Kadri Kroon: uued maitsed Tallinnas. 10 tutikat toidu- ja joogikohta

Kadri Kroon teeb kiire ülevaate uutest toidu- ja joogikohtadest Tallinnas.

Anno koduresto

Anno koduresto ja veininurk on Tallinna mõttes unikaalne. Meil pole ju praktiliselt üldse kohti kus köögis ja saalis toimetab igapäevaselt üks pere. Olemise teeb kuidagi koduselt hubaseks ka kahe perekoera kohalolek, justkui oleks mõnes pererestoranis Vanas-Euroopas. Veiniharitud vastne sommeljee Erno ja Euroopa köögile südame andnud Anna on ammu otsinud seda oma ja õiget kohta, kus sõpradele ja külalistele pikalt kogutud oskusi demonstreerida. Kunagi oli nende opereerida Kadrioru restoran, nüüd endise Pädaste talveresidentsi Nehi ruumides on unistus teostunud. Kohti on ainult 22, seega tasub soovist ette teada anda. Väikseks vihjeks, et isetehtud küülikuravioolid, baklažaan kitsejuustuga ja tartar olid lihtsalt superhead. Pikas ja põnevas veinikaardis avaldub suurel määral Erno isiklik maitse ja Anna tujude rahuldamiseks on kaardis ka piisavalt šampanjat.

Botaanik

Botaanik on lihtsalt nii väike, et sellest justkui ei raatsigi kirjutada, parem on Laboratooriumi ja Suurtüki tänava nurgal asuv speakeasy stiilis kokteilibaar enda jaoks saladuses hoida. Botaaniku resident botaanikud ehk kokteilivõlurid tegid enda baari peale pikki töörügamise aastaid muudel rinnetel. Soov oli pakkuda naudingut viimseni paika timmitud joogimaitsetest, milles mängivad olulist rolli ise kokku keevitatud taimesiirupid. Lisaks on garanteeritud esteetiline maitseelamus. Detailidega on kohutavalt palju vaeva nähtud, tulemas on elegantne ja klassikaline. Õhus aimdub Aasia koloniaalfiilingut, New Yorgi suurlinliku vabameelsust ning sekka ka põhjamaist kargust. Vastuvõtt on ääretult soe ja isiklik, nagu kodusel kokteilipeol. Ja kokteilid…need räägivad iseenda eest. Mina ei saa tavaliselt suitsusest Mezcalist üle ega ümber.

Jahu Tänavagurmee

Jahu Tänavagurmee aka endine Söögiplats Inglise Kolledži vastas pakub järgmised kolm aastat kuni uue kinnisvaraprojekti teostumiseni rohke kattega juuretisepitsat ja valitud toorainest heas tasakaalus maitsetega burksi. Magusa ampsuna saab lõpetada Lush Mama suurepäraste ekleeridega. Eriti soovitan karamelli ja kirevilja omi. Seda muidugi juhul kui mõni veel alles on, ekleerid lähevad kui soojad saiad. Jahu tiim koosneb kolmest tegijast, toidu eest kannavad hoolt Vadim Pärn ja Aleksei Fedorenko, kes omandasid pikalt välismaal kogemusi. Polina Ladnova on käinud sommeljeede koolis, tema vastutab nii joogi, teeninduse kui turunduse eest.

Mantel ja korsten

Mantel ja korsten on taasavatud. Selle Jana, Romani ja Igor projekti ümber on vist küll kõige rohkem intriige, higi ja pisaraid valatud, Moon ja Kolm sibulat sündisid Mantli ja Korstna kõrval justkui muuseas. Avatud saadi aasta tagasi juunis olla täpselt kaks päeva. Siis algas Poska tänava naabrite algatatud kohtusaaga järgmine vaatus, mis pretendeerib absurdseima kohtuvaidluse tiitlile. Vaieldi ju sisuliselt teemal, kas avaliku toitlustusasutuse kasutusega hoones ikka tohib restorani teha kui naabrid seda ei soovi…Nüüd on Riigikohtu tasemel restorani tegutsemine antud majas seaduslikuks kuulutatud. Roman ja Igor on juba mitu kuud jutti ise köögis, treenimist ja drilli vajab kogu usin kokatiim Jüriga eesotsas. Robert Põld vastutab joogi ja veinikaardi kokkupanemise eest. Eelroogadest soovitan proovida värskena ja eksootilisena mõjuvat mõõkkala tartarit tzatziki, maapirni tšipside ja kirevilja kastmega. Erkrohelist ja lillat silmailu taldrikul pakub võiga röstitud varajane kapsas trühvli ja juustuga. Pearoana serveeritud kammkarbid on aus suur ports perfektselt praetud kammkarbiliha koos õhulise kartulivahu, värske kurgi ja kukeseentega. Magusast võtke kindlasti mahlane ananass piña colada jäätisega ja vaniljesse kookosvahuga. See on nagu hea tiki stiilis autorikokteil, ainult vähe tahkemal kujul.

One Sixty

One Sixty asub Telliskivis endise Renardi kohviku ruumides. Kaja pizza tegijate Ameerika teemaline casual söögikoht peegeldab elu nagu filmis Route 66 roadtrippides. Autentsuse huvides on loomulikult olemas tätoveeritud mehed, suured mootorrattad ja mustad nahktagid, habemikud ikka ka… Menüü on lühike ja lakooniline. Selles on rivis Lõunaosariikide pikalt ahjus küpsenud barbeque lihad – searibid, loomaliha, rebitud siga, burger ja kana, lisandiks kõrval veidi ube ja grillitud käntsakas isetehtud hapusaia. Igati aus kraam, loodame et Eesti barbeque fännid selle uue koha kiirelt omaks võtavad.

Poké bowl

Hawailt pärit poké (häälda pouki) on tõeliselt kiire ja tervislik takeaway kauss, mis on viimased aastad trendina nii Ameerika kui Euroopa metropolides levinud. Poké tähendab kohalikus havai keeles kuubikuteks lõigatud. Värske, kiirelt välkmarineeritud kala, tofu või liha on kausis koos rohke rohelise, riisi, tshilli ja sojapõhise kastmega, meenutab justkui salati vormis sushit. Poké bowli asutajad Jörgen Kohal ja Mikk Rajaver said idee Rootsist. Nende taust on fine dining ja catering. Külmkapis on joogiks kombucha ja muud käsitööjoogid. Magusa poole pealt saab kaasa pehme unikaalse maitsega jäätise, näiteks kõrvitsaseemne oma.

Richie’s Gourmet Hot Dog

Vantaast alguse saanud soomlaste foodtruck on nüüd kanda kinnitanud meie pool lahte. Richie’s Gourmet Hot Dog paikneb Aia tänaval asuvas väikses majas, mille ühes küljes müüakse lilli ja parkla poolsest osast antakse gurmeeni küündivaid hotdoge ja vanalinna mõistes odavat õlut. Eelnevalt tegutses selles kohas saarlaste Dereku burger. Kuigi nälgakustutava kuuma koera saab Hotokast või soovi korral kasvõi igast bensukast, siis Richie eristub oma autentsusega. Richie oma on New Yorgi stiilis tõeline hotdog, mille sai ei ole õhku täis ja peale ei läratata ainult sinepit, ketshupit ja majoneesi või kõigi kolme segu. Vorste on mitut sorti, neis on rohkelt liha, peale saab hapukapsast, kuivatatud sibulakõrneid, jalapenot. Avamise ajad tunduvad hetkel veel liikuvad olevat. Kuigi kuulutatakse, et ollakse lahti kümneni, on vahest õhtul mööda minnes uksed juba varem kinni olnud.

Sfäär

Toomas Lääts on ringiga Sfääris tagasi. Nii ka tema kuulus läätsekarri ja muud legendaarsed Toomase firmaroad nagu böff ja kebab, kõik uues moodsamas ja rafineeritumas kuues. Skreitursk on tõelise üllataja. Kala tekstuur on hästi paigas ja marineeritud apteegitill annab juurde aniisinüansi. Sisekujundus on minimalistik, tunnetuslikult võiks Sfäär vabalt olla trendikoht Kopenhaagenis. Endise poe osas on osaliselt rohkem kohti ja teises pooles tegutseb Kokomo röstikoda. Kindlasti tasub kavva võtta hea hinnaga Sfääri nädala lõunapakkumised. Linna parima ja põnevama valikuga pühapäevase brunchimenüü leiab samuti Sfäärist.

Teletorni restoran

Teletorni restoran on saanud uue kuue. Ettevõtlikud ja rohke võõrustamiskogemusega (eriti diplomaatilisel tasandil) õed Riina Aasma ja Küllike Tammelaan panevad oma energia ja hinge ruumi. Linna parima vaatega kohvik-restole on juurde poogitud Teletorni ehitamise aegset 1980ndate fiilingut. Peakokk Mihkel Kalbus toimetas varem Rae Meiereis, Farmis ja La Tablas ja tegi muuhulgas ise mozzarella ja burrata juustu. Teletornis on nüüd rõhk kohalikul toorainel ja puhastel maitsetel. Päevasel ajal saab lõunale Teletorni piletiga, tasub ühildada nõukaaegseid esemeid eksponeeriva näitusega Banaane ei ole. Õhtusöögi ajal linna parima vaate nautimiseks peab lunastama kolme eurose pileti.

Klaus ja Vietnami salv

Klaus Kalasadamas on läbi teinud metamorfoosi. Läätse asemel tegutseb köögis kokk Annely, rõhk on Vietnami köögil ja Kohvikum Klausile lisandunud nimes restoran Vietnami salv. Kohti on topelt nii sees kui väljas, seega nädalavahetusel, eriti pühapäevase aasia brunchi ajal on suurem šanss söögi kõrvale merevaate nautimiseks. Vietnami sõbrad leiavad menüüst tänavatoidu klassikud nii banh mi kui pho, mille kokk on vähe rafineeritumaks tuuninud. Hinnad ja maitsed ei ole küll täpselt samad, mis Saigonis, aga siiski. Banh mi puhul võiks nuriseda baguette’i suuruse üle, nii väikest tükki polnud ma varem banh mi puhul näinud.

Kadri Kroon

Kadri Kroon

Kadri Kroon on paadunud foodie, andunud veinifänn ja tulihingeline reisihull, kellele meeldib kogeda ehedaid hetki puhtast uudishimust elu ja maailma vastu. Tema soovituste järgi suurlinnades seigeldes on reisielamus garanteeritud. Kadri on Edasi toidu-, veini- ja reisirubriigi toimetaja. Loe artikleid (38)