Tony Robbins: 6 baasvajadust, mis panevad meid tiksuma

Anthony Robbins

Inimesed otsivad pidevalt oma elule tähendust. Raha seda ei anna. Me ei leia seda välisest, kõik vastused on meie endi sees.

Inimeste elusid juhib 6 universaalset baasvajadust, kirjutab üleilmse tuntusega koolitaja Tony Robbins LinkedIn artiklis. Kombineerituna on need võimas valuuta, julgustades meid ette võtma hulle ja uskumatuna näivaid väljakutseid. See, kuidas ja mis järjekorras me neisse suhtume, määrabki meie elu.

1. Turvatunne

Esimene asi, mida inimene vajab turvatunne. Kontroll olukorra üle, mis tulevik toob. Turvatunne hoiab eemal valu ja stressi ning loob rahuolu. Ellujäämisinstinkt juhib ja mõjutab meie riskitaluvust elus tervikuna – tööl, suhetes, investeeringutes. Mida kõrgem vajadus kindlustunde järele, seda väiksamat riski ollakse nõus võtma või emotsionaalselt kandma.

2. Ebakindlus

Kas teile meeldivad üllatused? Kui vastus on “Jah!”, siis see on petlik – inimestele meeldivad üllatused, mida nad TAHAVAD. Neid, mida me ei taha nimetatakse probleemideks. Siiski, ka probleemid on vajalikud, sest kasvatavad meie musklit – iseloomu – ja sel on isiksuse arengule kasulik taganttõukav mõju.

3. Tähendusrikkus

Kõik inimesed tahavad tunda end tähtsa erilise, unikaalse või vajalikuna. Kuidas saavutada seda tähendust? Keegi teenib miljoneid, keegi kogub akadeemilisi kraade, keegi on aktiivne twitteris, keegi katab keha tätoveeringutega. Tähendusrikkuse saavutamiseks võib kulutada palju raha või siis peaaegu, et üldse mitte. Mõned kelgivad rikkusega, samal ajal kui teised, väga rikkad, on tagasihoidlikud, hoidudes kõigiti oma jõukust eksponeerimast.

4. Kuuluvustunne

Neljas baasvajadus on armastuse ja ühendatuse tunne. Armastus on elu hapnik, seda vajame kõik kõige enam. Kui me armastame, siis tunneme end elavana, armastuse puudus põhjustab valu. Ühendusetunnet võib saada intiimsuse või sõpruse kaudu, kirikust, viibides looduses. Kui miski muu ei aita soovitatakse võtta koer.

Eelnimetatud 4 vajadust kujundavad inimese isiksuse, olles ratsionaalsemad. Ülejäänud 2 on hingelisemad ja nendeni paljud ei jõua. Kui see aga juhtub, alles siis tunneb inimene tõelist rahulolu.

5. Kasvamine

Kui inimene kasvab, siis ta ei ole suremas. Kui suhe ei kasva, kui äri ei arene, kui inimene isiksusena ei arene – siis pole vahet, kui palju on kellelgi raha pangas, kui palju on sul “sõpru”. See inimene ei saa eales tundma tegelikku rahulolu-tunnet. Kasvamise eelduseks on mingit sorti andmine.

6. Andmine

Nii kulunud, kui see ka võib tunduda, elamise saladus on andmine. Elu ei ole “mina”, vaid “meie”. Mõelgem korraks, mida teeme esimese asjana, kui saame häid uudiseid? Me helistame kellelegi, keda armastame ja jagame seda. Jagamine võimendab kõike, mida kogeme.

Elu on tähenduse loomine

Tähendus ei tule saamisest, vaid andmisest. Pikemas perspektiivis ei too õnne millegi saamine, vaid andmine. Mõelgem korraks raha peale. Kas raha annab meile kindlust – kindlasti! Võimalusi – proovi järele. Kahtlemata võib raha anda meile tähtsust.  Aga kuidas on lood ühendusetunde ja armastusega?

Money can’t buy you love.

/The Beatles/

Raha eest saab osta koera! Tõsi, aga kahjuks võib see armastuse kohta anda vale signaali. Kasvamine? Raha aitab kasvatada äri ja loob võimaluse hariduse omandamiseks. Ja mida rohkem raha inimesel on, seda suuremad võimalused on tal seda jagada,

Kokkuvõttes, raha tekitab tühjusetunnet, välja arvatud juhul, kui see tuleb andmisest. Otsida tähendust rahast, sel on kõrge hind. Jahtides suuri numbreid on ebatenäoline jõuda suure rahuoluni.