Funderbeam kui kasvuettevõtete edulugude vahendamise edulugu

Kaks aastat tagasi aprillis alustas tegevust Funderbeam – maailma esimene üleilmne börs, mis on mõeldud just varajase faasi kasvuettevõtetele. Gert Siniloo teeb LHV finantsportaalis ülevaate, kuhu on paari aastaga jõutud ja mida üldse iduinvesteeringute tegemisel silmas pidada.

Funderbeami teenusepakkumine sisaldab kolme sammast: andmeid, investeerimist ja kauplemist. Andmeid kogutakse ja pakutakse läbimõeldud rahastamisotsuste võimaldamiseks. Praegu on andmed olemas rohkem kui 180 000 ettevõtte kohta kõikjalt maailmast. Investeerimise teeb võimalikuks sobiv platvorm, mille kaudu saavad ettevõtted end tutvustada, selgitada oma äriplaani ja raha kaasamise vajadust ning suhelda investoritega. Kauplemine pakub investoritele likviidsust ja sellest aspektist sarnaneb Funderbeam börsiga.

Eestis tegutseb ka teine kasvuettevõtetele raha kaasamist vahendav platvorm – Fundwise. Tänu Fundwise’ile on jõudnud ettevõteteni ligikaudu miljoni euro väärtuses investeeringuid, samal ajal kui Funderbeamis on kaasatud üle 6,6 miljoni euro.

Funderbeami ühe asutaja Kaidi Ruusalepa sõnul pole sellel ettevõttel praegu ühtki otsest konkurenti, sest teised platvormid pakuvad tavaliselt vaid üht või kaht teenust: „Funderbeam ei ole mitte ühisrahastusplatvorm, vaid terve teenuste süsteem ettevõtetele ja investoritele alustades nende mõlema analüüsist ning lõpetades järelturuga.“ Ettevõtte tugev külg on ka üleilmne haare: teised ühisrahastusplatvormid, kes kauplemise lubamisega katsetavad, on peamiselt kohalikud või piirkondlikud ettevõtmised.

2017. aastal pälviti ühtlasi rahvusvaheline tunnustus, kui Hollandi ärinõustamisettevõte Alex van Groningen hindas Funderbeami Euroopa parimaks fintech-firmaks.

Uue teenuse käima tõmbamisel on oluline roll esimestel julgetel partneritel

Kui Funderbeami kaudu on kaheaastase tegutsemisaja jooksul kaasatud ligikaudu 7 miljonit eurot, siis üleilmsesmastaabis oli idufirmade rahastamise maht eelmisel aastal umbes 120 miljardit dollarit (103 miljardit eurot). Ehkki piirkonniti olid 61 miljardi dollariga edukaimad Põhja-Ameerika iduettevõtted, siis kõige kiirem kasv toimus Aasias. 2013. aastast alates ongi Põhja-Ameerika osakaal kaasatud rahastuses vähenenud ja praeguse tempo jätkudes saab Aasiast peagi juhtiv idufirmade piirkond.

Aasta varasemaga võrreldes 55% kasvanud Aasia poole vaatab ka Funderbeam. Praegu taotleb ettevõte järelturulitsentsi Singapuris, mis võimaldaks teha selles piirkonnas järgmise arenguhüppe. Euroopas on Funderbeamil kaetud kuus regiooni ja riiki (näiteks Suubritannia ja Põhjamaad), kus tegutseb oma kohalik juht. Samuti tehakse ettevalmistusi muudes Euroopa Liidu riikides ja Brasiilias.

Funderbeami Tokyos asuv riskikapitaliettevõte Mistletoe tegi 2017. aasta kevadel 2 miljoni eurose investeeringu. Firma juht Taizo Son on nimetanud Funderbeami tegevust idufirmade toetamise mõttes revolutsiooniliseks. Varem on Funderbeami raha paigutanud teisedki riskikapitalistid, näiteks Draper Associates, videomängutootja Frontier Developments asutaja David Braben ja Skype’i kaasasutaja Jaan Tallinn. Kokku on Funderbeami investeeritud üle 6 miljoni euro.

Praeguseks on Funderbeami platvormi kaudu raha leidnud üle 20 varajase faasi kasvuettevõtte. Nende seas on näiteks Ampler Bikes, kes kaasas 410 000 eurot kapitali ja kasutas seda edukalt Saksamaa turule minekuks. Ka Funderbeam ise kaasas 2016. aasta lõpus oma platvormi kaudu 420 000 eurot lisakapitali, hinnates ettevõtte väärtuseks 14 miljonit eurot. Nüüdse järelturu kauplemistaseme juures hinnatakse ettevõtte väärtuseks juba ligikaudu 35 miljonit eurot.

Kaidi Ruusalepp

Kaidi Ruusalepa sõnul annab iga uus projekt Funderbeami ökosüsteemile midagi ainulaadset juurde: „Me hindame väga kõiki ettevõtteid, sest esimesed julged aitasid meil teenuse käima lükata. Medvegrad Brewery oli esimene, kes kaasas vähem kui nädalaga üle miljoni euro kapitali, ja LeapIN oli esimene, mille investeeringut juhtis professionaalne riskiinvestor VC fond. Ampler Bikes tegi seevastu nii hea rahvusvahelise kampaania, et nende investorid on saanud oma asukohariikides omamoodi brändisaadikuteks. StartupWiseGuys avas investeeringud fondiosakutesse. Koostöös Redgate’iga korraldasime Funderbeamis esimese võlakirjaemissiooni (PlusPlus Capital), mis on investoritele koos intressiga nüüdseks juba lunastatud. Seega on igaühel oma lugu ja me hindame kõiki ettevõtteid kõrgelt.“

Praegu kaasab Funderbeami kaudu raha kaks ettevõttet, kes soovivad kokku saada peaaegu 1,3 miljonit eurot kasvukapitali. Need on hügieenitooteid valmistav SATU Laboratory ja väikepruulikoda Tanker.

Kui on plaan iduettevõttesse investeerida

Iduettevõtetesse raha paigutamine on muutunud tänu sellistele suurtele ja maagilistele edulugudele nagu Facebook, Snap ja Uber väga populaarseks. Samasuguseid väärtusloome vägitükke on teinud Eesti ettevõtted Transferwise ja Taxify. Funderbeam võimaldab kõigil investoritel saada ligipääsu potentsiaalselt suurtele edulugudele, kuid samal ajal tasub kindlasti meeles pidada paari iduinvesteerimise reeglit.

Seega on mõistlik jaotada oma iduinvesteeringud paljude ettevõtete vahel, et vältida olukorda, kus kogu tootlus sõltub ühest või paarist panusest. Iga üksiku investeeringu kasvupotentsiaal peaks olema nii suur, et isegi kui üheksa ettevõtet kümnest põrub, hüvitab ühe eduloo tootlus ülejäänud panuste kaotuse. Näiteks kui soovitakse saavutada 10 000 euro suuruse portfelliga 50% tootlus, võiks iga 1000-eurose investeeringu kasvupotentsiaal olla selline, et oleks võimalik saada 15-kordne tootlus.

  • Arvestada tuleb pika ajahorisondiga.

Kui börsiinvesteeringuga võib tihtipeale saada korralikku kasumi kasvõi paaripäevase positiivse hinnaliikumise tulemusena, siis idufirmade puhul võib ettevõtte ülesehitamise ja eduka väljumisega minna aega mitu aastat. Järelturul kauplemine kindlasti vähendab seda probleemi, kuid suuremate summadega tegutsedes ei pruugi olla sobiva hinna juures väljuda võimalik enne mõnda suuremat likviidsussündmust, nagu näiteks ettevõtte müük või börsil noteerimine.

  • Iduinvesteerimine on väga riskante ja sobib üksnes suure riskisooviga investoritele.

Ka nende portfellis võiksid iduinvesteeringud moodustada ainult osa koguvaradest, sest vähene likviidsus ja edu väike tõenäosus võivad hajutamata portfelli kiiresti ja ootamatult laastada. Olukord, kus isegi idufirmadele keskendunud riskifondid ei suuda sageli pakkuda rahuldavat tootlust, peaks tegema algaja investori väga ettevaatlikuks.

Kokkuvõttes on Funderbeam loonud väikeinvestoritele suurepärase platvormi ja võimalused iduinvesteeringuteks, kuid põhireeglid ei ole muutunud. Suure tootluspotentsiaaliga kaasneb ka suurem risk, millega peaks raha paigutamisel arvestama.

Loe lisaks: Kaidi Ruusalepa ja Karoli Hindriksi firmadesse miljoneid paigutanud jaapanlane: pole tähtis, kas see raha ka tagasi tuleb

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja ei ole mõeldud soovitusena müüa või osta mainitud väärtpabereid.