Igor Sööt: sissejuhatus juustude maailma

Juustuvalik I Allikas: journaldesfemmes.com

Tänase artikli peakangelane – juust – on väga pika ajalooga toiduaine. Arvatakse, et juustu valmistamine algas Lähis-Idas ca 10 000 aastat tagasi (8000 aastat eKr), kui inimene kodustas lamba ja hakkas muuhulgas tema piima tarbima. Arheoloogid on tuvastanud kindlad tõendid, et Euroopas valmistati juustu juba 5500 aastal eKr tänase Poola Kujawy regiooni mail. Hiljem levis juustu valmistamine üle kogu maailma, kus inimesed olid kodustanud veised, kitsed, lambad ja ka mõned muud piima andvad lojused. Toonane varajane juust oli tõenäoliselt hapukas ja soolane ning tuli ära tarbida värskelt. Tänapäevastest juustusortidest on ilmselt Kreekamaalt pärit Feta kõige sarnasem toonasele iidsele toidule. Käesoleva ja järgneva artikliga heidamegi pilgu juustude maailma: esimeses osas vaatame juustude tüüpe, juustu ja veini sobitamise põhitõdesid ning anname näpunäiteid serveerimise ja lisandite osas; teises osas aga teeme ülevaate Prantsuse juustudest.

Kreeka mütoloogiast, samuti piiblist, Egiptuse ja Mesopotaamia skriptidest ning muudestki iidsetest ürikutest võib leida viiteid juustu ja ka veini ohtrale tarbimisele juba üsna igapäevaste toimingutena toonaste vanaaja inimeste elus.

Hilisemal ajal õpiti juuste laagerdama, valge- ja sinihallitusega nakatama, keldrites arendama ja seeläbi nende säilivust ja maitseomadusi parandama. Keskajal on dateeritud sadade erinevate juustuliikide valmistamist Euroopa aladel – Kreekas, Apenniini poolsaarel, tänaste Hispaania, Prantsusmaa, Šveitsi, Saksamaa ja Poola aladel, aga samuti Briti saartel ja Iirimaal.

Igor Sööt

Igor Sööt on VinsDeFrance peasommeljee ja lektor Eesti Sommeljeede Erakoolis. Loe artikleid (41)