Meelis Kubits: naeratusest piinlikkustundeni. Ülestunnistus #15

Juri Gorbachevi näituse avamine US Art Gallerys - Urmas Sõõrumaa, Meelis Kubits, Juri Gorbachev. I Foto: Meelis Kubits, erakogu

ETV 2-e esmaspäevaõhtune Plekktrumm on mitme hooaja vältel tõestanud oma elujõulisust ja väärib kindlasti kohta ETV põhiprogrammis. Kui mõelda veidi ERR-i olemasolu missioonile ja maksumaksja tellimusele, siis usun, et tegemist on lähema paari hooaja otsustega. Saatejuht Joonas Hellerma töös ei paista küll liigset ambitsiooni tõusta Urmas Oti kõrvale ja on ju saatekülaliste vähemasti tänane tegevusala piiritletud konkreetse vaatajaskonnaga, kuid ometi on selle vestlussaate formaat Oti legendaarsele Carte Blanchile juba praegu kõige lähemal. Alustades suhtumisest oma külalistesse, tehtud eeltööst ja lõpetades vestlussaate usalduslikku õhkkonda eeldava intiimse stuudiokujundusega. Laud, lamp ja inimene. Huvitav inimene.

Lõppeva nädala esmaspäeva õhtul oli Plekktrummi külaliseks saate senise ajaloo kõige noorem intervjueeritav, Tartu Ülikooli teise kursuse tudeng ja Sirbi laureaat 2018 Mikael Raihhelgauz. See Plekktrumm ei olnud eriline kindlasti mitte ainult saatekülalise nooruse või päritolu tõttu. Kel ei õnnestunud näha, vaadake järele ja veenduge ise. Formaat näeb saate lõpuminutil ette saatekülalise kultuurisoovituse, mis Mikaeli suu läbi kõlas ettepanekuna vaadata Vene Teatris, teatri peanäitejuhi Filipp Losi lavastatud etendust „Mure mõistuse pärast“. Mikael Raihhelgauzi mitte liiga kauge sugulane on Odessas sündinud, praegu Moskvas tegutsev lavastaja, hea sõber Jossif Raihhelgauz.

Jossif on kas üksi või teatriga osalenud meie rahva/kultuuridiplomatia projektides alates 2012. aastast. Teater sõitis täies koosseisu 2013. aastal Jerevani, 2015 toetasime koos Odessat „Odessas on rahu ja pidu“, 2016. aastal esines just Raihhelgauz enne Mihhail Bojarskit Peterburis, luues keskkonna, et D´Artagnani ja Eesti kodanike vahel selleks ajaks haigutanud poliitiline sügavik saanuks ületatud. Mõni kuu tagasi esitas Borjaski üleskutse taastada Venemaa teatrites kunstiliste kollektiivide järelvalveorganid, otse öeldes taastada tsensuur teatrite tegevuse üle. Selles, aga paljudes muudeski küsimustes on Bojarski ja Raihhelgauz eri meelt. Näiteks käib Jossif väsimatult naaberriigi suurtes telekanalites demokraatia eest seismas või Ukraina / Odessa positsiooni kaitsmas. Teenides selle aktiivsuse tõttu suveräänse inimesena loomulikult ära mõlema osapoole kahtlused ja pahameele. Tuttav tunne.

Täispikkuses saavad tasulisi artikleid lugeda püsitellijad.

Aita luua innustavat ja harivat keskkonda!
Artiklite lugemiseks loo EDASI.org lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS 5€/kuus.
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)