Kaja Kann: “Klassis” oleks võinud olla põnev lugu. Mõtisklus teatrist ja koolist

"Klassis". Foto: Kalev Lilleorg, Rakvere Teater

“Õigekirja harjutades märkab õpetaja ainult vigu: vale-vale-vale. Sellise meetodi juures ei hakka laps kunagi emakeelt armastama ega märka, mida kõike põnevat keelega teha saab, kuidas see meie maailma rikastab. Iga viga peab olema põnev, mitte hele laks vastu lapse põske.” Kaja Kann vaatas lavastust “Klassis” ja arutleb selle mõjul hariduse andmise üle.

Lavastus: “Klassis”. Autorid Iseult Golden ja David Horan, tõlkija Mario Pulver, lavastaja Elina Pähklimägi, kunstnik Marion Undusk, valguskujundaja Priidu Adlas (Eesti Draamateater). Osades Imre Õunapuu, Jaune Kimmel ja Rainer Elhi. Esietendus 13. oktoobril Rakvere Teatris

Rakvere Teatris esietendus Elina Pähklimäe lavastus “Klassis”, mille kirjutasid iirlased Iseult Goden ja David Horan 2017. aastal. Õpetaja muretseb õpilase hakkamasaamise pärast koolis ja kutsub vanemad vestlusele. Nagu ikka, ei taha vanemad uskuda, et õpetaja mure on siiras, pigem kuulevad nad iga lauset justkui öeldaks: “Teie laps on loll.” Nende enda koolitrauma ei luba olla mõistlik täiskasvanu ega pakutud abi vastu võtta. Teise liinina hargneb lahutatud vanemate vägikaikavedu, mis eelnevast eriti ei erine. Tüli käigus suudavad inimesed kuulda öeldut ainult negatiivses foonis, jäädagi süüdlast otsima. Umbes nii: “Sina oled loll”, ja vastuseks kõlab: “Ise oled.”

Kaja Kann

Kaja Kann on kaasaegse tantsu koreograaf, tantsija ja treener, ZUGA ühendatud tantsijate ning OMAtsirkuse üks asutajaid. Tegutseb üha enam ka kultuuriajakirjanikuna ja kirjanikuna. Tema teine raamat "Tänavatüdruk" (2020) pälvis Tallinna Ülikooli kirjanduspreemiate jagamisel eripreemia. Loe artikleid (49)