5 talvist matkasoovitust Eestimaa kaunis looduses

Talvine Haanja kõrgustik. | Foto: Tarmo Haud

Mis seal salata, kõige rohkem talve leiab Eestis hetkel just Haanjast. Haanja kõrgustikul on hetkel lumikatte paksus Eesti suurim – üle 50 cm. Kõik Eesti kõrgeimad 50 tippu, millel kõigil kõrgust üle 270 meetri asuvad just Haanja kõrgustikul ning seda 10 km raadiuses Munamäest.

Tõus Eesti kõrgeimatesse tippudesse: Munamägi ja Vällamägi

Paljud looduses liikujad on külastanud kindlasti Eesti kõrgeima mäe – Suure-Munamäe tippu ning seda suvisel ajal. Neile suureks üllatuseks on kõik talvel seal kandis hoopis teise ilmega. Ilusa ilmaga paistavad Munamäe vaatetornist kätte kõik Eesti kõrgemad tipud – eesotsas Vällamäega, mis on Munamäest järgmine ning ühtlasi ainus Eesti mäetipp, mille kõrgus küündib üle 300 kõrgusmeetri. Kes juba Haanjasse sõitnud – sellele kindlasti ei piisa pelgalt jalutuskäigust Eesti kõrgeimasse tippu – tuleb ette võtta ka jalutuskäik Vällamäele.

Ootamatult on Eesti teine mägi palju raskem kui Munamägi – seal on ju kõrguste absoluutne vahe mäe jalamilt tipuni Eesti suurim. Seega tõus Vällamäele on omajagu sportlik ettevõtmine ning väga hea matk. Kindlasti tasub Vällamäe matkaradadel pisut pikemalt jalutada ning teha väike puhkepeatus sooja teega just mäe tipus!

Salakavalus ja majesteetlikus Virumaal

Põhja-Eesti pärlid talvisel ajal on kindlasti Viru raba ning Jägala juga ning kes juba kodust välja tulnud, siis need kaks asja tasub võtta ühe hooga plaani! Viru raba matkarada pakub suurepärase võimaluse kiigata talviseid külmunud rabalaukaid – seda nii laudteel jalutades kui ka vaatetornist üle kogu raba piiludes. Laugastega peab oleme samas rabas ettevaatlik – laukad võivad olla salakavalad ning tundmata lauka elu võib laukal jalutaja endale ootamatult jalad märjaks saada ka kõige käredama pakase ning kõige paksema lumega talvel. Jägala juga omandab külmunult vägagi majesteetliku ilme – massiivne jääsein külmunult ning kevadisel ajal suurvee ajal on vägagi huvitav vaadata kuidas suured jääpangad joast alla langevad. Keset talve külmunud joa taustal tehtud šelfi jääb kindlasti ilustama iga loodussõbra pildikogu.

Viru raba. | Foto Tarmo Haud

Endla looduskaitseala järved

Endla looduskaitse ala on Kesk-Eesti Viru raba. Kelle jaoks põhja-Eesti jääb kaugeks, sellele on heaks jalutuskäiguks Endla looduskaitseala matkarada koos oma järvede – Männikjärve ning Endla Sinijärvega, matkaradade ja Männikjärve rabaga. Sealsed järved, männimetsad, rabad pakuvad suurepäraseid võimalusi tundideks tsivilisatsioon seljataha jätta ning tulla nautima puutumatut Eestimaa loodust.

Peipsi järv ja kalamehelood

Üheks vähemtuntud talviseks jalutuskäiguks võiks olla Peipsi järv – kui ilm on talviselt ilus, siis on Peipsi järv tuntud kohaks tuhandetele kalameestele. Samas on see ka väga kauniks kohaks, kus jalutada – vaadata horisondini ulatuvat Peipsi järve ning kellele see kõik liiga sile tundub, matkata ülesse ja alla Rannapungerja ja Katase vahelisel alal järvekaldal asuvatel liivamägedel. Kindlasti tasub juttu teha ka kalameestega – üks hea kalamehe lugu on kindlasti kirss pühapäevasesse matkapäeva!

Kunnar Karu

Kunnar Karu

Kunnar Karu on Nipernaadi reisiklubi matkajuht ja alpinist. Tema reisikirjad viivad lugeja erinevatele mäetippudele, tuues koju kätte ka vaated pilvepiirilt. Loe artikleid (15)