Teatriarvustus. Kaja Kann: VAT Teatri läbiküpsetatud lavastus. “Kabaree. Põrgu”

Foto: VAT Teater

Restoranikultuurist pärit mõistet loomaliha kohta kasutades peab ütlema, et Tanel Saare lavastus “Kabaree. Põrgu” on well done, tõsiselt hästi tehtud, kuigi peenema maitsega inimene eelistanuks medium’i.

Lavastus: VAT Teatri “Kabaree. Põrgu”. Kontseptsiooni autor ja lavastaja Tanel Saar, koreograaf Hanna Maria Saar, kunstnik Joel Väli, valguskunstnik Rommi Ruttas, helilooja ja muusik Madis Muul, näitlejad Karolin Jürise, Maria Paiste, Ago Soots, Meelis Põdersoo, Margo Teder, Rasmus Järvesaar, Hanna Maria Saar, Tanel Saar

Etendus algab, kui lavastaja tuleb vaatajate ette ning palub teatraalsel häälel telefonid välja lülitada ja mitte pildistada. Istub lava kõrvale kõrgema puki peale ning asub laval toimuvat jälgima. Vahel kuivatab ta põrandalt veetilku, vahel tõstab ümber kukkunud veepudelid püsti, ühel korral haarab ka kaamera kaasa, et suunduda otse tantsijate keskele ning edastada nende väljendusrikkaid nägusid lähiplaanis suurele ekraanile. Lavastaja osatäitmine annab vihje, et tegemist on ainult kahe pildiga, see pole kogu elu ning selle mõte: kui lavastaja tahab, siis võtab pildilt musta kaltsu ära ja näitab seda meile; aga kui tahab, siis viskab räti peale ja kõik katkeb.

Kaja Kann

Kaja Kann on kaasaegse tantsu koreograaf, tantsija ja treener, ZUGA ühendatud tantsijate ning OMAtsirkuse üks asutajaid. Tegutseb üha enam ka kultuuriajakirjanikuna ja kirjanikuna. Tema teine raamat "Tänavatüdruk" (2020) pälvis Tallinna Ülikooli kirjanduspreemiate jagamisel eripreemia. Loe artikleid (48)