Peeter Koppel: millal on õige hetk investeerimiseks?

Foto: Unsplash

Täna on hea päev. Eesti majandusel läheb enam-vähem hästi. Sellest võib järeldada, et hästi läheb ka meie peamistel ekspordipartneritel.

Kui veidigi uudiseid vaadata, siis (vaatamata kõigele) näib hästi minevat ka Ameerika Ühendriikide majandusel. Intelligentne inimene teab, et majandus on tsükliline ning ühel hetkel avastame me end taas majandustsükli sellisest faasist, mis on praegusest tunduvalt ebamugavam. See teadmine toob endaga kaasa aga käitumismustrid, mis ei ole just kõige paremini põhjendatud. Seetõttu on vaja just täna meenutada, et näiteks investeerimisel esimeste sammude tegemise puhul pole kõige olulisem mitte tsükli faas, kus me parajasti asume, vaid see, et sellega üldse alustataks ning seda tehtaks teadlikult, süstemaatiliselt ja distsiplineeritult.

“Kõik on kallis ja kohe tuleb kriis, pole mõtet investeerida!”

Üks eelkirjeldatuga seotud ja ülimalt levinud ekslikke arusaamu, millega ma just viimasel ajal üha enam kokku puutun ning mis ajendas käesolevat lugu kirja panema,  on see, et investeerimise (või ka äri alustamise) jaoks on olemas see täpselt kõige õigem hetk. Isegi inimesed, kes planeerivad üht või teist alustada – ja teevad seda siiralt – näivad tegelevat peamiselt ootamisega, et just see kõige õigem hetk ühel hetkel saabuks.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on SEB privaatpanganduse strateeg, varahaldur ja kolumnist, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Loe artikleid (71)