Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Detsember

Tommy Cash esitleb detsembri lõpus uut albumit.

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Seekord juhtus nii, et koduareeni muusikamenüü on nõnda hea ja kogu kimp koosnebki vaid kohalikust valikust.

Reliisid

Johanna soovitab: Ewert and The Two Dragons “Hands Around the Moon”

Draakonid on uuel albumil koos produtsent Sander Möldriga astunud elektroonilise sammu oma saundi uuendamise poole. Plaadi 11 rajalt kumab küll läbi neile omast sooja kitarri-indie’t, kuid domineerivad on hoopis põnevamad helirännakud downtempo, disko (selle hea 70ndate Studio 54’i mitte Boney M.’i moodi kraami – sorri!) ja isegi psühhedeelia ääremaadel. Päris sisse pole sukeldutud, kuid vähemalt nabani ollakse juba vees.

Johanna soovitab: Hanz Mambo & His Cigarettes “Mer Baltique” ja “Breaking Wave”

Kui Misha Panfilovi kataloog täieneb, on melomaanidel hea tuju. Seekord rikastas ta plaadiriiuleid kaheloolise EP’ga oma pseudonüümi Hanz Mambo & His Cigarettes alt, mille lansseeris Panfilovi regu-leibel Funk Night Records. 7-tollise ketta A-poolel loksub surfine “Mer Baltique”, mis viib kuulaja mõttes saarte suvistele rannaäärtele.

Kui plaat ümber keerata jookseb nõel alguses malbelt lainetaval “Breaking Wave” lool, mis järsku, nagu nimigi ütleb, murdub ning tormiliselt vahutama hakkab, kuid lõpuks jälle rahulikus tempos kaldale jõuab. Ma ei väsi imestamast, kuidas Panfilov suudab nii orgaaniliselt siduda ulmelisi helielemente sooja nostalgia kõlaga.

Liisi soovitab: Sammalhabe “james_”

Albumi esitluskontserdile kahjuks ei jõudnud. Olin introverdina ja sotsiaalse ülekülluse tulemusena kodus diivanis, aga instast sain veidi maitset kätte – lisaks küpsetele riimidele, lendavatele helivaipadele, mis meenutavad mulle troopilist päikesetõusu, kruiisis Sammalhabe laval vahepeal ka kitarrisoolodega.

No mida.. nii äge teada, et keegi kuskil samblas hip-hopi sfääridesse nii hõljuma- ja võnkumapanevaid lisakihte loob. Omas tempos. Mida põnevam see oma tempoga maailm, seda ausam muusika, tundub. Igatahes, minu lemmik albumivili on hetkel “Kahekestimullivannis”, sest biit on pehme, ümbritsev helikosmos natuke 80ndate metallik, natuke Grünbergi Klaabu ja mugav-stiilne tämber koos loopiva taustaga on sõltuvuse juba tekitanud. Õnneks ei tekita muusikasõltuvus probleemi, see on vahel hoopis igatsetud lahendus. Ja saab enam-vähem alati õigel ajal ise üleküllusest läbi. See album aga pakkus mulle küll lahenduse, mida ma ei teadnud end otsivatki – nii omanäoline ja tuus uus muusika, mis teretas järsku tänaval, sümpaatselt. Okei, “Mdeamillestmaräägin” on teine lemmik, oma paksu, lonkava ja nautleva sammuga. Ja need torud refrääni saatmas/läbi loo säramas, uuh. Kvaliteet.

Liisi soovitab: Öed “ÖED”

Saaremaa särtsu essents, mis käib koos tundega, nagu teaksime neid juba terve elu. Sekka rõõmu, nalja ja armastust – need on Kristel Aaslaid ja Tuuli Rand duona Öed. Novembri keskel ilmunud debüütalbum kannab üheksat vürtsikat eestikeelset pala. Tuuli ja Kristeli loodud viisid ja lüürika ja kogu toetava heliportsu on kokku sulatanud, sättinud ja orkestreerinud tunnustatud produtsent Bert Prikenfeld ning mõne loo kirjutamisel on kaasatud ka teisi autoreid. Plaadilt leiab tantsu, piisakese jagu tõsidust, rohkem aga huumorit ja minu suurimaks naudinguks – magusalt voolava r&b tunnetuse ja tummise minekuga kogu-keha-võnke lugude sümbioose a la “Võõras number” ja “Karma sajab sidruneid”. Lugude sõnad ja mõtted on omaette hinge- ja vaimutoit. Mönusad Öed, kes jagavad lahkelt kohalikus muusikamaailmas enda nakkavat siirust ja inspireerivalt laadnat ellusuhtumist. Täpselt, keda-mida vaja oli ja millest tegelikult vist isegi unistada ei osanud, aga siin nad õ/önneks! on.

Kuu video:

Anett (Kulbin), keda võime varasemalt teada indie-kooslusest Wilhelm, andis suve hakul sooloartistina välja singli “Don’t Pretend”. Laul, mis valmis koostöös NOËPi ja Jonas Kaarnametsaga, on nüüd tikitud hõrku, õrna ja õhulisemasse võtmesse. See võti avab kuulajale akustilise versiooni, mis toob Aneti ainulaadselt maheda ent jõulise ja kehtestava vokaali eriliselt esile ja laseb sel oma lugu rääkida. Lugu täiendabki hubane ja mahe live-video. Hetkel kirjutab Anett uut muusikat, mida saab kuulda loota uue aasta alguses. Varakevad tundub juba põnev..

Põnevad muusikasündmused detsembris

Johanna soovitab: Mick Pedaja uue albumi “Avaimus” esitlus

Mick Pedaja on justkui mingisugune metshaljdas – õrn, ilus, ürgne ja üdini zen. Sellisena on mõjunud ka tema sooloplaadid “Ärgake” ja “Hingake”. Nüüd on tulemas terve plaadi jagu uusi helielamusi, millest esimesena saadeti maailma oma elu elama single “Heat & Leaf”. Tajun ise loomingus pisikest sammu eemale ambientsest helipildist ja “Heat & Leafis” kõlab Pedaja pisut “josegonzalezelikult” (naiss!). Lisaks pole Pedaja kaotanud oma muusikas seda kaunist hingamist, mis tema viimaste aastate loomingus lummanud on. “Avaimus” esitlus toimub 13. detsembril Erinevate Tubade Klubis Tallinnas. Lisainfot siit.

Johanna soovitab: Lexsoul Dancemachine live

Parim tantsumuusika Eestis! Ausalt. Kes pole veel Lexsouli laivile jõudnud läheb, marss, 14. kuupäeval Erinevate Tubade Klubisse Tallinnas ja tõmbab tantsusussid jalga. Kes on käinud, teab, et tasub uuesti minna. Vaata täpsemaid juhiseid siit.

Tommy Cashi albumi “¥€$” kaanekujundus, autor Kristyna Kulikova.

Johanna soovitab: Tommy Cashi uue albumi “¥€$” esitlus

Aasta lõpu suurim spektaakel toimub aasta üle-eelviimasel päeval Saku Suurhallis, kus tähistab oma uue albumi ilmumist Tommy Cash. Värske singli “X-RAY” põhjal võib oodata ulmelist ja spirituaalset eurodance seanssi. Peab oma kehaga kogema. Rohkem infot saad siit.

Liisi soovitab: Iiris ja Gram-Of-Fun Von Krahlis 6. detsembril

Juba sel nädalal, 6. detsembril on see õhtu, kus Iiris lendab Londonist Tallinnasse, et esitleda enda muu stiilipuhta loomingu seas eriti ja eriliselt värsket singlit “Star”. Koos temaga annab kontserdi Gram-Of-Fun ehk lühidalt GOF, kooslus, mis lõi laineid sel suvel festivalidel nagu Sweet Spot, I Land Sound ja Juu Jääb. Sügisel andsid nad hoo sisse JUNGLE kontserdile Rock Cafes. Kes on kuulnud ja lausa näinud, see teab, millist energiat tantsu võib nende etteastest oodata. (Tähelepanelikule muusikasõbrale meenub, et just see kooslus osales novembrikuises Vice Versa muusikarubriigis). Saa osa ja soeta pilet hea uue muusika kontserdile.