Mihkel Kangur: iga kord, kui Edasi avada, on sealt midagi lugeda. “Edasi on ka minu mõte”

Mihkel Kangur. Foto: Piret Räni

Lühiintervjuude sarjas “Edasi on ka minu mõte” uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Mihkel Kangur on ökoloogiadoktor ja Edasi kaasautor.

Milline on sinu esimene mälestus Edasiga seoses ja kuidas vaatad meie toimetamiste peale täna? Mis on muutunud? 

Ma arvan, et märkasin Edasit üsna varakult. Kuna mulle meeldib ajakirjandusest pigem pikemaid tekste lugeda, siis sobisime kohe algusest peale. Üks mu esimesi kirjatöid Edasisse oli lugu säästva arengu haridusest. Selles artiklis kasutasin viidet ühe kolleegi tööle. Tihtilugu on nii, et kui mul on vaja see viide ruttu üles leida, siis teen seda Edasi kaudu. Vahepeal on aga Edasi nii palju kasvanud, et kõiki artikleid läbi lugeda ei jõua, aga iga kord, kui Edasi lehele minna, on sealt midagi lugeda.

Kuna mulle meeldib väljaande suunitlus pakkuda aeglast lugemist, siis teen ka ise meeleldi kaastööd. Samuti aitab kirjutamine mul oma mõtteid selgemaks mõelda. Me saame teada, kuidas me mõtleme, sel hetkel kui hakkame oma mõtteid väljendama. Akadeemik Jüri Engelbrecht on öelnud, et need, kes on näinud kaugemale, on kohustatud nähtut jagama teistega. Tänu ühiskonna toele olen ma saanud hariduse ja võimaluse teha teadust, näha kaugemale. See, mida näinud olen, kohustab mind seda jagama ka teistega.

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020–2023” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas oled selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas sina seda tõlgendad, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli sa Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näed?

Minu jaoks on kõige olulisem artiklite pikkus. Artikkel peab olema nii pikk, et autori mõte saaks välja tulla ja minu peas käivituda arutlus. Selle poolest võrdleksin Edasit Sirbiga. Mõlemas on küllalt suur variatiivsus artikliti ka olemas. Edasi paberajakiri ilmub harvem, kuid seda jätkub kauemaks. Edasi artiklid pole ka nii akadeemiliselt kammitsetud, märgatavalt rohkem leiab inimeste sügavaid oma lugusid.

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovita palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Tunnistan ausalt, et vaatan artikleid pisut selle pilguga, mida soovitaksin lugeda gümnasistil. Viimastest lugudest on sellised näiteks:

  • intervjuu Andres Käosaarega – Andres esines eelmisel aastal meil ka inspiratsiooniloenguga kosmosepäeval. Väga tulevikkuvaatav, aga meie igapäevaelu puudutav lugu;
  • “Taimepotid maja ette” – mind inspireerib väga Mitte_Tallinna viis asju selgitada ja käsitleda. Siit väike juhis selle kohta, kuidas ka meie linnad võiksid välja näha nagu Itaalia-Hispaania tänavad, kus majaesine potihaljastus on ikka ahhetama pannud. Meil saab lihtsa vaevaga samuti linnad ilusaks teha;
  • Ain Mihkelsoni “Hästi elatud elu” – kõik, kes Ainiga elus kokku puutunud, on ilmselt märganud, kui mitme elu jagu tarkust on nii noorde inimesse kogunenud. Aini viis lugusid rääkida on kütkestav.

Räägi palun mõne sõnaga ka oma tööst ja mida sulle meeldib teha vabal ajal.

Olen kogu oma elu olnud seotud teadusega, hetkel küll ametis õppe- ja arendusjuhina Rakvere riigigümnaasiumis, aga ka seda võib käsitleda pikaajalise sihtfinantseeritava teema välitöödena. Kooli rajame teadusele tuginedes, eks siit sünnib üht-teist ka teaduse patta panna. Kui sa teed seda, mis sulle meeldib, siis ongi kogu aeg vaba aeg. Aga viimase aasta leiud iseenda jaoks on hommikune fitness-jooga (aitäh Grete Arrole selle juhatuse eest) ja seejärel tempokas jalutuskäik koeraga puisniidule, mille servas ma elan. Olen võtnud eesmärgiks, et otsin igal hommikusel jalutuskäigul midagi ilusat. Looduses liikumine, selles mustrite ja ilu otsimine on parim lõõgastus ajule.

Kui oleks sinu otsustada, siis mida ja miks võiks teha Eestis teistmoodi, et muuta meie elu paremaks?

Mul pole enam soovi teha otsuseid, mis muudaks kogu Eestit. Soovin, et igaüks leiaks endas selle jõu vahet teha, mis on tema vajadused ja mis tema tahtmised, ning nende seast märgata ja valida, mis teda päriselt õnnelikuks teeb, ja selle järgi siis oma elu ka seada. Kui me kõik nii teeks, päriselt läbi mõeldes, siis muutuks meie kõigi elu väga palju paremaks.

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel. Siit leiab põhjusi, mida teised lugejaid Edasi juures väärtustavad.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte, tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. Siit leiab põhjusi, miks reklaamida Edasis.

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org. Siit leiab toetajate arvamusi, miks nad meile toeks on otsustanud olla.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (268)