Jazzkaare fookuses: Mark Guiliana – fenomen tänapäeva trummimängu maailmas, kelle beat ei väsi

Mark Guiliana I Foto: Shervin Lainez

Selle jutu kirjutamise hetkel istun lennukis ja vaatan aknast välja, kuidas päike hakkab loojuma. Taamal taevas on kõik maailma värvid kokku plahvatanud ja allpool kutsub paljudele inimestele tuttavlik pehme pilvepadi, mida saadab tunne, et huvitav, kas see on ka pehme, kui sinna peale hüpata. Kujutan ette, et loo peakangelane on korduvalt ennast tabanud samu mõtteid mõlgutamas, sest tegemist on hetkel maailma ühe enimnõutuma trummariga ning tema reisimiilide kogus nii lennuki pardal kui ka lavadel on päris hirmuäratav. Loomulikult räägin kevadel Eestit külastavast trummigeeniusest Mark Guilianast.

Mark Guiliana Beat Music on kevadel juubelifestivali tähistava Jazzkaare üks peaesinejatest, kelle kontsert toimub reedel, 26. aprillil 2019 Vaba Laval. New Jerseyst pärit Guiliana on võidelnud ennast ausate võtetega (loe: musikaalsusega) maailma trummarite paremikku. Tema julge, aga alandlik, isikupärane, muusikat alati esikohale seadev ning toetav mängustiil on ära teeninud lugematu arvu muusikute ja kuulajate austuse.

Kohalikule publikule on Mark tegelikult tuttav juba aastatest 2005, kui Eestis käis esimest korda bassist Avishai Cohen Trio, mille koosseisus mängis noore muusikuna ka värskelt kooli lõpetanud tulevikustaar. Tegelikult võib öelda üldistades, et umbes sellest perioodist algaski tema tähelend. Teistkordselt külastas Guiliana Eestit taas koos Avishai Cohen Trioga aastal 2008. Arvukad plaadistused Avishai trioga, mida saatsid tuurid üle maailma, vormisid ja kujundasid olulisel määral tema tulevikku. Mees on ise öelnud, et sel ajal sai ta aru, mida temalt oodatakse ja oluline pole mitte oma iidolite (trummilegendid Tony Williams, Elvin Jones, Art Blakey või kaasaegsed trummarid Jim Black, Steve Gadd, Jeff Ballard) ideed ja mänguvõtted, vaid kõik õpitu, mis tuleb oma filtrist läbi lasta, lisades sinna tükike iseennast. Ja Guiliana filter on tihe ja põnev! Tema mängu on tihti võrreldud elektroonilise rütmimasina ja jazztrummi loovuse orgaanilise seguna.

Marti Tärn

Marti Tärn on bassist. Loe artikleid (2)