Raimo Ülavere: kuidas enda karismat kasvatada?

"007: Veidi lohutust" Daniel Craig ja Olga Kurylenko.

Karisma on juhi jaoks tähtis, selle üle vist ei vaielda. Teiste kaasa tõmbamine, sihi poole lükkamine on juhi peamine ülesanne. Ja siis vaatavad nii mõnedki juhid peeglisse ja mõtlevad – no kahjuks ei ole mulle seda antud. Lisaks juhi valdkonna tundmisele ja kogemustele aitab juhil eesmärke saavutada tema karisma.

Kui karismat, kaasa tõmbamise võimekust pole justkui looduse poolt antud, tuleb tugineda “kindlamatele” tööriistadele. Lauale tuleb “piits ja präänik” – lubame raha, küll siis inimesed jooksma hakkavad. Või siis keskendume rohkem “käskude-keeldude” ehk ülesande-kesksele juhtimisele. Sest neid on lihtsam õppida ja kasutada, isegi kui need osutuvad pikas perspektiivis ebamõistlikuks.

Karisma – kaasasündinud või õpitav omadus?

Ma ei soovi hakata pikalt diskuteerima, kas inimese, juhi karisma on kaasasündinud isiksuslik omadus või on see midagi, mida saab õppida. Teadus ja uuringud ütlevad, et pigem on õigus neil, kes usuvad teist varianti. Ent nagu teada, faktid ei pruugi ühte korralikult kinnistunud uskumust muuta. Seega, kui usud, et karisma on midagi, mis on õpitav, siis loe edasi. Kui mitte, siis võib-olla on mõistlikum oma aega muul viisil kasulikult kasutada.

Raimo Ülavere

Raimo Ülavere on koolitaja ja coach, kes aitab edukatel inimestel teha oma käitumises positiivseid ja püsivaid muutusi. Loe artikleid (68)