Peep Vain: eneseteostus kui liikuv märklaud. Keset elu

Foto: Unsplash

Vaatamata sellele, et olen eneseteostust (ET) varasemalt nii uurinud kui ka koolitusel sellest rääkinud, jäin käesoleva loo kirjutamisel mitmel korral kimpu. Mulle näis, et jutt jääb liiga abstraktseks ja et ei ma oska päris hästi eneseteostusega seotud problemaatikat piisavalt selgelt ning kasulikult lahata. Pika pusimise peale läks pilt siiski selgemaks.

Et teemasse sisse minna, tasuks lugejal endalt küsida järgmist. Esiteks, mis on eneseteostus? Teiseks, kui tähtis see on ja miks? Kolmandaks, kui hästi on mul seni õnnestunud ennast teostada, kui rahul ma sellega olen?

Küsisin mõnedelt inimestelt, kuidas nemad eneseteostusest aru saavad. Tuntud raadiohääl (minuvanune mees) ütles, et tema jaoks tähendab eneseteostus praeguses eluetapis võimalust teha neid asju, mida ta teha tahab, mida vajalikuks ja õigeks peab ning mis teevad talle heameelt. Mu 17-aastane tütar ütles, et eneseteostus on hakkama saamine. Üks mu õpetajatest, keskealine daam, kirjeldas oma arusaama sarnaselt sõnastiku omale – see on oma annete ja võimete realiseerimine ning selle käigus enda igakülgne arendamine. Ise olen (oma koolitustel) kasutanud ET kohta väljendit „oma potentsiaali realiseerimine“. Pidasin selle all silmas nii enda annete välja arendamist kui parimate võimalike tulemuste saavutamist. Samuti kasutasin väljendit „saada iseenda parimaks versiooniks“.

Peep Vain

Peep Vain on tähenduse otsija, sõnameister ja muusikamees, raamatute „Keset elu“ ja „Kõige tähtsam küsimus“ autor. Loe artikleid (13)