Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Jaanuar

Ewert and the Two Dragons I Foto: Tallinn Music Week

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Jõulude järelkumas võtame uue aasta vastu parimate helipärlitega nii minevikust kui tulevikust.

Reliisid

Johanna soovitab: Argo Vals „Armastus“/„Image Drain“

Helilooja, muusik ja kitarrist Argo Vals näitas detsembris kuulajale mõned killud oma sügisel ilmuva, kolmanda kauamängiva helipildist. Olles oma loomingus pidevas liikumises, loob ta elektrikitarri, trummimasinat, looperit ja efektipedaale kasutades uusi helimaastikke, kus kohtuvad jazzile, ambientile, elektroonikale ja math rockile omased kõlad. Topeltsingli raames ilmus ka Eesti esimene 360-kraadi muusikavideo “Imagine Drain”, mille inspiratsiooniks oli Google maps. “Teinekord jään neid pilte pikalt vaatama, et kuidas üks või teine paik välja näeb ja ka ajas muutub ning kuidas inimene ümbritsevat keskkonda ümber kujundab. See on ühtaegu nii hirmutav kui ka paeluv vaatepilt. Teine oluline taustajõud nii selle loo kui ka video tegemisel on peegeldus kordadest, mil uut informatsiooni lendab tormiliselt peale igast ilmakaarest ning täidab meele ja mõtte infoga, mis on tegelikult täielikult ebavajalik,” räägib muusik oma mõtetest video loomise juures.

Johanna soovitab: MF Doom & Cookin Soul „DOOM XMAS“

Jõuluhooaeg muutus kohe paremaks, kui MF Doom koos DJ ja produtsentide duo Cookin’ Souliga “DOOM XMASi” kuuse alla viskas. 12 raja jagu jõuluchilli koosneb vanade heade jõululugude sämplitest, millele Doom oma read peale laob. Plaat, mida kindlasti ei peaks kuulama ainult pühade perioodil. Eriti vahvasti võnguvad ja krõbisevad “Wonderful” ja “MF Grinch”.

Liisi soovitab: I Wear* Experiment “Jupiterz”

Eriline, kosmiline, terav, sündirohke ja nii spetsi vokaaliga – see on kodumaine kooslus, kus figureerivad Hando Jaksi, Mikk Simson ja Johanna Eenma. Nende teine album toob kaasa loomuliku jätku eelmistele heliradadele, mis väänlevad ja tuhisevad sürreaalsetes, film-hakkab-silme-ees-jooksma sfäärides. Midagi karedalt hõrku, millega uut aastat alustada.

Liisi soovitab: Mark Ronson “Nothing Breaks Like a Heart” ft. Miley Cyrus

Hüpe hobuse selga, kõrbekuumus pähe lõõmamas ja selle eest kaitsemas suur kaabu, abiks klapid kõrvas ja mängib see lugu. Hobusetraavi ja loo rütmis algab automaatselt rännak maailma lõppu – et see päästa – ja tagasi. Miley vokaal teeb selles superprodutsendi Mark Ronsoni helimaailmas minuga ajamasina laadseid imesid. Kas kõlab “Jolene” 2019. aasta uusversioonis? Kas lugu paneb Johnny Cashi kuulama? Jah & jah.

Põnevad muusikasündmused jaanuaris

Johanna soovitab: Ewert and The Two Dragons „Hands Around the Moon“ tuur

17. jaanuarist stardib Kultuurikatlast draakonite uue plaadi „Hands Around the Moon“ tuur, mille raames peatutakse näiteks Tallinnas, Viljandis ja isegi Berliinis. Härrade neljas kauamängiv oli eelmise aasta üks parimaid kohalikke lansseeringuid. Helirännakud koos produtsent Sander Möldriga viisid Ewerti ja draakonid kaugemale armsatest, kuid juba kordi läbikõnnitud folkradadest ning eksperimenteeriti hoopis elektroonikamaastikel. Uue materjali esitamise rõõm kandub kindlasti ka publikusse. Tuurikuupäevadest täpsemalt siin.

Johanna soovitab: David Bowie Special

Sellest saab 10. jaanuaril juba 3 aastat, kui Bowie tähetolmuks sai. Elu ilma Ziggyta pole olnud sama, kuid õnneks saab aeg-ajalt ikka kokku tulla ning end tema muusikasse mässida. Järgmine võimalus selleks avaneb 25. jaanuaril kui TOPSi pulti astub Marianne Kõrver ja toimub David Bowie Special. Lähemalt siin.

Johanna soovitab: The Doors Tribute Night

Kas teadsite, et kohalikul areenil tegutseb juba 2010. aastast The Doorsi tribüütbänd? Mina enne Facebooki teavitustööd näiteks ei teadnud. Rollijaotuses Jim Morrison – Taavi Peterson, Robby Krieger – Jürgen Kütner, Ray Manzarek – Taaniel Pogga, John Densmore – Ott Adamson, astub The Doors Tribe aasta 11. päeval Kivi Paber Kääride lavale ning lubab esitada kahe tunni jagu The Doorsi kõige ülbemaid lugusid alustades “Light my Fire’ist”, lõpetades “L.A. Womaniga”. Detailid siin.