Dopamiin: “motivatsiooni-molekul” & päästerõngas ajurakkudele

Foto: https://iso.500px.com

Dopamiinil on suur mõju meie motivatsioonile ja rahulolule eluga. Vaimsele tervisele. Depressioonile. Parim viis tõsta dopamiinitaset organismis on süüa õiget toitu, teha sporti ja/või mediteerida. Kokkuvõte ajakirjast Wake Up World.

Mis on dopamiin?

Inimese ajus on umber 100 miljardit närvirakku – umber samapalju on Linnuteel tähti. Rakud suhtlevad omavahel keemiliste ühendite e. neurotransmitters abil. Dopamiin on neurotransmitter, mis juhib motivatsiooni, emotsioone, mõnutunnet, liikuvust ja kontsentratsiooni. Ta on “motivatsioonimolekul” aidates meil plaane teha ja tulemusi saavutada – I did it! Samas mängib ta suurt rolli ka paljude vaimuhaiguste puhul nagu depressioon, sõltuvus, skisofreenia, hüperaktiivsus.

Vähese dopamiini sümptomid

Kui inimene kannatab vähese dopamiini all, puudub tema tegevustes hoog ja särts. Energiatase on madal ja enda turgutamiseks kasutatakse päeva jooksul ülemäära kohvi, suhkrut ja teisi erguteid. Peamised dopamiini vähesusest tingitud vaegused on: motivastiooni langus, väsimus, apaatia, edasilükkamine, rõõmutus, une- ja mäluprobleemid, lootusetus.

Kuidas dopamiinitaset loomulikult tõsta

Dopamiini tekitavad loomsed toidud, mandel, õunad, avokaado, banaan, šokolaad, roheline tee, nisuseemned, seesami- ja kõrvitsaseemned, kaeratoidud, arbuus, jogurt, keefir. Suhkrul on ajutine taset tõstev mõju.

Dopamiini taset tõstavad füüsilised harjutused, sportimine ja mediteerimine.  Aga ka eesmärkide seadmine. Eesmärkide saavutamisel vabaneb palju dopamiini. Ainult pikaajalisi eesmärkide seadmine võib olla frustreeriv, seega on mõistlik panna ka lühiajalisi sihte. Need võivad olla lihtsad nt uue toidu valmistamine, koristamine või uue telefoniäpi uurimine.

Loe originaalartiklit