Podcast “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis”Igor Rõtov: juhtimine tähendab inimesi

Psühholoog ja koolitaja Veiko Valkiaineni juhtimisblogi ja podcast’i seekordseks vestluskaaslaseks on Äripäeva pikaaegne juht Igor Rõtov. Oma 26-aastase Äripäevas töötamise kogemuse jooksul on Igori sõnul muutused olnud peadpööritavad. Ettevõte on muutunud tagasihoidlikust ajalehe toimetusest 200-pealiseks professionaalseks ja mitmekesiseks juhtidele suunatud infopakkujaks – seda nii ajalehtede, ajakirjade, raamatute, konverentside kui ka raadio vahendusel. Ettevõtte arengu tempot näitab seegi, et täna moodustab ajalehe Äripäev osakaal kogu firma teenus- ja tooteportfellist vaid 20-30%. Igoriga räägimegi, mida tema juhi töös oluliseks peab ning milline on tema enda juhtimisbränd.

Mõtteid vestlusest:

  • Minu jaoks on kõige olulisemad juhina inimesed. Juhtimine tähendab ikkagi inimesi. Kui sa arvad, et juhtimine on Exceli tabel, kuhu sa paned numbrid ritta ja arvutad välja, et tulud ületaksid kulud ning hakkad siis seda realiseerima – no see ei ole juhtimine. Meie tüüpi ettevõtte puhul tuleb endale aru anda, et väärtust luuakse ikkagi ainult inimeste poolt, kõik muu äriga seotu on iseenesest teisejärguline. Tähtis on see, et sa suudaksid enda ümber koondada inimesed, kellel on samad väärtused, kes on andekad, suudavad koos töötada ja kes siin ka püsivad. Sealt see väärtus tekib, ega teda kuskilt mujalt ei tule. Meil on ettevõttes kuskil 30 inimest, kes on üle organisatsiooni erinevates kohtades võtmerollis. Neil ei pruugi olla üldse sellist formaalset kõlavat positsiooni, aga ma olen endale väga selgelt aru andnud, et need on need inimesed, kelle ettevõtlikkusest, koostööst ja üksteisemõistmisest meie edukus väga suurel määral sõltub. Ehk et kui see saavutada, siis oleme ka edukad kõikides numbrites ja finantsnäitajates.
  • Sa pead arvestama, et juhina hakkad sa töötama inimestega. Ja mida andekamad nad on, seda keerulisem nendega on. Sul on juhina päev läbi üks lõputu ahel inimestega suhtlemisel. Sa pead arvestama, suuresti olenemata ärivaldkonnast, et juhi töö on peaasjalikult töö inimestega. Ja see on päris keeruline.
  • Ja meil on Äripäevas väga selge väärtuspilt, mis on juba kuskil seal üheksakümnendate keskel ära sõnastatud ja kehtib samamoodi ka tänasel päeval. Seal on neli väärtust, mis on meile olulised, mida me ühiselt tiimina tunnetame ning mille järgi me oma meeskonda ka inimesi valime. Üks neist on siis aus ja kartmatu vaba ajakirjandus. Teiseks, et kõik, mis me teeme, teeme me ettevõtlike inimeste huvides. Kolmandaks, et me oleme siirad ja hoolivad. Ning neljandaks, et me oleme ka ise ettevõtlikud. Ja need ei ole lihtsalt sõnakõlksud.

Veiko Valkiainen

Juhtimisblogi ja podcasti “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” eestvedaja Veiko Valkiainen on psühholoogia ja psühhoteraapia alase hariduse ning üle 15-aastase juhtimise arendamise alase töökogemusega professionaal, kes keskendub oma töös meeskondade tulemuslikkuse kasvatamisele läbi juhi ja tema tiimiliikmete mõtte- ja käitumismustrite muutmise. Loe artikleid (78)