The Economist. Kümme ennustust aastaks 2024

Illustratsioon: Agnès Ricart, Economist

Elu ei jää seisma. Maailm muutub meeletu kiirusega, olgu tegu relvastatud konfliktide ägenemise, üleilmse energiaressursside kaardi ümberkujundamise või tehisintellekti (AI) ülivilka arenguga. Maailm on täiesti teistsugune kui aasta või paar tagasi, alates Lähis-Ida olukorrast kuni elektriautode kasutuselevõtu ja rasvumise ravimiseni. Meie eesmärk on aidata teil maailmas toimuvaga kursis olla ja jagada, mis võib järgmisena juhtuda. Alustuseks olgu esitatud kümme teemat, millel tasub tuleval aastal pilk peal hoida.

Artikkel on esmalt ilmunud ajakirjas The Economist. Tegemist on mahuka analüüsi The World Ahead 2024 kokkuvõttega, mille koostaja on asepeatoimetaja Tom Standage. Edasi avaldab tõlke väljaande loal.

1. Valimisteralli

Kogu maailmas toimuvatel valimistel, kus osaleb rohkem valijaid kui eales varem, on tähelepanu keskpunktis demokraatia üleilmne olukord. 2024. aastal korraldatakse enam kui 70 valimist riikides, kus elab kokku umbes 4,2 miljardit inimest – esimest korda üle poole maailma elanikkonnast. Kuigi valijaid on rohkem kui iial varem, ei tähenda see tingimata rohkem demokraatiat. Paljud valimised pole vabad ega õiglased.