Marko Mihkelson: murdeajastu suurim küsimus ja uue aasta trendid maailmapoliitikas

Foto: Pixabay

Lahkuva aasta kõige olulisemaks episoodiks korraga nii Eesti sise- kui ka välispoliitikas oli  hilissügisel vallandunud arutelu ränderaamistiku üle. See oli üldiselt asjalik ja argumenteeritud, kui välja jätta üksikute provokaatorite ja poliitiliste dogmaatikute katsed kogu teema taandada pelgalt hirmude üleskütmisele ja ühiskonna lõhestamisele.

Meie tuliseid ränderaamistiku-teemalisi arutelusid analüüsides on tähtis silmas pidada, et toimunu polnud kaugeltki seotud üksnes lähenevate Riigikogu valimistega. Põhjus, miks üleüldse üks kehvapoolselt ettevalmistatud ÜRO dokument meil ja mujal Euroopas nii palju tähelepanu pälvis, peitub juba mitmendat kümnendit kestva murdeajastu suurimas küsimuses: kuidas suudetakse leida tasakaal rahvuslike huvide ja identiteetide ning globaalsete protsesside vahel.

Kliimamuutused, terabaitide pidurdumatu piirideülene liikumine ning inimeste muutumine üha sõltumatumaks riigi sunnist ja rahvuslikust kultuuriruumist teevad avatud ühiskondades kuldse kesktee leidmise keeruliseks. Rändeteemad, mis panevad ka kõige konsensuslikumana tundunud ühiskonnad proovile, on siin üheks olulisemaks murdejoonte tekitajaks.

Praegu maailmapoliitikas toimuvat on võimalik lihtsustades kirjeldada järgnevalt: Lääs vajub, Hiina tõuseb, Venemaa laieneb ja Lähis-Ida põleb. Kõigil neil protsessidel on pikk eellugu ning ajaloolises perspektiivis on need maailma murdeajastu suurimateks geopoliitilisteks allhoovusteks. Ilma neid arvestamata pole võimalik seletada, miks me igapäevaste uudiste esireas just praegu korraga nii palju ebakindlust tunnetame.

Aita luua müravaba keskkonda – loe Edasi Eksklusiivi.
Tasuliste artiklite lugemiseks on 2 võimalust: loo EDASI.org lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS (5€).
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Marko Mihkelson

Marko Mihkelson

Marko Mihkelson on ajaloolase haridusega ajakirjanik ja poliitik. Ta on töötanud Postimehe Moskva korrespondendi ja peatoimetajana ning juhtinud Riigikogus väliskomisjoni, Euroopa Liidu asjade komisjoni ja riigikaitsekomisjoni. Ta on raamatute "Venemaa: valguses ja varjus" ja "Murdeajastu" autor, kirjutanud õpikutekste ning analüüsinud rahvusvahelisi sündmusi nii Eesti kui välisajakirjanduses. Edasis kirjutab Marko Mihkelson kord kuus Eestile olulistel välispoliitilistel teemadel. Loe artikleid (45)