Alan Adojaan: mida kinkida jõuludeks?

It’s that time of the year again, nagu öeldakse ühes filmis. Jõuluaeg. Imeline lõpukuu, mis ei aja halliks ainult jõulutaadi habeme, vaid ka miljonite lapsevanemate, elukaaslaste ja laste kehakarvad. Lisaks kohutavale ilmastikule, pimedale ajale, pingelisele ajale tööl ning poliitilisele olukorrale pingestab inimeste meeli vaikselt kõhust kerkiva külma ärevusena õudne aimdus. Mida kinkida oma lähedasele? Oh jumal, raha on niigi vähe, aga kinkima peab. Kuidas ma siis ei tee kingitusi?

Inimesed käivad ja koostavad peas pingeridasid lähedastest, kellele kindlasti peab tegema, kellele peaks tegema, kellele võiks teha ja kellele vist õnneks ei pea tegema.

Meenutatakse, kes tegi kellele eelmine aasta ning kes on sel aastal olnud piisavalt tubli või vajalik või oluline. Kellel on pespektiivi ning kelle võib maha tõmmata, kuna pole eriti nagunii suhelnud või kelle peale ollakse pahane. Edetabelite koostamise kõrval käib ka täpne finantsanalüüs, eelarve koostamine. Kui palju tohib kulutada, et jääks uueks aastaks söögiraha, või palju saab raisata, et eesootavale Egiptuse reisile ei peaks konserve kaasa tirima või ühte last säästu mõttes koju jätma.

Jõulud, see on närviline aeg.

Poed on juba praegu täis hundiilmelisi lapsevanemaid, kes käivad piilumas populaarsemate mänguasjade räigeid hindu, uurivad kas jätkub kaupa ning ega pole odavaid piraatkoopiaid saada, millega võsukestele säästutünga teha. Kullapoodides on näha noormehi, näpp suus ja kulm kortsus uurimas ehteid ning riidepoodides käib suurem tuulamine juba mitu nädalat. Oh püha kaunis jõuluaeg…

Ma olen eriti halb kingituste tegija.

Ühest küljest nagu ei viitsi ja teisest küljest ei oska ka. Head kingitust teha on ikka üsna keeruline. Mingit jama ei taha nagu kinkida, hea kingitus nõuab aga head luureinfot saaja soovide kohta või täpset pilti tema maitsest. Ning hea kingitus ei saa ka olla odav. Ma ükskord arvutasin, et kui tahaks kõigile teha kingi, kes on olulised, lähedased või tööalaselt tähtsad inimesed, siis peaks umbes sajakonnale kingituse tegema. Okei, kui tööalased maha tõmmata siis circa viiskümmend sõpra-lähedast on ikka, kellele tahaks midagi kinkida. Ja noh, et kingitus oleks eriline või äge siis vähemalt 50€ võiks ikka arvestada ju kingi peale.

Come on, isegi raamat maksab juba 25€, pane pudel veini juurde ja ongi 50. Ja no eriti lähedastele võiks siis see summa kuskile 100€ kanti minna pigem. Väike arvutus näitab, et esimesel juhul peaks arvestama 5000€ eelarvega ja piiratud publiku korral 2500€ kuluks kingitustele. Eeee, noh natuke palju vist?

Ühesõnaga, nõme lugu.

Üks variant on siis olla tropp ja mängida seda “mina-kingitusi-ei-tee” mängu edasi. Aga teine variant on kah täitsa olemas, nagu on selgunud elu käigus.

Nimekirja koostamisest ei pääse. Esimese asjana tuleb ikkagi list teha neist, kes on pälvinud nominatsiooni sinult kingitus saada. Kui see närvikulu tehtud ning kõik hästi käitunud kamraadid ja sugulased ritta on seatud, siis tuleb hakata gruppidesse jaotama. Kes millise auhinna, vabandust kingituse saab. Igaühele eraldi teha ilmselt võib hulluks minna ja terve nädala selleks kulutada.

Mõned kingiideed

Ma olen tavaliselt valinud välja kingigrupid a la vein, raamat, ürituse piletid, villased sokid. Seejärel valid ohvrid gruppidesse ning pool tööd on tehtud. Nüüd tuleb shopping. See on kõige tüütum protsess, kus üritan natuke abiks olla. Kust osta jõulukinke.

Vein

Veini palun ära osta toidupoest. See on kingisaajale näkkusülitamine. Kui sa veel ei tea, siis on olemas poeveinid ja HoReCa veinid. Need teised on kvaliteetveinid, mida suurest poest ei leia ja mis ei ole reeglina ka 100% juurdehindlusega. Küll aga tuleb neid sõita otsima veinipoodi. Las ma soovitan.

Kui elad Kalamajas, siis sõber Aare on Kopli 14 pununud eriti odava ja mõnusa veinipoe Tiks, kus lisaks laiale valikule kaasamüügiks saab ka kohapeal jalga kõlgutada ning suisa kraanist lastavat veini nautida. Mine kohale ja küsi julgelt soovitusi, omal käel valides võib ka puusse panna. Talvel sobib ikka punane vein ja kange naps. Veel soovitusi: Ülemistel Finewine on väga hea valiku ja targa personaliga pood, Viimsis on Krugeri veinipood, kus kaunis Irina töötab või papa Kasela Veinituba Rotermannis. Saad hea hinnaga kvaliteetveini, täpseid toidusoovitusi juurde ja meeldiva teeninduse pealekauba. Ei ole tudish piip.

Ürituse piletid

Noh siin peaks juba natuke tundma inimest. Eriti tore kui tulemas on mingi asi, mida ise ka kaifid ja saad ka endale pileti osta ja siis sõbrale kinkida sõnadega “Soovin, et sa tuleksid minuga”. See variant sobib hästi kui sul pole sõpru või oled muidu vihatud tegelane, kellega keegi suhelda ei soovi.

Vali aga välja, kellega tahad sõpsi panna ja osta teatripilet diibile etendusele näiteks. Või kui kellelegi tahad labaselt ligi litsuda, kingi talle Rammsteini kontserdi pilet ja saadki higises rahvamassis end 2 tundi tema vastu hõõruda. Win-win situation. Või noh selle teise inimese jaoks win-lose. Aga keda see huvitab, eks.

Tegelikult lahedate ürituste piletid on üks parimaid kingitusi, kui hästi valitud ja sihitud.

Vein kaanitakse reeglina ära nii, et meelde ei jää midagi. Ja kusjuures kehtib reegel, et mida kallim vein seda raskemas joobes ja peo lõpupoole see avatakse. Aga üritus, noh kui on hea üritus, siis see jääb elu lõpuni meelde.

Näiteks ükskord üks preili viis mind vaatama ühte etendust, kus näitlejad käitusid kahe tunni jooksul nii intensiivselt ja ebameeldivalt, et kaks inimest jooksis saalist minema, üks naine nuttis ja mul oli kogu aja tunne, et mul pea plahvatab. Selline eksperimentaalteater. Peale etendust läksid kõik värisedes maja ette suitsu tegema. Seisin seal kõleda tuule käes, sees oli tühjus ning tunne nagu mind oleks kaks tundi hööveldamata kuusepuust dildoga vägistatud. Selline asi jääb meelde. Eluks ajaks. Niiet vali hoolega.

Raamat

Vot raamat on hea kink. Minul muidugi on hea laiata, kohe kui jälle uus aasta kätte jõuab, võtan ja kirjutan uue raamatu ja siis kingin seda kõigile. Eelmised ongi kõigil olemas, niiet nüüd kirjutan uut. Muuseas naljakas, et kõik arvavad, et ma enda raamatuid tasuta saan tuhandete kaupa. Kuna kirjutasin, siis ilmselt ise ka kodus trükkisin ning ega paber ja värk ei maksa ka midagi.

Tegelikult on nii, et kirjanik saab oma 10 eksemplari alguses. Kui hea poiss oled siis 20 ja ülejäänud tuleb osta. Arvutasin esimese raamatu puhul kokku, et kingitusteks olen 1600€ eest oma raamatuid ostnud. Eks sealt tsutukene tuli ringiga tagasi ka, aga ega raamatukirjutamisega rikkaks ei saa. Häid raamatuid on aga palju, kui natuke viitsid kaevata selles tohutus lademes kõikvõimalikus spämmis mida trükitakse.

Ma käin ikka nädalas vähemalt korra poes ja ei jõua ära imestada, kes kõik selle ära ostab, mida välja antakse. Soovitan ka netist tellida, saab odavamalt, või eelmiste hooaegade kulda, mis alla hinnatud, ent väärtust pole kaotanud.

Raamatute top on see aasta üldse päris ühte auku: nõid see, nõid too, tervis, soolestik, kõssamõssa teemad, staari elulugu 1, staari elulugu 2, staari tarkused 3, haigused, tõved, taudid, lasteraamatud.

Ilmselt Eesti rahva tervis on päris tuksis, kui see teema nii jõuliselt prevaleerib.

Lasteraamatute vastu pole mul mitte kui midagi. Suur Issand olgu kiidetud kui laps raamatut loeb.

Maitse asi ka muidugi, keda mis huvitab. Et valik värvikam oleks, viskan siia mõned enda viimase aja elamused, mida julgen soovitada. Väga keerulist kraami ei hakka soovitama vaid pigem mainstreami, mis peaks kõigile söödav olema.

 1. Pavel Sanajev – Matke mind põrandaliistu taha (Naljakas)
 2. Edvard Razinsky – Koba apokalüpsis (Põnev ja kreisi)
 3. Yogananda – Joogi autobiograafia  (Diip ja esoteeriline)
 4. Marc Goodman – Future Crimes (Põnev ja vajalik)
 5. Murakami – Kafka mererannas (või Värvitu Tazaki…) (Ilus ja kulgev)
 6. Ükskõik milline Michel Houellebecq, soovitavalt viimane Alistumine (Erutav ja mõtlemapanev)
 7. Stephen King – Lemmikloomasurnuaid (või Mis hundi suus see hundi oma) (Õudne)
 8. Sarjast Punane Raamat võib suht huupi võtta – enamus on tõeliselt head teosed.

***

NB! Vaata ja kaalu ka Valner Valme viimaseid raamatu- ja plaadisoovitusi kingiideena.

 1. Tõlkekirjanduse tähtsusest koos mõne värske soovitusega
 2. Raamatusoovitusi: sügis 2016
 3. Meelierutav & südantsoojendav: hilissügise plaadisoovitused
 4. Jõulueelne plaadivalik

Alan Adojaan

Alan Adojaan on Eesti meelelahutusmaastikul tegutsenud pea 20 aastat. Alan kirjutab Edasile oma värvikast elust, reisidest ning sündmustest. Tema nime alt võite leida humoorikaid lugusid elust enesest, kõverpilte maailmast ning kummalisi karaktereid, kes on tegelikult inimesed meie ümber. Tema motoks on: “Kõike ei maksa võtta liiga tõsiselt, eriti iseennast.” Loe artikleid (35)