Igor Sööt: särav & võluv Provence’i rosé

Foto: Shutterstock

Et rääkida lugu viimase kümnendi maailma kõige suurimast tõusjast ja popimast trendist veinimaailmas – rosé-veinist – pean ma alustuseks minema ajas umbkaudu 15 aastat tagasi.

Rosé – lühim tee kvaliteetsete veinideni

Veetsin toona esmakordselt oma suvise puhkuse Lõuna-Prantsusmaal Côte d’Azur’il. Loomulikult sai endasse hulganisti ahmitud teadmisi alates kohalikust kultuurist, kaunitest mereäärsetest linnadest ja lõpetades Provence külade rustikaalse iluga, nautida suurepärast looduseilu alates mereäärsete Alpide maalilistest maastikest ja lõpetades Vahemere kristallselge või siis asuursinise sooja veega. Iseenesestmõistetavalt sai ohtralt nauditud lihtsat, kuid samas külluslikku ja ülihõrku Vahemere köögi valikut ning peesitatud Nice’i, Cannes’i ja Saint-Tropez’i luksuslikel plääžidel. Kogu selle kirju kahenädalase kogemuste virrvarri ühiseks nimetajaks oli üks ja seesama mälestus – kõikjal voolas vein…ROOSA VEIN.

Ega ma toona just kõige suurem veinispetsialist polnud…tõtt-öelda ei teadnud ma veinidest mitte mõhkugi. Pole ka midagi imestada. Sel ajal oli Eesti kauplustes pakutava veinivaliku kvaliteet pehmelt öeldes keskpärane (loe: kehv), nendesse üksikutesse vinoteekidesse, mis eksisteerisid, ei olnud ma miskipärast sattunud ja restoranide veinikaartide valik oli võrreldes tänasega ikka alles lapsekingades. Seetõttu polnud mul ei piisavat kogemust ega ka huvi selle maailma vastu. Ma praktiliselt ei ostnud ja ei tarbinud veini.

Igor Sööt

Igor Sööt on VinsDeFrance peasommeljee ja lektor Eesti Sommeljeede Erakoolis. Loe artikleid (42)